Straszny dziadunio

Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 21) literatura piękna
2013-05-27
1972-01-01
Edipresse
maria rodziewiczówna majątek wnukowie
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 21)
literatura piękna
2013-05-27
maria rodziewiczówna majątek wnukowie

Powieść dość naiwna, przewidywalna, ale przyjemna w odbiorze. Widoczna jest katolicka formacja Autorki, wyrażająca się we wprowadzeniu wszechmocnego „Anioła Stróża” czuwającego nad głównym bohaterem, jego formacją moralną, ale też nad tym by nic złego mu się nie przydarzyło. Zabieg ten odbiera nieco sprawczości i podmiotowości głównemu bohaterowi, który – wedle słów jego...

Na półkach: , , , ,

Jest to pierwsza książka w tym roku, która sprawiła, że każda minuta przy tej książce to sama przyjemność. Oczywiście mam inne wydanie z 1984 roku. I pomimo, że ma tyle lat to nic, a nic się nie zestarzała jeśli chodzi o treść bo sam drug już trochę tak ... Hieronim główny bohater to chłopak tak uczciwy, że ze świecą szukać. Uratował dziecko, zaznał biedy, ale dla niego...

Śmiesznie się czyta dzisiaj książkę napisaną 130 lat temu przez egzaltowaną panienkę piszącą dla innych ówczesnych egzaltowanych panienek dokładnie to co chciały przeczytać. Śmiesznie ale też i ciekawie.

Szczególnie w początkowej fazie wczesnej epoki koronawirusa.

Miałem przed sobą kilkugodzinną podróż. Od laptopa trzeba czasem odpocząć, więc chciałem w tym czasie coś poczytać. I miało być to coś innego. Jakoś jednak w teczce znalazł się "Straszny dziadunio". I był to czas bardzo fajnie spędzony, ot - bardzo przyjemnie czyta się Panią Rodziewiczówną.

Po przeczytaniu mogę tylko powiedzieć "Boże chroń przed takimi dziaduniami".

Na półkach: , , , , ,

"To człowiek na którym nie ma ani jednej skazy, ani jednej winy. Ze złota i stali ulany, szlachetny aż do dziwactwa, dobry aż do szpiku kości"
Ten cytat oddaje charakter i prawość bohatera "Strasznego dziadunia" - Hieronima Białopiotrowicza.
Powieść jest debiutem Marii Rodziewiczówny z 1887, ciekawostką jest wydanie 1891 czeskiego przekładu (Strašný dědeček), którego...

Świetna powieść pełna zwrotów akcji,czasem zaskakujących.Daje do myślenia.Gorąco polecam.

Spośród przeczytanych dotąd książek Pani Rodziewiczówny, ta najmniej mi się spodobała.
Nie tylko tytuł nie zachęcał, ale i mało pokrzepiająca treść. Co prawda jest to książka, podobnie jak inne autorki, moralizatorska, ukazująca przez porównanie, dwie postawy, które może obrać młody człowiek u progu zycia. Jedna ścieżka, jest prosta, łatwa i przyjemna, wytycza ją pieniądz,...

Obyczajowa powieść i romans retro. Naiwna i melodramatyczna opowieść o honorze, przyjaźni i miłości. Z sentymentu przeczytana ponownie:)
Polikarp Białopiotrowicz – tytułowy dziadunio, zamożny satrapa przeprowadził wieloletni kontrowersyjny eksperyment na osobowościach swoich wnuków: Wojciecha i Hieronima. Jednego traktuje marchewką, drugiego kijem. Stosuje pozytywną i...

To moja jedna z wielu książek, które darzę sentymentem. Tytuł nie zachęca do lektury, przynajmniej w moim przypadku tak było, ale niech nikogo nie odstrasza, bo na prawdę warto ją przeczytać. Wracałam do niej wielokrotnie i dlatego polecam.

Dyskusje

• Maria Rodziewiczówna