Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie. Dzień i noc czarownicy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03415-2
powieść polska
PannaP

Na książkę Doroty Terakowskiej, przeznaczoną dla młodszych dzieci, składają się trzy bajkowe opowiadania, zilustrowane z fantazją przez Bogdana Butenkę. Historia o Babci Brygidzie to opowieść o dziewięcioletnim Bartku, w którego zwyczajne życie wkracza nieoczekiwanie magia - za pośrednictwem, a właściwie w osobie nieznanej dotąd, bardzo niekonwencjonalnie zachowującej się babci. Okazuje się,...

Historia o Babci Brygidzie to opowieść o dziewięcioletnim Bartku, w którego zwyczajne życie wkracza nieoczekiwanie magia - za pośrednictwem, a właściwie w osobie nieznanej dotąd, bardzo niekonwencjonalnie zachowującej się babci. Okazuje się, że pozornie stateczny, zabytkowy Kraków zamieszkują barwne postaci niesłusznie kojarzone wyłącznie z legendami. Dzięki oryginalnemu pomysłowi grafika każdy ma szansę powędrować śladami Bartka i zakosztować jego przygód. Młodzi czytelnicy mogą także dowiedzieć się, jak wyglądała jedna, pełna niespodzianek, doba w życiu pewnej czarownicy i co kryje się w starych grubych książkach. Lektura dla każdego, komu nieobcy jest świat krasnoludków, zaczarowanych księżniczek i zwierząt mówiących ludzkim głosem.

Ewa Kowalska | 2015-03-31
Na półkach: Posiadam, Dla Ani, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2015

Zachęcona opinią córki (10 lat) zajrzałam do tej książeczki i... nie mogłam się oderwać. Wszystkie trzy opowiadania mają baśniowy kontekst, napisane są przyjaznym, prostym, ale nie infantylnym językiem.
Opowieść o Babci Brygidzie jest urzekająca ze względu na bujną wyobraźnię, jakiej użyła autorka. Tytułowa babcia potrafi przemieszczać się w cudowny sposób z pomocą parasolki. Parasolka nie tylko lata, ale też otwiera drzwi i świeci lampką zamontowaną na czubku. Opowieść jest pretekstem do podróży po starym i pięknym Krakowie. Poznajemy jego zabytki, nikomu nie znane zakamarki i tajemnice. Informacje o historii miasta są dozowane w odpowiednich momentach i czynią treść książki jeszcze bardziej interesującą.
Dzień i noc czarownicy to dwie zabawne, wzruszające, bardzo mądre bajki z morałem, ale bez zbędnego pouczania.
Autorka doskonale zna psychikę dzieci, mówi do nich pięknym językiem i z szacunkiem.

Polecam tę książkę wszystkim młodym czytelnikom oraz ich rodzicom, by nigdy...

ani_anka | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Przeczytałam Dzień i noc czarownicy, bo to lektura mojego dziecka w IV klasie. Ta opowiastka jest beznadziejna i nic nowego nie wnosi. Boże! kto wybiera te lektury?
W tej samej książce znajduje się też historyjka o Babci Brygidzie w Krakowie. Przeczytałam pierwszy rozdział w którym impertynencko zachowująca się obca baba przekonuje dziecko, żeby wpuściło ją do środka mieszkania, bo jest jego babcią. Nie dość że beznadziejne, to jeszcze szkodliwe. Dość! książka idzie na makulaturę.

Evik | 2012-03-31
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 30 marca 2012

Książka składa się z trzech opowiadań:
1) Dzień czarownicy. Czarownica postanawia zmienić swój charakter i spełniać dobre uczynki. Szyszkę obdarza życiem i przemienia w liska, wielodzietnemu mężczyźnie daje mieszkanie - pałac. Sprawia, że misia kochają wszystkie zwierzęta w lesie, a zwykłą dziewczynę obdarza niezwykłą urodą. Spełnienie marzeń nie uszczęśliwiło bohaterów. Misiowi grozi śmierć z głodu, a większe mieszkanie sprawia, że rodzina częściej się kłóci. Nieprzeciętna uroda nie ułatwia życia, a liska-szyszkę polują psy i okrutni myśliwi.

2) Noc czarownicy. Czarownica wypada z książki i trafia do świata ludzi. Świat ludzi ją przeraża, ponieważ pełno jest tam dziwnych urządzeń, a jej magia tam nie działa. Czarownica musi powrócić do książki, ponieważ bez niej wiele baśni nie mogłoby istnieć (np. bajka o Jasiu i Małgosi, czy o Śpiącej Królewnie).

3) Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie. Dziewięcioletni Bartek zapada na grypę i zostaje sam w domu. Odwiedza go...

MontyP | 2014-07-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Podzielę się z wami i tą, tym razem nieprzychylną oceną. Zabierałem się za kilka książek Doroty Terakowskiej, ale w każdej "utknąłem" w pobliżu środka. Być może dlatego nie jestem w stanie docenić autorki? Może pominąłem finezyjne zakończenia, które pozwoliłyby mi wybaczyć przyciężkawy styl pisania? (Między innymi w "Tam gdzie spadają anioły" utknąłem i nie jestem w stanie się zmusić, żeby ją skończyć.) Jednakże tą książeczkę przeczytałem do końca. Nic mnie w niej nie uwiodło, zakończenia przewidywalne, humor także niezbyt wysokich lotów. Nawet nie wiem czego w tej książce brakuje. Niby wszystko się zgadza, zdania nie "skrzypią w zębach", niby jest trochę humorystycznie, ale czegoś brakuje. To ewidentnie nie jest lektura dla mnie. Być może się po prostu nie znam. :)

Filinka | 2011-12-02
Przeczytana: 2002 rok

też często w dzieciństwie chorowałam, ale niestety takie przygody tylko w książkach... szkoda;)

una_fresa_verde | 2012-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Przeczytałam ją ze świadomością, że to książeczka typowo dla dzieci. I rzeczywiście - czary, krasnoludki, ożywiony smok, latanie na parasolce, chłopiec, któremu nikt nie wierzy, że właśnie wrócił z podróży po Krakowie, gdy tymczasem od trzech dni leży w łóżku z grypą. Ale, ale! Ta książka rzeczywiście okraszona jest dawką magii - kiedy ją czytałam, nagle zapragnęłam znów znaleźć się w Krakowie! Teraz, zaraz, natychmiast! Ożywały wspomnienia ze spaceru po Starówce, oczyma wyobraźni widziałam wszystkie mijane miejsca podczas zeszłorocznego pobytu, a przy okazji dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy - ot, choćby faktu, dlaczego melodia Hejnału Mariackiego nagle się urywa... :) Polecam młodszym i starszym z czystym sumieniem!

Travisx85 | 2013-09-03
Przeczytana: maj 2006

Świetna, chociaż troszkę dziecinna książka, ale mnie się podobał łatwy styl Doroty Terakowskiej w której ukryła wiele ciekawych rzeczy, także dla dorosłego czytelnika :)

Agnieszka | 2016-01-26

Miałam inne wydanie..."takie niebieskie" hehee. Super książka:)

Magdalena | 2012-05-10

Wspaniała, zabawna opowieść o babci i jej wnuczka po Krakowie.Polecam

aileenn | 2013-08-26

Jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa. Magiczna.