Cytat
Tiziano Terzani
Według tradycyjnej indyjskiej wizji życie człowieka jest podzielone na cztery ścisłe i odrębne etapy, z których każdy ma swoje prawa i obowiązki, i wydaje swoje owoce.
Pierwszy etap to dzieciństwo i dorastanie, czas nauki, kiedy człowiek uczy się tego, co przyda mu się później. Drugi etap to dojrzałość, kiedy człowiek staje się mężem,
ojcem, podejmuje swoje obowiązki w rodzinie i w ten sposób przyczynia się do utrzymania oraz rozwoju społeczeństwa. JEst to okres, kiedy właściwie i dozwolone jest zaspokajanie takich pragnień, jak bogactwo, przyjemność, sława oraz poznanie świata. Następnie, kiedy z kolei synowie stają się mężami i ojcami, nadchodzi pora oderwania się, "pójścia do lasu". Poprzez to wycofanie się człowiek pozostawia za sobą radości, niepokoje, sukcesy, rozczarowania - wszystko to co jest w życiu przejściowe i złudne - żeby poświęcić się czemuś bardziej realnemu i trwałemu.
Ostatni etap - jeśli się tak wybierze - nadchodzi wtedy, kiedy człowiek zrywa wszystkie ziemskie więzy i staje się prostym żebrakiem, sannjasinem. Odziany w kolor ognia, w którym spalił symbolicznie wszystko, co należało do "Ja" doczesnego, łącznie z pragnieniami, szuka już wyłącznie mokszy, ostatecznego wyzwolenia od sansary, świata zmian, oceanu życia i śmierci." (s. 431)
Tiziano Terzani (z książki Nic nie zdarza się przypadkiem)
dodał: aminaami
Czytelnicy którzy lubią ten cytat

Cytaty autora, Tiziano Terzani (236)
Zobacz wszystkie
Jak mogę dodać nowy cytat?
Znajdź autora lub książkę, następnie w sekcji "cytaty" kliknij link Dodaj cytat.
Popularne tagi cytatów
więcej
zgłoś błąd zgłoś błąd