978-83-62467-10-5
Snoopy

Po rozstaniu z partnerem A. nie może spać, dręczą go koszmary, ma depresję. Utrzymuje kontakty tylko z matką eksa, Marią. Pewnego dnia stwierdza, że nikt go nie dostrzega. Może kraść, zabijać. Tylko Maria go widzi. Wyznaje mu, że jej życie nigdy nie miało sensu i że nienawidzi tego świata. Postanawiają wymordować episkopat polski, co też czynią, a następnie niszczą cały świat. Gdy wracają do domu, Maria powoli znika. A. zostaje sam, szczęśliwy.

W naszym świecie geje i stare kobiety czuja się wykluczeni. Przeczytaj o tym, jak gej i starsza kobieta wykluczają cały świat.

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2011

źródło okładki: sklep.krytykapolityczna.pl

Antoni Leśniak | 2013-12-09
Przeczytana: 24 listopada 2014

Nie ukrywam, ze mam ogromny sentyment do autora, za to, że potrafi opowiedzieć taką historię, która z jednej strony wydaje się tak mocno zakorzeniona w codziennej rzeczywistości a jednak potrafi z niej wydobyć coś więcej, unieść się ponad nią, by nie była taka płaska, powierzchowna, tak nazbyt normalna i oczywista w swych opisach i wnioskach, a z drugiej strony potrafi swymi niekonwencjonalnymi pomysłami poirytować i podrażnić, zwłaszcza, jak czytam o zrealizowanym planie zemsty, w wyniku którego zostaje wymordowany cały episkopat. Iście twórcze podejście do społecznych dysonansów. I choć w tym momencie celowo przejaskrawiam, bo wiem, że jest w tym przekazie obraz rzeczywistości z premedytacją przerysowanej i przejaskrawionej, tak, by uzyskać coś na kształt niejako krzywego zwierciadła, co nie zmniejsza faktu, że niektóre rozwiązania potrafią zbulwersować, jesteśmy przecież z natury humanistami i głosząc hasła tolerancji, nie możemy działać wbrew nim, skoro chcemy, by była to...

GrzesiekLepianka | 2011-11-17

biedni "nieobecni" - niewidzialni, wykluczeni, odrzuceni, sfrustrowani, smutni - postanawiaja sie zemscic na okrutnym swiecie i, jak w opisie ksiazki na okladce, wykluczyc swiat, tak jak on wykluczyl ich. ksiazka zurawieckiego jest ksiazka terrorystyczna - takze w tym sensie, ze kaze stanac po stronie biednych wykluczonych i usprawiedliwic ich agresje wobec wszystkich i wszystkiego, tylko dlatego, ze sa biedni i odrzuceni. a mi sie stanac po ich stronie nie chce - bo nie znosze terroru, terroryzmu tez, a i sam terrorysta nie jestem.
pod jezykowa sprawnoscia budowania okraglych, ladnych zdan kryje sie dla mnie pustka i brak refleksji. bo przeciez kazdy z nas hipotetycznie ma czasami okazje rozpierdzielic otaczajacy swiat - bo nie jest tak jak chcemy, bo poszlo nie po naszej mysli, bo swiat nas przerosl. zurawiecki z sytuacji metaforycznej czyni glowny pomysl dla swojej rewolucyjnej powiesci - tylko ze na tym absurdzie konczy - nie idzie dalej w refleksji nad problemem wykluczonych....

Roksana | 2013-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2013

W mojej opinii ta książka nie jest zbytnio udana. Przeczytawszy ją, nachodzi mnie nieodparte wrażenie, że przedstawiona historia jest jednym wielkim żartem i groteską. Moim zdaniem fabuła nie trzyma się ani kupy ani d***. Jest przekombinowana, nie z tej ziemi i nie opiera się na jakichkolwiek racjonalnych przesłankach.

Główny bohater Pan A. prowadzi całkiem bezbarwny, nudny i monotonny żywot. Pracuje bo tak trzeba, żyje bo musi, nic mu się nie podoba a życie dla niego jest nijakie i puste. Bohater jest zatrudniony w rozgłośni radiowej i żyje, a raczej wegetuje, z dnia na dzień. Jedyną towarzyską niedoli jest Pani Maria, matka jego byłego partnera. Dominik, czyli były chłopak A., wyemigrował do UK, gdzie prowadzi całkiem udany żywot. Natomiast, nasz bohater nie miał na tyle odwagi, aby porzucić swoją beznadzieję i zamieszkać w Londynie.

Nie będę zdradzać zbyt szczegółowo fabuły książki, aczkolwiek, nawet jeżeli dokładnie bym wam ją przedstawiła, nie macie nic do stracenia....

Róża_Bzowa | 2011-11-28
Przeczytana: 26 listopada 2011

Książka przesiąknięta pesymizmem. I - niestety - tendencyjna. Oraz prościutka w odczytaniu psychoanalitycznym, dominują w niej bowiem proste instynkty i prostackie mechanizmy obronne.
Dlaczego tylko gejów po 40-tce i starsze kobiety autor uważa za niewidzialnych? A co z: niewidomymi, niesłyszącymi, niepełnosprawnymi intelektualnie, dziećmi z rodzin patologicznych, bezdomnymi, bezrobotnymi, samotnymi kobietami po 50-tce i wieloma innymi?
Wkurzające jest litowanie się nad głównymi bohaterami, którzy całą odpowiedzialność za swoje życie wspaniałomyślnie oddali innym, którym uwiesili się u szyi jak kamień młyński. Cóż za dojrzała postawa!
Na plus książce muszę oddać jedno: doświadczyłam tego (dzięki wyobraźni) jak by to było gdyby mi niczego nie brakowało i wszystko było można. Wniosek jest krzepiący: to ograniczenia i braki a także kontakty z innymi, zwłaszcza te trudne sprawiają, że moje życie jest takie dla mnie piękne i taka jestem go zachłanna.

goh | 2012-06-16
Przeczytana: czerwiec 2011

To najgorsza książka jaką w życiu czytałam. Co to za recenzja, która tak się zaczyna? Otóż jest to recenzja czytelnika, który pierwszy raz w życiu przeczytał książkę, która była nudna od pierwszej kartki, naiwna, gniewna i bezsensowna w trakcie oraz głupio się skończyła. Pierwszy raz w życiu aż tak się zawiodłam. Owszem, czytałam książki, które się nie rozkręciły aż do końca. Czytałam też książki, które nie były spójne z moim poglądem na świat i też dawałam sobie z tym radę. Jednak ta książka, "Nieobecni" Bartosza Żurawieckiego, wręcz raziła swoją prostotą i drażniła niemiłosiernie przedstawioną fabułą.

Po książkę sięgnęłam, bo zachęcił mnie copywriterski slogan-majstersztyk: "W naszym świecie geje i stare kobiety kobiety czują się wykluczeni. Przeczytaj o tym, jak gej i starsza kobieta wykluczają świat". Poza tym główni bohaterowie mieli się krwawo rozprawić z Episkopatem Polski, a taka groteska skojarzyła mi się z inną książką wydaną pod egidą Krytyki Politycznej - "Masakra...

ciociasamozloeluta | 2013-12-08

Pozycja niezgorsza. Calosc dobitna. Szczera relacja matki eksa z bohaterem. Leki i bole dnia powszedniego. Co poruszylo. Rozpad zwiazku eksa z A. Wyjazd eksa do Londynu. Njapierw zapewnienia, placz, ze zle a potem hulanki i odnalezienie siebie.. a potem zapominanie..
Wiem o czym pisze i chyba Ci co wyjechali sie ze mna zgadzaja.
Koniec Nieobecnych trosze zagnatwane moze autora ponioslo? Dlatego trzeba koncowke dwa razy przemielic.. albo zjesc jak to uczynila matka!

Bartek | 2011-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2011