Perła

Seria: Zmysłowa seria
Wydawnictwo: W.A.B.
The pearl
Agnieszka

Perła to nie tylko fascynująca lektura, lecz zarazem swoiste świadectwo wiktoriańskiej podwójnej moralności. „Zamknij oczy i myśl o Anglii" - pouczała królowa Wiktoria swoją córkę przed nocą poślubną; powszechnie uważano też, że „damy nie mają nóg", albowiem publiczne obnażenie przez kobietę kawałka łydki uchodziło za obrazę obyczajów. Jednak cnotliwi i wstrzemięźliwi na co dzień dżentelmeni i ladies w ukryciu dawali upust swoim nawet najbardziej wyuzdanym pragnieniom i fantazjom. Książka zawiera dwie opowieści wybrane ze słynnego angielskiego czasopisma.
Pierwsze opowiadanie, Lady Pokingham albo Wszyscy to robią. Jej własna opowieść o lubieżnych przypadkach, jakich doświadczyła zarówno przed poślubieniem lorda Crim-Cona, jak i w późniejszym czasie, jest kroniką rozpustnego życia stojącej nad grobem bohaterki, która postanowiła pozostawić opiekunowi opis swoich niegdysiejszych szaleństw, orgii i lubieżnych praktyk seksualnych. Zaczęła znajdować w nich upodobanie już w czasach szkolnych, jako mała dziewczynka, kiedy poddano ją chłoście.
Opowiadanie drugie La Rose d'Amour, czyli przygody dżentelmena - poszukiwacza rozkoszy, to barwna historia młodzieńca wciągniętego przez dwóch lubieżnych kuzynów do tajnego nielegalnego klubu organizującego wyuzdane orgie. Jedyny dozwolony strój damski na tych imprezach to naszyjnik z pereł i przejrzysta koszulka. Znaczna część akcji rozgrywa się w zmysłowej atmosferze Orientu.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2011

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1160&ec=zmyslowa-seria

Dociekliwy_Kotek | 2012-03-07
Przeczytana: luty 2012

Dlaczego ja, jak widzę określenie "anonim" i "XIX wiek" nadal mam nadzieję na porządną wiktoriańską obyczajówkę i nic nie budzi moich jak najsłuszniejszych podejrzeń?
Naczekałam się na "Perłę", dręczona na porządną powieść o halkach, powozach i kostycznym wiktoriańskim społeczeństwie, a tymczasem dostałam, cóż, pornografię. Wiktoriańską.

"Perła" składa się z dwóch opowieści: pierwsza, tytułowa, to wspomnienia arystokratki wyniszczonej życiem, które puryści określiliby jako rozwiązłe i hulaszcze, druga, nieco mniej barwna, to wspominki francuskiego kawalera, który urządza sobie zaciszny pałacyk, który w charakterze czułego i jurnego pana i władcy dzieli z kilkoma kochankami.
Na swój sposób "Perła" jest ciekawą opowiastką. W porównaniu do pruderyjnych Wyznań Fanny Hill ma szanse przynajmniej mile zaskoczyć czytelnika różnorodnością, brak tu również nieznośnego świętoszkowatego oburzenia z książeczki Clelanda. "Perle" najbliżej do libertynizmu znanego z powieści D.A.F. de...

vievioor | 2015-01-25

Przeczytałam pierwsze opowiadanie, które stanowi intrygujący opis wszelkich seksualnych zabaw tak jak je widziano i praktykowano w XIX wieku. Smaku dodaje staroświecki język. Jednak nie odczuwam potrzeby kontynuacji lektury, gdyż akcji weń tyle, co w przeciętnym filmie porno.

grzegorzowa | 2011-10-26
Przeczytana: 24 października 2011

"Zmysłowa seria" to całkiem nowa - zainaugurowana w maju - seria wydawnicza (stworzona przez wydawnictwo W.A.B), w ramach której prezentowane są najciekawsze utwory - polskie i zagraniczne - przeznaczone wyłącznie dla dorosłych czytelników. Książką otwierającą ową serię jest... "Perła".

"Perła" to tak naprawdę dwa anonimowe opowiadania, pochodzące ze słynnego angielskiego czasopisma "Pearl. A Magazine of Facetiae and Voluptuous Reading", czyli po polsku... "Perła. Magazyn Lektur Pikantnych i Lubieżnych", ukazującego się w latach 1879-1880. Jak widać, czasopismo nie miało zbyt długiego żywota. Po wydaniu zaledwie 20 numerów (w tym 2 dodatków bożonarodzeniowych) zamknięto je z powodu oskarżeń o nieobyczajność.

Ale wracając do książki.... Pierwsze opowiadanie: "Lady Pokingham albo Wszyscy to robią. Jej własna opowieść o lubieżnych przypadkach, jakich doświadczyła zarówno przed poślubieniem lorda Crim-Cona, jak i w późniejszym czasie" jest dziennikiem - stojącej nad grobem -...

Missy | 2014-06-30
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Wiedziałam czego się poniekąd spodziewać biorąc do ręki erotyk,ale że poczuje się maksymalnie zaskoczona tego nie mogłam przewidzieć...I nie chodzi tu bynajmniej o treść,ale o postacie występujące na kartach książki.
Kojarzycie zapewne wszystkie te damy z filmów lub książek historycznych? Misternie upięte,wytapirowane i upudrowane wysoko piętrzące się fryzury.Mnogość haftów,koronek i jedwabi spowijające wątłą,niewieścią kibić...A w tym wszystkim ONE spuszczające niewinne oczęta i przysłaniające delikatny rumieniec wachlarzem...KOBIETY,przykładne żony,matki i damy dworu...
Tak mnie zaskoczyły,że o niemal z krzesła spadłam...Co one wyrabiają w-te przykładne kobiety;-) (śmiem twierdzić,a jeszcze nie czytałam- lektura przede mną za czas jakiś- że Pan H.Grey ze swoim srebrnym krawatem to pikuś;-)) Aż pokusiłam się i ułożyłam mini rymowankę:

Czy w pokoju Pokojowej,

Czy to w sali też balowej.

Czy to haft,czy krynolina,

Wszystko niewiastom naraz...

Waszka | 2013-04-03
Przeczytana: 2010 rok

Porno na przeciętnym poziomie. W sumie nie ma znaczenia od której strony zaczyna się czytać, ponieważ fabuła nie gra tu roli.

Sławka | 2011-09-06

Jeśli ktoś lubi opisy wszystkich istniejących pozycji i konfiguracji w stosunkach seksualnych powinien koniecznie przeczytać.Mnie znudziła po kilku pierwszych scenach bo nic nowego nie wniosła. Żadna sensacja, sex był, jest i będzie i w czasach królowej Wiktorii też odczuwali pociąg fizyczny.Podnieci na pewno bardzo młodych czytelników i może nawet coś wniesie.

audrey699 | 2012-09-15
Przeczytana: 18 września 2011

Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia do tej książki,a z każdym rozdziałem coraz mniej ochoty do czytania.Bardzo beztroska..nieświadoma dziewczyna puszczona w wir rozpusty.Wygląda tez na to ze cały świat mlodzieży był rozpustny i wulgarny.
jeśli ktoś tak jak ja przebrnął przez 120 sodomy de sade to myśle ze tą pozycje z łatwością przeczyta.

neuromance | 2015-12-11
Przeczytana: wrzesień 2015

Książka, jak książka - opisy wyuzdanego życia erotycznego wiktoriańskich bohaterów nikogo oczytanego już nie zgorszą, natomiast jako ciekawostka obyczajowa na temat tamtych czasów - całkiem fajna. Zgodzę się z poprzednikami, że pierwsze opowiadanie jest jednak dużo bardziej soczyste i barwne niż drugie.

glamcoco | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Po opisie na okładce spodziewałam się zupełnie innej treści niż ta, która znalazła się w książce. To jest krótko mówiąc wiktoriański erotyk. Nic nie wnosi.

asiczek | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Przemęczyłam się jakoś do ostatniej strony... :/ Z początku wciągające bo pornografia pisana takim językiem to jednak rzadkość.. a później z każdą koleją stroną coraz bardziej irytujące..