Filozofia i modlitwa

Okładka książki Filozofia i modlitwa
Marek Jędraszewski Wydawnictwo: W drodze filozofia, etyka
435 str. 7 godz. 15 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
W drodze
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
435
Czas czytania
7 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7033-389-3
Tagi:
modlitwa wiara rozum życie religijne filozof
Średnia ocen

                5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
475
145

Na półkach:

To nie jest zwykły zbiór analiz poglądów niektórych filozofów nowożytnych i współczesnych. To nie jest też analiza porównawcza, mająca na celu wykazanie różnic i podobieństw pomiędzy wiarą filozofów i wiarą zwykłych ludzi. Ta książka to ciekawe i interesujące przedstawienie sylwetek osób, które swoim życiem wpłynęły na rozumienie świata przez tysiące ludzi. Autor postawił sobie za cel ukazanie człowieka i jego drogi do wiary, Boga, niezależnie od tego czy był katolikiem, żydem czy nigdy nie określił swojej przynależności do jakieś religii. W oparciu o życiorysy bohaterów 14 portretów składających się na tę pozycję, przedstawiona została ich filozofia, którą łatwiej zrozumieć znając wydarzenia z ich życia prywatnego, które wpłynęły na ich twórczość. Wśród prezentowanych postaci znajdują się:
Francis Bacon - angielski filozof, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli filozofii epoki odrodzenia i baroku, eseista, polityk oraz prawnik. Uchodzi za jednego z twórców nowożytnej koncepcji nauki. Jeden z twórców empiryzmu.
Rene Descartes - francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury umysłowej.
Blais Pascal - francuski matematyk, fizyk i filozof religii, sprecyzował pojęcia ciśnienia i próżni, w swoich opracowaniach bronił metody naukowej.
Nicolas Malebranche - francuski filozof wywodzący się ze szkoły kartezjańskiej, członek zgromadzenia oratorianów poświęcającego się w szczególności zgłębianiu teologii, w jego głównym dziele zajmował się źródłami błędów w zmysłach, wyobraźni, rozumie, skłonnościach i namiętnościach oraz metodą poznania prawdy.
Gottfried Wilhelm Leibniz - niemiecki filozof, matematyk, prawnik, inżynier–mechanik, fizyk, historyk i dyplomata działający na przełomie XVII i XVIII wieku.
Soren Kierkegaard - duński filozof, poeta romantyczny i teolog, uznawany za jednego z prekursorów filozofii egzystencjalnej, zwłaszcza jej chrześcijańskiego nurtu; nazywany czasem "Sokratesem Północy".
August Cieszkowski - polski ziemianin, hrabia, działacz i myśliciel społeczny i polityczny, filozof mesjanistyczny, jeden z założycieli Ligi Narodowej Polskiej, współtwórca i prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Henri Bergson - pisarz i filozof francuski, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1927; przyjmowany za głównego twórcę intuicjonizmu.
Martin Buber - żydowski filozof religii, badacz chasydyzmu; pisał również na temat relacji chrześcijaństwa do judaizmu; uważany jest za współtwórcę nurtu filozofii zwanego filozofią dialogu.
Stanisław Brzozowski - polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki epoki Młodej Polski; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej. Twórca "filozofii pracy".
Pierre Teilhard de Chardin - francuski teolog, filozof, antropolog i paleontolog, jezuita.
Gabriel Marcel - francuski filozof, myśliciel religijny, wykładowca, dramaturg, krytyk literacki. Współtwórca i jeden z głównych przedstawicieli egzystencjalizmu chrześcijańskiego.
Emmanuel Levinas - filozof francuski (pochodzenia żydowsko-litewskiego) oraz komentator Talmudu.
Karol Wojtyła - filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego.
Byłam pewna, że będę mieć do czynienia z kolejną nudną książką i historii filozofii, ale, na całe szczęście, się myliłam. Zaciekawiła mnie ona i pokazała, że ta dziedzina może być interesująca. A przynajmniej, że nie musi to być katorga. Polecam, jeśli ktoś chce poznać ludzką twarz filozofów dotychczas znanych z podręczników lub tu i ówdzie wspominanych, tudzież wykorzystywanych do uzasadnienia swoich tez w większości przypadków nie mających nic wspólnego z poglądami tych myślicieli.

To nie jest zwykły zbiór analiz poglądów niektórych filozofów nowożytnych i współczesnych. To nie jest też analiza porównawcza, mająca na celu wykazanie różnic i podobieństw pomiędzy wiarą filozofów i wiarą zwykłych ludzi. Ta książka to ciekawe i interesujące przedstawienie sylwetek osób, które swoim życiem wpłynęły na rozumienie świata przez tysiące ludzi. Autor postawił...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13
  • Chcę przeczytać
    7
  • Posiadam
    4
  • Chcę w prezencie
    1
  • Sprzedam
    1
  • Filozofia
    1
  • Wszystkie inne
    1
  • Kupione - nie przeczytane
    1
  • L. polska
    1
  • Filozofia i religia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Filozofia i modlitwa


Podobne książki

Przeczytaj także