Kardynał Stanisław Hozjusz

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielcy Ludzie Kościoła". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: WAM
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7505-114-8
biografie, wspomnienia
religia
Jusia

Seria skłaniająca do przemyśleń, ukazująca problemy ważne i potrzebne dla zrozumienia działań ludzi. Przedstawia zbiór sylwetek, których losy stanowią ciąg wielkich sukcesów i bolesnych porażek, w skrócie ukazujący nie tylko obraz Kościoła na przestrzeni wieków lecz także całej naszej cywilizacji. Stanisław Hozjusz urodził się w 1504 roku w Krakowie, ale wychowywał się w Wilnie. Pragnął zostać dominikaninem, jednak posłuszny ojcu udał się na studia na Akademię Krakowską i do Włoch. Po ich ukończeniu został prywatnym sekretarzem biskupów krakowskich oraz rozpoczął karierę w kancelarii królewskiej. Mając 39 lat przyjął święcenia kapłańskie, a wkrótce został mianowany biskupem. W 1558 roku na wezwanie Pawła IV udał się do Rzymu, by zdać papieżowi relację na temat sytuacji Kościoła w Polsce. W 1561 roku został kardynałem oraz jednym z pięciu legatów papieskich na Sobór Trydencki. Do kraju wrócił na krótko, bo po czterech latach znów wyjechał do Rzymu, gdzie w służbie Stolicy Apostolskiej, aż do końca życia, pełnił różne funkcje, zarówno w samym Wiecznym Mieście, jak i w służbie dyplomatycznej Watykanu.

źródło opisu: Wydawnicywo WAM, 2008

Grzegorz | 2012-08-09
Na półkach: Przeczytane, Biografia
Przeczytana: 2012 rok

Mała, przystępnie opisuje postać kardynała o którym niewiele w podręcznikach napisano. Nie porywa treścią, ale jest ciekawym informatorem.

Paweł Krawczyk | 2016-03-25
litmaniak | 2014-01-05