Bóg filozofów i Bóg Jezusa Chrystusa

Okładka książki Bóg filozofów i Bóg Jezusa Chrystusa Marek Jędraszewski
Okładka książki Bóg filozofów i Bóg Jezusa Chrystusa
Marek Jędraszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu filozofia, etyka
filozofia, etyka
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
2011-01-01
2011-01-01
978-83-61884-15-6
Bóg religia chrześcijaństwo Jezus Chrystus

Książka ma formę krótkich esejów, przemyśleń, rozważań. W każdym razie nie jest do szpiku kości naukowa i można ją czytać bez strachu, że nie zrozumie się połowy wywodu.
Pokrótce: książka dzieli się na cztery części. Pierwsza jest wprowadzeniem w epokę oświecenia i jej filozofię, którą autor w dalszych częściach zestawia z myślą chrześcijańską i nauczaniem Kościoła. Omówiony został racjonalizm i prymat rozumu oraz potrzeba nowej racjonalizacji. Dalej mowa jest o Bożej Opatrzności w rozumieniu filozofów starożytnych, pogańskich oraz teologów i filozofów chrześcijańskich.
Najciekawszą jednak częścią wydaje mi się ta o cierpieniu w świetle przekonania o istnieniu Boga.Ten rozdział został oparty na przykładzie jednej z największych katastrof w historii Europy-trzęsienie ziemi w Lizbonie w 1755 roku. I korespondencji Jana Jakuba Rousseau i Voltaire'a. Potem następuje przedstawienie dyskusji na temat zła w epoce oświecenia i dzisiaj.
Analiza poglądów Pascala i Marcela służy pokazaniu chrześcijańskiego spojrzenia na zło i cierpienie a porównanie Malagridy i Benedykta XVI jest pretekstem do tego, aby zastanowić się czy cierpienie jest karą jaką Bóg zsyła na ludzi czy konsekwencją ich złych wyborów.
Na koniec tego rozdziału autor przywołuje nauczanie Jana Pawła II, mówiące o zbawiennym charakterze cierpienia.
W ostatniej części mowa jest o pięknie. W myśli oświecenia, czyli w wykonaniu Jana Jakuba Rousseau oraz Voaltaire'a a także w odsłonie XX-wiecznej, gdzie za przykład posłużył dramat Karola Wojtyły Brat naszego Boga.
To nie jest chyba bardzo wymagająca lektura, do czytania której potrzeba jest odpowiednia atmosfera, cisza i wyjątkowe skupienie. Zasadniczo czytałam ją w tramwaju i wszędzie gdzie tylko się dało.
Warto przeczytać, można się dowiedzieć czym różni się racjonalistyczne, oświeceniowe spojrzenie na świat od spojrzenia religijnego, chrześcijańskiego, nie odrzucającego przy tym rozumu.

as12 ma coś z deklem. A książka jest dobra. Polecam.

as12 ma coś z deklem. A książka jest dobra. Polecam.

• Studia - teologia
  • Ichthys