Ogród bestii

2010-09-02
2005-04-05
Łukasz Praski
Jeffery Deaver trop pułapka

Nieco zagmatwanie, niemniej ciekawie...

Nieco zagmatwanie, niemniej ciekawie...

Paul Schumann miał zostać drukarzem, ale został mafijnym specjalistą od mokrej roboty. W 1936 roku zostaje złapany podczas nieudanej akcji i staje przed wyborem- wyrok lub podróż do Niemiec i dokonanie zamachu na życie jednego z doradców Hitlera.
Niezupełnie takiej książki spodziewamy się od twórcy Lincolna Rhyme`a. Ale w tej sensacyjnej powieści autor znakomicie oddał ducha epoki, do tego stworzył zbiór bardzo wyrazistych i ciekawych postaci.

Amerykański thriller którego akcja rozgrywa się w Berlinie przygotowującym się do olimpiady w 1936 roku. Szalejące bojówki nazistowskie, walka o władzę, nieludzkie eksperymenty. W akcji amerykański gangster specjalizujący się w wykonywaniu wyroków śmierci. Ciekawie i interesująco, a że nie zawsze nazbyt wiarygodnie? No cóż czyta się za to bardzo dobrze.

Ciekawe czasy wojny. Jest sensacja . Jestem na plus👍

Ciekawe czasy wojny. Jest sensacja . Jestem na plus👍

Interesująca książka warta polecenia. Czytana dawno temu, muszę ponownie do niej zajrzeć.

Deaver potrafi zaskakiwać. Mieszanka kryminału z powieścią sensacyjną.
Tym razem skupił się na okresie przed II wojną światową, przygotowaniami do igrzysk olimpijskich w 1936 roku oraz coraz większym umacnianiu się faszyzmu.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, okres przed „dziejową burzą”;
- szczegółowy obraz epoki z narastającym strachem przed terrorem;
- oddanie atmosfery tworzenia się faszystowskich Niemiec oraz narodowej histerii;
- okres Hitlera i jego świty donosów, paranoi, zastraszania;
- za nieodpowiednie słowo, spojrzenie, nie taką książkę, ludzie ginęli lub kończyli w obozach, to była codzienność;
- wyrazista i dobrze wykreowana postać Paula Schumanna, cyngla mafii;
- inteligentna rozgrywka toczona przez Paula i Willego Kohla (inspektora Kripo);
- dobre pokazanie zagrożeń i niebezpieczeństw w pracy szpiega;
- interesujące połączenie faktów historycznych z fikcją literacką;
- zakończenie typu „nic nie jest tak jak nam się na początku wydawało”.
Minusy:
- Paul jako morderca zbyt przyzwoity i uczuciowy;
- trochę brak napięcia związanego z wykorzystywaniem technik kryminalistycznych.
Książka dobra.

Deaver potrafi zaskakiwać. Mieszanka kryminału z powieścią sensacyjną.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, okres przed „dziejową burzą”;
- szczegółowy obraz epoki z narastającym strachem przed terrorem;
- oddanie atmosfery...

Połowa książki mimo że prezentuje dynamiczną akcję jest pozbawiona napięcia. W drugiej części autor przygotował kilka niespodzianek.
Ocena ogólną dobra. Mimo, że długo zajęło mi przekonanie się do stylu autora.

Ocena ogólną dobra. Mimo, że długo zajęło mi przekonanie się do stylu autora.

Powieść Deavera osadzona w zupełnie innym miejscu i czasie niż reszta jego książek. Zbudował super fabułę z wyrazistymi postaciami. Jak to ma w zwyczaju zaskakuje do końca. Nie wiem jak wyglądały przed wojenne Niemcy, ale wydaję mi sie ze dzięki opisom autora można sobie to świetnie wyobrazić

-Ten park nazywa się Tiergarten.
-Wiem.
-Tier oznacza "zwierzę" albo "bestię"- powiedziała po angielsku. A Garten to oczywiście ogród. (...) Ale w potocznym języku Tier oznacza też bandytę, przestępcę. I to przestępcy zabili mojego ukochanego. Tu, w ogrodzie bestii.

Tytułowy "ogród bestii" odnosi się do konkretnego miejsca w topografii Berlina- parku Tiergarten. To również określenie odnoszące się do Niemiec, gdzie bestią jest Hitler. W ogrodzie tym grasują też mniejsze bestie- sprzymierzeńcy Hitlera. Jeffery Deaver porównał Trzecią Rzeszę do "zwierzyńca", gdyż jej mieszkańcy zatracili swe człowieczeństwo, stali się "zwierzętami", "bestiami" polującymi na niewinne ofiary: Żydów, Cyganów, przeciwników Hitlera.
Paul Schumann przybył do Niemiec by zapolować na jedną z "bestii" hitlerowskiego ogrodu- Reinharda Ernsta, człowieka odpowiedzialnego za remilitaryzację Trzeciej Rzeszy. "Ten, który walczy z potworami, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich"(str. 352) Czy Paul Schumann wypełni swe zadanie? Czy dotknięcie zła w czystej postaci wpłynie na jego sposób patrzenia na świat? Przekonajcie się sami. Świetna książka, która z pewnością na długo zagości w waszej pamięci. Polecam

-Ten park nazywa się Tiergarten.
-Wiem.

Bardzo dobra książka. To powieść szpiegowska, ale fani kryminałów tego autora nie powinni być zawiedzeni, bo występują tu policjanci kryminalni, nie brak też zbierania śladów i dowodów oraz prowadzenia śledztwa. Książka jest jednak inna niż większość książek Deavera

Te wątki są jednak bardziej na uboczu niż zwykle. Akcja dzieje się przed II wojną światową. Główny bohater jest płatnym zabójcą na usługach gangów który zostaje złapany przez policję. Ma do wyboru skończyć na krześle elektrycznym, lub wykonać misję dla USA polegającą na zabiciu ministra Trzeciej rzeszy. Główny bohater decyduje się przyjąć propozycję nie do odrzucenia. Po przyjeździe sprawy coraz bardziej się komplikują, okazuje się że misja będzie o wiele trudniejsza niż się z początku wydawało.

Tak się prezentuje fabuła, nie będę zdradzać większych szczegółów by nie psuć przyjemność czytelników, którzy z ogrodem bestii się nie zapoznali. A warto przeczytać bo książka jest na prawdę dobra. Jest pokazem kunsztu autora i jego wszechstronności.

Największą zaletą jest tępo powieści. Akcja dzieje się niemal nie przerwanie. Poszczególne wątki są rozbudowane i maksymalnie zakręcone. Z często jest tak że nie sposób przewidzieć co będzie dalej i to jest świetne. To lubię w powieściach szpiegowskich.

Bohaterowie są kolejnym plusem. Są niejednolici, to znaczy niema jasnego podziału na dobrych i złych. Ci bohaterowie są pod każdym względem ludzcy. Nawet potwory pokroju Hitlera i reszty postaci historycznych jak Goring czy wspomniany minister na którego główny bohater ma zlecenie. Są oni pokazani bardzo ludzko. Choć są to postacie negatywne, to mają swoje życie prywatne itp. Ten sposób przedstawienia bohaterów spodobał mi się też dla tego że autor przedstawia bohaterów razem z akcją powieści, nie ma tu nadmiaru opisów i wspominków którymi zamęcza czytelników np. Stephen King w swoich powieściach. Wszystko poznajemy trakcie. Taką formę kreowania bohaterów lubię najbardziej.

Książka warta przeczytania. Polecam miłośnikom twórczości tego pisarza jak i wszystkim którzy lubią powieści sensacyjne. Nie zawiedziecie się.

• Jeffery Deaver
  • Kryminały
  • 2009

Dodaj cytat z książki Ogród bestii