Poznać Boga i człowieka: Augustyn, Marcel, Stein, Levinas

Wydawnictwo: Księgarnia Świętego Wojciecha
978-83-7516-043-7
filozofia i etyka
poznanianka

Na postawione przez siebie w Solilokwiach pytanie: "Co chcesz zatem poznać?" św. Augustyn (354-430) odpowiedział: "Chcę poznać Boga i duszę". Ta odpowiedź tłumaczy tytuł niniejszej książki - Poznać Boga i człowieka - ale także treść dwóch zawartych w niej esejów mówiących o Augustynowej koncepcji szczęścia i samego człowieka, będącego imago Dei, a dokładniej imago Trinitalis. Ona też stanowi klucz do zrozumienia historii nawrócenia św. Augustyna, która znalazła niezwykłe przedłużenie w historii dwojga wielkich konwertytów dwudziestego wieku: Gabriela Marcela (1889-1973) i Edyty Stein (1891-1942), o czym mówią kolejne eseje.Natomiast przemyślenia Emmanuela Levinasa (1906-1995), odnoszące się do "ziarna szaleństwa" odpowiedzialności za Drugiego, przypominają Augustynowe wyznanie o Bogu, który jest "bardziej wewnątrz człowieka niż to, co w nim jest najbardziej osobiste, a zarazem wyżej nad nim, niż może on swą myślą kiedykolwiek sięgnąć". Rozważania dotyczące tego zagadnienia stały się tematem ostatniego eseju zawartego w tej książce.Obecność w niej tak wielkich myślicieli dwudziestowiecznych, jak właśnie Gabriel Marcel, Edyta Stein czy Emmanuel Levinas ukazuje nieprzemijalność doktryny św. Augustyna, mimo że żył on i tworzył w tak odległych naszych czasach. I tak zapewne pozostanie, jak długo człowiek z całą powagą będzie stawiał sobie pytania o Boga, o siebie, o wolność i o łaskę.

źródło opisu: Wydawnictwo Drukarnia i Księgarnia Świętego Wojciecha 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie