Ludzie, nie ideologia

2021-04-19
2021-04-19

Okładka książki Replika #96 Mariusz Kurc, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Ocena 7,0
Replika #96 Mariusz Kurc, Barto...
Okładka książki Replika #95 Mariusz Kurc, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Ocena 7,0
Replika #95 Mariusz Kurc, Barto...
Okładka książki Replika #94 Mariusz Kurc, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Ocena 7,0
Replika #94 Mariusz Kurc, Barto...
Okładka książki Replika #93 Mariusz Kurc, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Ocena 5,0
Replika #93 Mariusz Kurc, Barto...

Porównując tą książkę do "Polacy pod tęczową flagą", która też jest zbiorem wywiadów z osobami queer, ten tytuł wypada słabiej. Różnorodność nie jest tak duża jak mogło by się wydawać, większość z nich to wciąż cis geje, z którymi wywiadów jest dwa razy więcej niż z resztą osób. Już po pewnym czasie nudzi mnie czytanie o tym jak bardzo geje chcą mieć seks z kim popadnie cały czas (czytanie tej książki w sumie pogorszyło moją opinie o gejach, bo naprawdę niektórzy z nich malują obraz siebie jako seks maszyny, im więcej partnerów tym lepiej). Niektóre wywiady były ciekawsze od innych, ale często się nudziłam, czytając tą selekcje wywiadów.

Niesamowicie ciekawa książka, obowiązkowa lektura dla osób LGBTQIAP+ w Polsce. Opisuje ona jak wygląda nasza sytuacja w tym kraju. Niestety pomimo tego że mamy XXIw. to do niektórych spraw duża część polskiego społeczeństwa podchodzi niemal w średniowieczny sposób. Homofobię można spotkać na każdym kroku szczególnie jeśli ktoś pochodzi z konserwatywnej i katolickiej rodziny. Na szczęście coraz więcej ludzi mówi otwarcie o swojej orientacji i nie boi powiedzieć innym "Tak, jestem lesbijką" czy "Tak, jestem biseksualny i nie wstydzę się tego". ❤️🧡💛💚💙💜🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈

Zbiór ważnych tekstów, które dobrze obrazują sytuację osób lgbt+ w Polsce na przestrzeni ostatnich 15 lat. Polecam szczególnie osobom, które starają się zrozumieć z czym się musimy mierzyć każdego dnia. Jesli jesteś rodzicem, bratem, przyjacielem lub po prostu nie jest ci obojętny los innych ludzi, to ta książka zdecydowanie poszerzy ci horyzonty.

Zdecydowanie lektura warta uwagi. Wybór wywiadów bardzo trafny, felietony nieco słabiej.

Wybór wywiadów i felietonów na przestrzeni lat, które ukazały się w piśmie Replika. Wybór trafny, pokazujący tendencje, ale też stagnację. Warty przeczytania.

Dodaj cytat z książki Ludzie, nie ideologia