Eden

Seria: Literka
Wydawnictwo: Albatros
Death Match
Eden

Podwójne samobójstwo – tylko tak można wytłumaczyć śmierć dwojga ludzi, znalezionych we własnym apartamencie. Byli idealną parą skojarzoną przez Eden Incorporated, matrymonialne biuro przyszłości, posługujące się supernowoczesnymi technikami zapewniającymi stuprocentową zgodność wszystkich cech potencjalnych partnerów. Co popchnęło ich do tego czynu? Chcąc uniknąć ewentualnej kompromitacji, która mogłaby się odbić na reputacji i dochodach biura, firma zatrudnia Christophera Lasha, byłego agenta FBI, specjalistę od portretów psychologicznych, by rozwiązał zagadkę samobójstwa. Liczą się czas i dyskrecja. Zwłaszcza, że niektóre tajemnice Edenu nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego..

„Nie strzelasz, żeby zabić. Strzelasz, żeby żyć.”
Bardzo dobrze napisany thriller, który pokazuje, że technologia ma swoje dobre i złe strony. Najczęściej zapominamy o tych drugich, a niesie to za sobą ogromne szkody...
„Czasem ludzie, którzy widzą straszne rzeczy, nie reagują na nie, jak powinni. Zamiast tego negują je, usiłują ignorować. I po pewnym czasie zaczynają błądzić w ciemnościach...”.

Eden – firma, która dzięki nowej technologii bawi się w swatów. Na podstawie wnikliwego testu i oceny psychologa maszyna szuka drugiej połówki za pomocą obliczeń matematycznych.
Niektórzy są lepiej dopasowani, inni gorzej, ale tylko 6 par dostało tytuł superpary w 100%. Jednakże po 2 latach związku dwie pary z rzędu popełniają podwójne samobójstwo. Firma Eden jest bardzo zaniepokojona tą sytuacją, gdyż obie pary były aż „obrzydliwie szczęśliwe”, dlatego zatrudnia psychologa Lasha, który ma za sobą przeszłość w FBI i dobrze zna się na tego typu rozgrywkach.

Od pierwszej strony mogłam...

ZARAZA | 2013-02-21
Przeczytana: luty 2013

Bardzo dobra powieść. Powodem tego, że postanowiłam sięgnąć po tą książkę był ciekawy pomysł na nią. Plusem tej książki jest napięcie, ciekawe pomysły, dbałość o szczegóły. Minusami na pewni przewidywalność niektórych wątków powieści obraz zbyt częste używanie fachowej terminologii, co nie tyle może zdezorientować czytelnika, co go znudzić. Niemniej thriller jest bardzo dobry i, kiedy będę miała okazję sięgnę po inne książki tego autora. Polecam :)

eva40 | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Firma Eden ale czy naprawdę dająca szczęście w miłości. Komputery wszechobecne w naszym świecie, telefony, kamery,czy to bezpieczne ? Liza i Eden to pokażą.

Madi | 2012-11-30
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo fajny i wciągający thriller,świetna i w fajny sposób wymyślona fabuła:Biuro matrymionalne,idealne pary,morderstwa wszystko to składa się na ciekawą lekturę,choć można już w połowie domyśleć się "o co caman",to czyta się ją do samego końca z zaciekawieniam.

majek | 2015-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

Bardzo fajna, choć pełna naukowego bełkotu książka. Wstyd przyznać, ale połowy z tych informatycznych rzeczy nie ogarnęłam swoim małym rozumkiem.
Sama powieść jest nieco przewidywalna, choć bardzo dobrze się ją czyta. Jeden wieczór wystarczył żeby się z nią uporać. Bohaterem jest Christopher Lash, ex-behawiorysta z FBI, obecnie prowadzący prywatną praktykę. Dostaje zlecenie rozwiązania tajemniczej śmierci idealnych par, skojarzonych przez super-korporację Eden. I nagle w jego życiu zaczyna dziać się coś dziwnego. Nieco mnie zdziwiło, że facet nie zaczął na bieżąco wyjaśniać tych "anomalii", ale dobra. Był zapracowany, zmęczony, nie miał czasu - usprawiedliwienie zawsze się znajdzie. Lashowi pomaga Tara - szefowa ochrony. Tu też nieźle się zdziwiłam, ponieważ w zależności od strony kobieta ta ma rude lub czarne włosy. Nie wiem, czy to błąd autora, czy tłumacza...? Poznajemy również Edwina Mauchly'ego, łącznika z szefostwem, a także samego Richarda Silvera: założyciela firmy Eden,...

Dark | 2011-12-28
Przeczytana: 2010 rok

jedna z lepszych powieści, jakie kiedykolwiek czytałam. świetnie skonstruowana fabuła, zaciekawienie, które rosło z każdą kolejną stroną i styl Childa stworzyły cacko.

hikatrin | 2012-08-18

Bardzo wciągająca !
Końcówka bardzo zaskakująca i pełna napięcia!
Czasami pojawiało się zbyt dużo profesjonalnych sformułowań co mogło zgubić czytelnika :)

Aneta | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Pierwsza połowa książki była świetna. Niezwykle dynamiczna i ciekawa.
Niestety, w miarę czytania treść traciła te cechy. Szkoda.

evkaa9 | 2011-03-29
Przeczytana: 28 marca 2011

bardzo wciągający i trzymający w napięciu, mimo wszystko lekko przewidywalny:)

Anita Żołnacz | 2012-09-10
Przeczytana: 2011 rok

Trochę przerażająca wizja. Świetna książka.