Francja po polsku

978-83-247-0426-2
Francja, Polacy we Francji
historia
Alfalfa

Książka to podróż polskimi śladami po Francji: historia romansu Napoleona Bonaparte i Marii Walewskiej, dzieje burzliwego związku Fryderyka Chopina i pisarki George Sand oraz wielkiej miłości Marii Skłodowskiej i Piotra Curie. To także historia Marii Leszczyńskiej, która została wybrana na żonę Ludwika XV, wspomnienia o Witoldzie Gombrowiczu z czasów jego pobytu w Vence.

źródło opisu: Wydawnictwo Swiat Ksiazki, 2008

rokita49 Boruta | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Żałuję,że nie miałem takiej książki w czasach,kiedy mogłem wykorzystać ją praktycznie.Teraz odbywam podróże tylko w wyobraźni.Zaintrygował mnie tytuł rozdziału "Spod Pirenejów do Lwowa".Mocno osłabiony Artur Grottger ostatni etap podróży z Tuluzy do Amelie-les-Bains odbył pociągiem i dorożką.(W Tuluzie mój syn ponad wiek później podjął studia doktoranckie po ukończeniu politechniki w Bretanii,które przerwał z powodu konfliktu z jednym z profesorów.)Malarz miał nadzieję na podreperowanie zdrowia.Po dwóch tygodniach od przyjazdu zmarł nad ranem 13 grudnia 1867 r. w hotelu Pujade.Za trumną szły tylko dwie osoby,Marceli Krajewski i żyd Manaski.Poręba Wielka niedaleko Oświęcimia.W dawnym pałacu hrabiego Wincentego Bobrowskiego znajduje się teraz szkoła podstawowa.Tablica pamiątkowa informuje: 1866-1966/Wieczna cześć i chwała/Arturowi Grottgerowi/który w r.1866/w Porębie Wielkiej/w tym budynku/tworzył nieśmiertelne/dzieła z cyklu/"Wojna"/opiewające tragedie/powstania...

Szczurek | 2015-01-06

Jeszcze nie przeczytałam do końca tej książki, ponieważ Francją, ot co, trzeba się delektować po mału, cieszę się jednak, że książka została napisana przez polską autorkę.