Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/5076/babcie-i-dziadkowie-w-literaturze

Babcie i dziadkowie w literaturze

8 wartościowy tekst

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Babci, dzisiaj zaś jest Dzień Dziadka – przemiłe święta! Jako mole książkowe z pewnością macie swoje ulubione literackie babcie i sympatycznych literackich dziadków. Poniżej znajdziecie listę moich ulubieńców, bohaterów książek dla dzieci i młodzieży. Nie zapominam także o tych dziadkach, którzy sympatii nie budzą, ale mocno zapadli mi w pamięć.

Babcia Czerwonego Kapturka

Dla wielu dzieci jest to pierwsza książkowa babcia. Nieco tajemnicza, a nawet groźna, skoro może nagle okazać się wilkiem.

Dziadek małego lorda Fauntleroya (Mały lord F. H. Burnett)

Samolubny i bezwzględny, nie jest bynajmniej ideałem dziadka. Mały Cedryk jest jednak tak prostolinijnym i niewinnym dzieckiem, że dostrzega dobro tam, gdzie go nie ma, tym samym zmieniając swojego dziadka.

Ciabcia z Czarownicy piętro niżej Marcina Szczygielskiego

Ach, któż nie chciałby mieć takiej babci! Ciabcia, czyli cioteczna babcia, jest zawsze pogodna, kupuje wnuczce oranżadę zamiast coli i parzy kawę zbożową, ma mówiącego kota i strych pełen tajemniczych sprzętów. W dodatku zna się na czarach, czego chcieć więcej?

Mila i Ignacy Borejkowie z Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz

Moje serce skradł Ignacy – wiecznie zaczytany, roztargniony, sypiący łacińskimi cytatami jak z rękawa starszy pan. Mila to prawdziwa opoka, taka babcia-Polka, gotująca rosół, rozumiejąca wszystkich, wiecznie się krzątająca, ale też często zaczytana.

Dziadziuś Anny i Britty z Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren

Do Dziadziusia chodziły wszystkie dzieci z Bullerbyn, nawet te, dla których nie był prawdziwym dziadkiem. Dziadziuś siedzi w swoim pokoiku, słabo widzi, ale za to pięknie opowiada. Czasem poddaje doskonałe pomysły. Wszystkie dzieci go uwielbiają.

Babcia z Babci na jabłoni Miry Lobe

Nie każde dziecko ma babcię. Czasem musi ją sobie wymyślić. Taka sztuka udaje się Andiemu – babcia ze starej fotografii nagle pojawia się na gałęzi jabłoni. Potem oboje mają całą serię zwariowanych przygód, babcia zaś okazuje doskonałym kompanem.

Babcia Jany / Jane, bohaterki Jany ze Wzgórza Latarni L. M. Montgomerry

Paskudna, wyniosła i okrutna babcia, o której czyta się z przyjemnością, wiadomo bowiem, że dostanie w końcu od Jany prztyczka w nos i będzie musiała pogodzić się z porażką.

Babcia Martine, bohaterki Białej żyrafy i kolejnych książek Lauren St. John

Martine to jedenastolatka, która została nagle osierocona. Okazało się, że jej jedyną krewną jest babcia, która mieszka w Afryce i opiekuje się rezerwatem dzikich zwierząt! Kto by nie chciał mieć takiej babci? Martine przeprowadza się więc do RPA, oswaja z życiem u nieco szorstkiej babci i przeżywa niesamowite przygody.

Nie tylko w książkach dla dzieci występują interesujące babcie i godni zapamiętania dziadkowie. Nie sposób nie wspomnieć o Helenie Bienieckiej, babci Jacka Dehnela i zarazem bohaterce Lali, osobie nietuzinkowej, choć jednocześnie zwyczajnej. Dehnel opowiedział o niej tak pięknie, że aż by się chciało od razu biec do swojej babci i zapisywać wszystko, co z jej historii da się ocalić.

Historię swoich dziadków próbuje poznać dogłębnie Małgorzata Szumska, autorka Zielonej sukienki, która śladami dziadków jedzie na Syberię i do Kazachstanu. Warto przypomnieć też nieco już zakurzoną książkę Rodziewiczówny i Polikarpa Białopiotrowica, tytułowego Strasznego dziadunia. Wbrew temu, co sugeruje tytuł, Polikarp jest dziadkiem troskliwym i dbającym o swojego rozrzutnego i niesfornego wnuka, książkę zaś warto przeczytać choćby dla jej staroświeckiego czaru.

Znaleźliście na mojej liście swoich ulubieńców? A może powinnam poznać inne babci i innych dziadków?


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 17  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 78
Pomyluna
23-01-2015 13:51
Dziadek z Henryk z Buba :D
książek: 1733
Renax
23-01-2015 15:56
O babci napisałam wczoraj. O dziadku nie.
Po długim przypominaniu sobie, udało mi się wymyślić książkę z dziadkiem, który pełni ważną rolę w życiu wnuka. Pamiętam scenę, gdy dziadek pokazuje wnukowi gwiazdy.
Dom pod Lutnią Dom pod Lutnią
książek: 377
Paweł
25-01-2015 03:36
Mocarstwo Mocarstwo

Autor dopuścił się zaskakująco miernej książki, choć sprawdzone pomysły temporalnych zawirowań jakie mają miejsce w Polsce współczesnej, zarówno peerelowskiej, dzisiejszej i nieodległej jej przyszłości, to przecież sprawdzone pomysły, które zawsze trafiały w najlepsze półki. No, ale miało być o babciach i...
Mocarstwo Mocarstwo

Autor dopuścił się zaskakująco miernej książki, choć sprawdzone pomysły temporalnych zawirowań jakie mają miejsce w Polsce współczesnej, zarówno peerelowskiej, dzisiejszej i nieodległej jej przyszłości, to przecież sprawdzone pomysły, które zawsze trafiały w najlepsze półki. No, ale miało być o babciach i dziadkach. Otóż "Mocarstwo" zapamiętałem jedynie poprzez zarysowanie postaci kilku osób starszych. Zarazem są to najzabawniejsze partie książki. Owi dziadkowie i babcie funkcjonują tam, jak gdyby teleportowani z czasów sf lat 60., rodem z krain spokojnej radości (głównie czytelniczej) Simaka. Mam na myśli pewną nieziemskość prezentowaną w niebywale witalnej postawie; staruszki zaprawione w sztukach walki czy wiekowi panowie pokroju przyćmiewającego Jamesa Bonda. Jak to mówią: pełen fun, albo inny wentylator.
pokaż więcej
książek: 839
Ambrose
25-01-2015 13:53
Całą paletę babć oraz dziadków czytelnik otrzymuje w świetnej książce Sieniewicza pt. Rebelia Rebelia. Świetna satyra na współczesny świat politycznie poprawny do granic możliwości oraz przesiąknięty obłąkańczym kultem młodości.
książek: 1303
Ania
21-09-2017 14:28
Warto wspomnieć słynnego "Strasznego dziadunia" Marii Rodziewiczównej.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Wspólny S.E.K.R.E.T.

Druga część S.E.K.R.E.T-u moim zdaniem już nie jest na tyle emocjonująca. Autorka zaczęła za dużo kombinować, a i fantazję też już nie są tak opisywan...

zgłoś błąd zgłoś błąd