Filozofia i modlitwa

W drodze
2001-01-01
2001-01-01
83-7033-389-3
modlitwa wiara rozum życie religijne filozof

as12 ma coś z deklem. A książka jest dobra. Polecam.

as12 ma coś z deklem. A książka jest dobra. Polecam.

Bardzo ważne dzieło, szczególnie dla osób o poglądach chrześcijańskich, którzy zastanawiają się nad tym, jak pewne konstrukcje filozoficzne połączyć z własnym światopoglądem. Abp Jędraszewski analizuje systemu najbardziej wybitnych filozofów cywilizacji zachodniej, jak np. Bacon, Kartezjusz, Leibniz czy Pascal. Szczególnie ciekawy jest także rozdział poświęcony Karolowi Wojtyle.

To nie jest zwykły zbiór analiz poglądów niektórych filozofów nowożytnych i współczesnych. To nie jest też analiza porównawcza, mająca na celu wykazanie różnic i podobieństw pomiędzy wiarą filozofów i wiarą zwykłych ludzi. Ta książka to ciekawe i interesujące przedstawienie sylwetek osób, które swoim życiem wpłynęły na rozumienie świata przez tysiące ludzi. Autor postawił sobie za cel ukazanie człowieka i jego drogi do wiary, Boga, niezależnie od tego czy był katolikiem, żydem czy nigdy nie określił swojej przynależności do jakieś religii. W oparciu o życiorysy bohaterów 14 portretów składających się na tę pozycję, przedstawiona została ich filozofia, którą łatwiej zrozumieć znając wydarzenia z ich życia prywatnego, które wpłynęły na ich twórczość. Wśród prezentowanych postaci znajdują się:
Francis Bacon - angielski filozof, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli filozofii epoki odrodzenia i baroku, eseista, polityk oraz prawnik. Uchodzi za jednego z twórców nowożytnej koncepcji nauki. Jeden z twórców empiryzmu.
Rene Descartes - francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury umysłowej.
Blais Pascal - francuski matematyk, fizyk i filozof religii, sprecyzował pojęcia ciśnienia i próżni, w swoich opracowaniach bronił metody naukowej.
Nicolas Malebranche - francuski filozof wywodzący się ze szkoły kartezjańskiej, członek zgromadzenia oratorianów poświęcającego się w szczególności zgłębianiu teologii, w jego głównym dziele zajmował się źródłami błędów w zmysłach, wyobraźni, rozumie, skłonnościach i namiętnościach oraz metodą poznania prawdy.
Gottfried Wilhelm Leibniz - niemiecki filozof, matematyk, prawnik, inżynier–mechanik, fizyk, historyk i dyplomata działający na przełomie XVII i XVIII wieku.
Soren Kierkegaard - duński filozof, poeta romantyczny i teolog, uznawany za jednego z prekursorów filozofii egzystencjalnej, zwłaszcza jej chrześcijańskiego nurtu; nazywany czasem "Sokratesem Północy".
August Cieszkowski - polski ziemianin, hrabia, działacz i myśliciel społeczny i polityczny, filozof mesjanistyczny, jeden z założycieli Ligi Narodowej Polskiej, współtwórca i prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Henri Bergson - pisarz i filozof francuski, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1927; przyjmowany za głównego twórcę intuicjonizmu.
Martin Buber - żydowski filozof religii, badacz chasydyzmu; pisał również na temat relacji chrześcijaństwa do judaizmu; uważany jest za współtwórcę nurtu filozofii zwanego filozofią dialogu.
Stanisław Brzozowski - polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki epoki Młodej Polski; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej. Twórca "filozofii pracy".
Pierre Teilhard de Chardin - francuski teolog, filozof, antropolog i paleontolog, jezuita.
Gabriel Marcel - francuski filozof, myśliciel religijny, wykładowca, dramaturg, krytyk literacki. Współtwórca i jeden z głównych przedstawicieli egzystencjalizmu chrześcijańskiego.
Emmanuel Levinas - filozof francuski (pochodzenia żydowsko-litewskiego) oraz komentator Talmudu.
Karol Wojtyła - filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego.
Byłam pewna, że będę mieć do czynienia z kolejną nudną książką i historii filozofii, ale, na całe szczęście, się myliłam. Zaciekawiła mnie ona i pokazała, że ta dziedzina może być interesująca. A przynajmniej, że nie musi to być katorga. Polecam, jeśli ktoś chce poznać ludzką twarz filozofów dotychczas znanych z podręczników lub tu i ówdzie wspominanych, tudzież wykorzystywanych do uzasadnienia swoich tez w większości przypadków nie mających nic wspólnego z poglądami tych myślicieli.

• Sprzedam
  • Filozofia
  • Wszystkie inne
  • Kupione - nie przeczytane
  • L. polska
  • Filozofia i religia

Dodaj cytat z książki Filozofia i modlitwa