Nauka i świat współczesny

Science and the Modern World
83-211-0898-9
filozofia i etyka

wicher_Lab | 2015-05-08

Whitehead stworzył całościową, naukową, a ponadto estetycznie piękną koncepcję wszechświata, w której znalazł miejsce również dla Boga, jako siły ograniczającej wszechmożliwość. Ograniczenie wpisane w naturę rzeczy pozwalałoby – według pomysłu W. - tworzyć się konkretnym indywidualnym zaistnieniom (rzeczom, zjawiskom etc...) charakteryzującym się skończoną wartością (albo raczej wartość byłaby tym, co te zaistnienia określa).

Autor wprowadza w samą ideę nauki z punktu widzenia kultury ujętej całościowo oraz z wykorzystaniem analogii do natury. Książka nie jest gruba, ale jest przesycona treścią opierającą się na monumentalnej myśli wybitnego matematyka, myśli zdumiewającej i trudnej do ogarnięcia.

Jednym z ciekawszych postulatów Whiteheada jest ten skierowany do naukowców, aby nie zamykali się w wąskich dziedzinach dla podniesienia wydajności idącej wraz z profesjonalizacją, ale otworzyli się na inne, łącznie ze sztuką, filozofią i religią, ponieważ wszechświat ma charakter...

Tomocerus | 2015-02-06
Na półkach: Filozofia, Przeczytane