rozwińzwiń

Bóg filozofów i Bóg Jezusa Chrystusa

Okładka książki Bóg filozofów i Bóg Jezusa Chrystusa Marek Jędraszewski
Okładka książki Bóg filozofów i Bóg Jezusa Chrystusa
Marek Jędraszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu filozofia, etyka
170 str. 2 godz. 50 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
170
Czas czytania
2 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-61884-15-6
Tagi:
Bóg religia chrześcijaństwo Jezus Chrystus
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
475
145

Na półkach:

Książka ma formę krótkich esejów, przemyśleń, rozważań. W każdym razie nie jest do szpiku kości naukowa i można ją czytać bez strachu, że nie zrozumie się połowy wywodu.
Pokrótce: książka dzieli się na cztery części. Pierwsza jest wprowadzeniem w epokę oświecenia i jej filozofię, którą autor w dalszych częściach zestawia z myślą chrześcijańską i nauczaniem Kościoła. Omówiony został racjonalizm i prymat rozumu oraz potrzeba nowej racjonalizacji. Dalej mowa jest o Bożej Opatrzności w rozumieniu filozofów starożytnych, pogańskich oraz teologów i filozofów chrześcijańskich.
Najciekawszą jednak częścią wydaje mi się ta o cierpieniu w świetle przekonania o istnieniu Boga.Ten rozdział został oparty na przykładzie jednej z największych katastrof w historii Europy-trzęsienie ziemi w Lizbonie w 1755 roku. I korespondencji Jana Jakuba Rousseau i Voltaire'a. Potem następuje przedstawienie dyskusji na temat zła w epoce oświecenia i dzisiaj.
Analiza poglądów Pascala i Marcela służy pokazaniu chrześcijańskiego spojrzenia na zło i cierpienie a porównanie Malagridy i Benedykta XVI jest pretekstem do tego, aby zastanowić się czy cierpienie jest karą jaką Bóg zsyła na ludzi czy konsekwencją ich złych wyborów.
Na koniec tego rozdziału autor przywołuje nauczanie Jana Pawła II, mówiące o zbawiennym charakterze cierpienia.
W ostatniej części mowa jest o pięknie. W myśli oświecenia, czyli w wykonaniu Jana Jakuba Rousseau oraz Voaltaire'a a także w odsłonie XX-wiecznej, gdzie za przykład posłużył dramat Karola Wojtyły Brat naszego Boga.
To nie jest chyba bardzo wymagająca lektura, do czytania której potrzeba jest odpowiednia atmosfera, cisza i wyjątkowe skupienie. Zasadniczo czytałam ją w tramwaju i wszędzie gdzie tylko się dało.
Warto przeczytać, można się dowiedzieć czym różni się racjonalistyczne, oświeceniowe spojrzenie na świat od spojrzenia religijnego, chrześcijańskiego, nie odrzucającego przy tym rozumu.

Książka ma formę krótkich esejów, przemyśleń, rozważań. W każdym razie nie jest do szpiku kości naukowa i można ją czytać bez strachu, że nie zrozumie się połowy wywodu.
Pokrótce: książka dzieli się na cztery części. Pierwsza jest wprowadzeniem w epokę oświecenia i jej filozofię, którą autor w dalszych częściach zestawia z myślą chrześcijańską i nauczaniem Kościoła....

więcej Pokaż mimo to

avatar
597
138

Na półkach:

as12 ma coś z deklem. A książka jest dobra. Polecam.

as12 ma coś z deklem. A książka jest dobra. Polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    7
  • Studia - teologia
    1
  • Ichthys
    1
  • Epifanie
    1
  • Sophia
    1
  • Theo-logoi
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bóg filozofów i Bóg Jezusa Chrystusa


Podobne książki

Przeczytaj także