Bóg filozofów i Bóg Jezusa Chrystusa

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka filozofii chrześcijańskiej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
978-83-61884-15-6
filozofia i etyka
poznanianka

poznanianka | 2011-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Książka ma formę krótkich esejów, przemyśleń, rozważań. W każdym razie nie jest do szpiku kości naukowa i można ją czytać bez strachu, że nie zrozumie się połowy wywodu.
Pokrótce: książka dzieli się na cztery części. Pierwsza jest wprowadzeniem w epokę oświecenia i jej filozofię, którą autor w dalszych częściach zestawia z myślą chrześcijańską i nauczaniem Kościoła. Omówiony został racjonalizm i prymat rozumu oraz potrzeba nowej racjonalizacji. Dalej mowa jest o Bożej Opatrzności w rozumieniu filozofów starożytnych, pogańskich oraz teologów i filozofów chrześcijańskich.
Najciekawszą jednak częścią wydaje mi się ta o cierpieniu w świetle przekonania o istnieniu Boga.Ten rozdział został oparty na przykładzie jednej z największych katastrof w historii Europy-trzęsienie ziemi w Lizbonie w 1755 roku. I korespondencji Jana Jakuba Rousseau i Voltaire'a. Potem następuje przedstawienie dyskusji na temat zła w epoce oświecenia i dzisiaj.
Analiza poglądów Pascala i Marcela służy pokazaniu...

gp_ | 2015-06-06
Rafał | 2016-04-05