Ogród bestii

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Garden of Beasts
Jeffery Deaver, trop, pułapka
gall21

Ameryka połowy lat trzydziestych ubiegłego wieku. Paul Schumann, nowojorczyk niemieckiego pochodzenia, jest wykonawcą mafijnych wyroków. Podczas jednej z akcji wpada w pułapkę. Dostaje jednak wybór: albo trafi na krzesło elektryczne w Sing-Singu, albo dokona ostatniego zamachu, zabijając - dla dobra ojczyzny - głównego architekta nazistowskiej remilitaryzacji, Reinharda Ernsta. W Berlinie...

W Berlinie Paul tropi Ernsta, uciekając przed siłami bezpieczeństwa Trzeciej Rzeszy. Musi się także strzec wyjątkowo przenikliwego detektywa, inspektora policji kryminalnej. Akcja, pełna nieoczekiwanych zwrotów, toczy się w sercu niemieckiej stolicy gorączkowo przygotowującej się do igrzysk olimpijskich 1936 roku i pragnącej pokazać światu pokojowe oblicze. Atutem powieści jest dbałość autora o szczegółowy obraz epoki i oddanie atmosfery Niemiec dławionych faszystowskim terrorem.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Roland | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Bardzo klimatyczny kryminał z nutką powieści sensacyjnej. W swej kolejnej książce Jeffery Deaver zajął się okresem poprzedzającym II wojnę światową. Głównym słowem, którym można określić „Ogród bestii” jest realizm. Deaver dogłębnie zgłębił atmosferę panującą w nazistowskich Niemczech w połowie lat 30-tyh XX wieku. Oprócz tego elementu historycznego jest to dobry kryminał, bardziej przypominający powieść sensacyjną. Oczywiście nie mogło zabraknąć zaskakujących zwrotów akcji.

Paul Schumann, nowojorczyk niemieckiego pochodzenia jest wykonawcą mafijnych wyroków. Podczas ostatniej akcji wpada w pułapkę. Jednak dostaje możliwość „wyzerowania swego konta”, lecz w zamian musi dokonać ostatniego zamachu. Jego celem ma być główny architekt nazistowskiej remilitaryzacji, Reinhard Ernst. W Berlinie Paul tropi Ernsta, uciekając przed siłami bezpieczeństwa Trzeciej Rzeszy. Musi się także strzec wyjątkowo przenikliwego detektywa, inspektora policji kryminalnej.

Spektrum...

Gośka | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

Jeffery Deaver to jeden z moich ulubionych autorów. I chociaż zdarzyło się, że jego książka mnie zawiodła, to nadal czytam wszystko, co wpadnie mi w ręce. "Ogród bestii" to nietypowa książka jak na Deavera. Po pierwsze nie jest to typowy thriller, po drugie akcja książki jest osadzona w całkowicie innym klimacie.

Przenosimy się do Berlina, czasu, kiedy Hitler doszedł do władzy i jest w trakcie tworzenia swojej armii. W ciągu zaledwie trzech dni 1936 roku w czasie przygotowań do olimpiady, mamy okazję poczuć klimat panujący wśród ludności cywilnej i mundurowej. Świat paranoi, donosów, nędzy, zastraszania, terroru. Świat Hitlera i jego świty. Świat, w którym na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo, po ulicach krążą bandy brunatnych koszul, tajnych agentów, wywiadowców SS, gestapowców i kripo.Świat, w którym za krzywe spojrzenie, nieodpowiednie słowo, źle dobraną lekturę, można skończyć w obozie lub zarobić kulkę.

Do tego świata wyruszył z misją Paul Schumann, morderca mafii, jeden...

Sargento_Garcia | 2013-07-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 14 lipca 2013

Jeffery Deaver jak zwykle stanął na wysokości zadania. Książka napisana jest ciekawym językiem, obfituje w szybkie i nieoczekiwane zwroty akcji. Autorowi udało się, w mojej skromnej ocenie, rewelacyjnie oddać klimat panujący w Berlinie i całych Niemczech w latach panowania Hitlera: wzajemna nieufność, donosicielstwo, strach obywateli przed szpiegami Gestapo, SS i SD. Czytelnik ma wrażenie że stoi obok bohaterów i na własne oczy widzi toczącą się akcję.
Deaver w ciekawy sposób pokazuje inteligentną „walkę” Paula Schumanna (cyngla amerykańskiej mafii) i Willego Kohla (inspektora Kripo). Ten pierwszy za wszelką cenę dąży do wykonania powierzonego mu zadania, a drugi wykazuje się ponadprzeciętnym instynktem policyjnego psa tropiącego.
„Ogród bestii” ma jedną wadę charakterystyczna na Jefferya Deavera: oderwanie się czytelnika od książki graniczy z cudem :o)
Polecam gorąca podobnie jak wszystkie inne książki tego autor.

Tathagatha | 2011-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2011

Akcja książki głównie rozgrywa się w Berlinie w czasach, gdy do władzy doszedł Hitler.
Tu zaczynają się schody, bo nie do końca mnie interesował ten okres przedstawiony w taki sposób.
Brakowało mi tej iskry, która jak dotąd towarzyszyła we wszystkich dziełach tego autora przeze mnie przeczytanych.

Nie mogę jednak napisać, że jest to zła książka - Deaver jak zwykle wykazuje się dbałością o szczegóły, jego powieść jest rozbudowana, postacie różnorodne i świetnie nakreślone, a i zwroty akcji potrafią spowodować wypieki na twarzy.

Myślę, że inny pisarz mógłby nie podołać i nie zainteresować mnie w ogóle taką tematyką.
Przeczytałam bez bólu i jeśli tylko są osoby, które uwielbiają Niemcy w okresie przedwojennym - nie ma się co zastanawiać.

anek7 | 2012-03-13
Przeczytana: 12 marca 2012

Jeffery Deaver to amerykański autor serii bestsellerowych thrillerów, których głównymi bohaterami są sparaliżowany policjant Lincoln Rhyme oraz młoda pani detektyw Amelia Sachs - zapewne wiele osób kojarzy ekranizację "Kolekcjonera kości" gdzie w główne role wcielili się Denzel Washtington oraz Angelina Jolie. Jednak ta seria, chociaż genialna, to tylko niewielki wycinek jego twórczości. Ponieważ autora znałam tylko ze wspomnianej wyżej serii to z ogromną ciekawością wzięłam do ręki jego "Ogród bestii" i... nie wypuściłam dopóki nie przeczytałam do ostatniej kartki.

Jest w Berlinie taki park, który nazywa Tiergarten - nazwę można przetłumaczyć jako ogród zwierząt, ewentualnie ogród bestii, co wskazywałoby na to, że na terenie tego parku w dawnych wiekach organizowano polowania dla cesarza i jego dworu. Jednak nadając książce taki tytuł miał autor na myśli całkiem inne bestie niż te do których strzelali dla rozrywki Hohenzollernowie...

Paul Schumann to niezwykle skuteczny żołnierz...

Jagna | 2010-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2010

Deaver to jeden z moich ulubionych autorów. Dba o szczegóły, jego kryminały są ciekawe, pełne zwrotów akcji i fabuła trzyma w napięciu.
Ostatnio dorwałam w bibliotece „Ogród bestii”, bo bardzo mnie zainteresował opis na okładce.

Paul Schumann jest żołnierzem mafii i zajmuje się wykonywaniem wyroków. Pewnego dnia jednak wpada w zasadzkę i dostaje propozycję nie do odrzucenia. Wtedy przenosimy się ze Stanów do Berlina, gdzie Hitler tworzy swoją potęgę.

Ciekawy pomysł, aby akcję osadzić w nazistowskich Niemczech i dość intrygująca postać głównego bohatera. Jednak trochę się rozczarowałam, to najsłabszy kryminał Deavera, jaki do tej pory miałam okazję przeczytać. Brakowało mi technik kryminalistycznych, ale w końcu akcja dzieje się w latach 30. ubiegłego wieku, więc zupełnie inne czasy.
Powieść określiłabym jako przeciętną.

Mikasa | 2015-03-13

Jedna z najbardziej klimatycznych książek, jakie w życiu czytałam i jedna z moich ulubionych pozycji Deavera (a przeczytałam niemal wszystkie jego dzieła). Klimat przedwojennych Niemiec jest wręcz arcymistrzowsko zarysowany. Doskonałe przemieszanie fikcji z prawdą historyczną. Cichy terror, strach sączący się niczym gaz, duszne knajpki, podział społeczeństwa. I na tym wszystkim zbudowane Igrzyska Olimpijskie.
Jak zwykle na końcu mamy wbijające w fotel zwroty akcji.
Minus: całkowicie miałki wątek "miłosny", tak, jakby autor koniecznie musiał zamieścić tam jakąś kobitkę, na której zależało bohaterowi.Zupełnie niepotrzebne, moim zdaniem.

A dla miłośników serii z Rhymem, Deaver umieścił tu po prostu doskonały mały smaczek, poczułam niemal ekstazę, gdy dotarłam do odpowiedniego fragmentu :)

SickSense | 2016-03-24
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Nareszcie powieść Deavera, która wciągnęła mnie na całego. A kompletnie się tego nie spodziewałam. Nie interesuję się zbytnio historią, a zwłaszcza nie II Wojną Światową. Mimo to książkę pochłaniałam z wielkim zainteresowaniem. Autor idealnie oddał atmosferę tamtych lat, stworzył ciekawe i zapadające w pamięć postacie, a wszystko zwieńczył zaskakującym zakończeniem. Więcej takich powieści Panie Deaver proszę!

Marcin | 2013-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Jeffery Deaver znany jest głównie jako pisarz kryminałów i thrillerów w których główną osią fabuł jest prowadzone śledztwo. Tym razem autor poszedł w nieco inną konwencję i o dziwo wywiązał się z niej równie świetnie co zawsze. "Ogród Bestii" to bowiem powieść sensacyjna osadzona w nazistowskich Niemczech.

Ach! Podczas lektury przypomniały mi się powieści Jacka Higginsa z lat 70-ych i 80-ych. Były to powieści sensacyjno-przygodowe z akcją dziejącą się zwykle podczas II wojny światowej. Tytuł ten bardzo bowiem przypomina mi książki tego pana. Tak jak i w tych książkach tak i w "Ogrodzie Bestii" fikcja miesza się z historią i faktami, obok fikcyjnych postaci pojawiają się i te realne znane każdemu z lekcji historii, a wartka akcja i zwroty akcji nie pozwalają na nudę. Autor świetnie i drobiazgowo odwzorował realia i paranoiczny klimat panujący w ówczesnych Niemczech. Bohaterowie są interesujący, a narracja z każdego punktu widzenia jest równie ciekawa. No i oczywiście jak to u...

Aga | 2016-06-07
Przeczytana: 14 maja 2016

-Ten park nazywa się Tiergarten.
-Wiem.
-Tier oznacza "zwierzę" albo "bestię"- powiedziała po angielsku. A Garten to oczywiście ogród. (...) Ale w potocznym języku Tier oznacza też bandytę, przestępcę. I to przestępcy zabili mojego ukochanego. Tu, w ogrodzie bestii.

Tytułowy "ogród bestii" odnosi się do konkretnego miejsca w topografii Berlina- parku Tiergarten. To również określenie odnoszące się do Niemiec, gdzie bestią jest Hitler. W ogrodzie tym grasują też mniejsze bestie- sprzymierzeńcy Hitlera. Jeffery Deaver porównał Trzecią Rzeszę do "zwierzyńca", gdyż jej mieszkańcy zatracili swe człowieczeństwo, stali się "zwierzętami", "bestiami" polującymi na niewinne ofiary: Żydów, Cyganów, przeciwników Hitlera.
Paul Schumann przybył do Niemiec by zapolować na jedną z "bestii" hitlerowskiego ogrodu- Reinharda Ernsta, człowieka odpowiedzialnego za remilitaryzację Trzeciej Rzeszy. "Ten, który walczy z potworami, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich"(str. 352) Czy...