Maciej Piekarski

Maciej Paweł Piekarski (ur. 21 października 1932 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1999 w Warszawie) – polski historyk sztuki, dziennikarz, publicysta, varsavianista - syn Bronisława Piekarskiego i Janiny z... Maciej Paweł Piekarski (ur. 21 października 1932 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1999 w Warszawie) – polski historyk sztuki, dziennikarz, publicysta, varsavianista - syn Bronisława Piekarskiego i Janiny z Adamskich, ojciec pisarki i dziennikarki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej.

Jako dziecko brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był posługaczem filii szpitala Ujazdowskiego na Sadybie. Ukończył historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował 17 lat w Muzeum Narodowym w Warszawie. Był przysięgłym biegłym sądowym w zakresie zabytkoznawstwa i sztuk plastycznych. Pracował też jako wykładowca "Wiedzy o plastyce" w Studium Oświaty i Kultury Dorosłych oraz nauczyciel "Historii Sztuki" w Warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych. Od 1973 roku dziennikarz Telewizji Polskiej w Redakcji Publicystyki Kulturalnej. Współpracował m.in. z programem publicystycznym Pegaz. Od 1982 roku związany z Warszawskim Ośrodkiem Telewizyjnym i Telewizyjnym Kurierem Warszawskim. Przez 10 lat przygotowywał i prowadził program Wiarus – Magazyn kombatantów Warszawskich, który po jego śmierci przez 2 lata tworzyła córka Małgorzata Karolina Piekarska. W prasie polskiej opublikował kilka tysięcy artykułów związanych z Powstaniem Warszawskim i II wojną światową.

Stale współpracował z tygodnikiem "Stolica". Całe życie mieszkał w Warszawie. Najpierw przez długie lata na Sadybie, potem na Żoliborzu, wreszcie na Saskiej Kępie. Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Samotna Placówka
Samotna Placówka
Maciej Piekarski

7 (3 ocen i 0 opinii)
Samotna Placówka
Tytuł tej pracy skojarzył mi się natychmiast z obroną Westerplatte. Źle czy dobrze? Właśnie dobrze, bo takich placówek jak Westerplatte było w tej polskiej dramatycznej wojnie więcej, choć tak pięknyc...
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 7 (3 głosy)
Syn dwóch matek
Syn dwóch matek
Małgorzata Karolina Piekarska, Maciej Piekarski

7 (10 ocen i 4 opinii)
Syn dwóch matek Seria: Reportaż! Fakty to nie wszystko
Książka o zagładzie Zamojszczyzny przez pryzmat losów Jana Tchórza, dziś emerytowanego gospodarza we wsi Borowina Starozamojska. Wtedy 2,5-letniego chłopca dwukrotnie wydzieranego od matki - raz biolo...
czytelników: 40 | opinie: 4 | ocena: 7 (10 głosów)
Tak zapamiętałem
Tak zapamiętałem
Maciej Piekarski

7,5 (4 ocen i 1 opinii)
czytelników: 12 | opinie: 1 | ocena: 7,5 (4 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
19
38
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (19)

zgłoś błąd zgłoś błąd