Andrzej Woszczyk

polski astronom specjalizujący się w astrofizyce. W 1951 roku ukończył liceum ogólnokształcące w Sierpcu i podjął studia astronomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród jego wykłado... polski astronom specjalizujący się w astrofizyce.
W 1951 roku ukończył liceum ogólnokształcące w Sierpcu i podjął studia astronomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród jego wykładowców byli Władysław Dziewulski i Wilhelmina Iwanowska. W 1955 roku, po ukończeniu studiów podjął pracę na tej uczelni. W latach 1957-1959 odbywał staż w Instytucie Astrofizyki Uniwersytetu w Liège pod kierunkiem Pola Swingsa, efektem przeprowadzonych tam badań była praca doktorska zatytułowana Analiza widma komety 1957 d (MRKOS) w zakresie widmowym 4737-6882 A, obroniona na UMK w 1962 roku (promotorem była Wilhelmina Iwanowska). Stopien doktora habilitowanego uzyskał w 1971 roku na podstawie rozprawy Ciśnienie atmosferyczne i topografia Marsa w świetle analizy podczerwonych pasm CO2. Tytuł profesora nauk fizycznych otrzymał w 1984 roku.
Jest członkiem Komitetu Astronomii PAN i Komisji Astrofizyki PAU. Od 2003 roku pełni funkcję prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu. W latach 1999-2007 był prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. W latach 1971-1976 był zastępcą dyrektora Instytutu Astronomii UMK, potem dyrektorem i kierownikiem Katedry Astronomii i Astrofizyki. Przez dwie kadencje zasiadał w senacie tej uczelni.
Jest redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Urania-Postępy Astronomii.

źródło opisu: Wikipedia

źródło zdjęcia: kultura.wp.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Astronomem być… świadectwa życia i pracy astronomów polskich
Astronomem być… świadectwa życia i pracy astronomów polskich
Andrzej Woszczyk

9 (1 ocen i 1 opinii)
Astronomem być… świadectwa życia i pracy astronomów polskich
Jak ukazać istotę pracy i życia astronoma we współczesnej Polsce? Jak być astronomem obecnie? Na te pytania próbuje odpowiedzieć profesor Andrzej Woszczyk, astronom, wieloletni Prezes Polskiego Towarz...
czytelników: 8 | opinie: 1 | ocena: 9 (1 głos)
Sylwetki astronomów polskich XX w.
Sylwetki astronomów polskich XX w.
Andrzej Woszczyk

0 (0 ocen i 0 opinii)
Sylwetki astronomów polskich XX w.
Książka pt. "Sylwetki astronomów polskich XX w." jest zbiorem 52 sylwetek astronomów, którzy od odzyskania niepodległości do początku XXI wieku tworzyli fundamenty współczesnej astronomii po...
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
3
5
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd