Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10846/nagroda-czytelnikow-imienia-natalii-gorbaniewskiej-trwa-glosowanie

Nagroda Czytelników imienia Natalii Gorbaniewskiej – trwa głosowanie!

  wartościowy tekst

6 września poznaliśmy nazwiska siedmiu finalistek i finalistów tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Ostateczny werdykt jury poznamy 13 października – wtedy też dowiemy się, która z nominowanych książek została faworytem czytelników. To właśnie ich głosy zadecydują, kto otrzyma honorowe wyróżnienie w postaci Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej.

Oto lista książek nominowanych w tym roku:

Antonín Bajaja, Nad piękną, modrą Dřevnicą, tłum. Dorota Dobrew, wydawnictwo Książkowe Klimaty | Czechy

Weronika Gogola, Po trochu, wydawnictwo Książkowe Klimaty | Polska

Péter Nádas, Pamięć, tłum. Elżbieta Sobolewska, Biuro Literackie | Węgry

Artur Nowaczewski, Hostel Nomadów, wydawnictwo Iskry | Polska

Maciej Płaza, Robinson w Bolechowie, wydawnictwo W.A.B. | Polska

Lutz Seiler, Kruso, tłum. Dorota Stroińska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego | Niemcy

Marian Sworzeń, Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa, wydawnictwo Sic! | Polska

Głosować można na stronie internetowej Nagrody Angelus www.angelus.com.pl do 12 października.

Natalia Gorbaniewska jest postacią niezwykle ważną zarówno dla samej Nagrody Angelus, jak i dla kultury polskiej. Była rosyjską poetką, dziennikarką i tłumaczką literatury polskiej, niezwykle zaangażowaną w walkę o wolność słowa i prawa człowieka. Polski PEN Club nagrodził ją w 1992 roku za jej przekłady literatury polskiej, m.in.: Czesława Miłosza, Józefa Mackiewicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Została także laureatką nagrody paryskiej „Kultury” i Nagrody im. Jerzego Giedroycia w 2005 roku za działalność na rzecz polskiej racji stanu. W 2008 roku lubelski Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie przyznał jej tytuł doctor honoris causa. Pośmiertnie odznaczono ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w przełamywaniu historycznych stereotypów pomiędzy narodem polskim i rosyjskim oraz za osiągnięcia w popularyzowaniu kultury polskiej i wspieranie przemian demokratycznych w Polsce. Gorbaniewska była też pierwszą przewodniczącą jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, aż do swojej śmierci w 2013 roku.

Jury postanowiło uczcić jej pamięć, ustanawiając nagrodę jej imienia. Od 2014 roku czytelnicy mogą zadecydować, która z finałowych książek zasługuje na wyróżnienie i oddać swój głos na stronie internetowej nagrody. Dotąd Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej otrzymało już czterech autorów: w roku 2014 – Pavol Rankov, w 2015 – Lucian Dan Teodorovici, w 2016 – Varujan Vosganian, a w 2017 Andrea Tompa.

Głosowanie trwa do 12 października. Każda osoba może zagłosować tylko raz. Laureatkę bądź laureata poznamy 13 października podczas gali wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. 

Serwis lubimyczytać.pl objął Nagrodę Angelus swoim patronatem medialnym.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2044
LubimyCzytać
18-09-2018 12:43
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 9
Eskarina
18-09-2018 21:46
Chętnie zagłosuję, jeśli zdążę przeczytać więcej książek :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zakochaj się, Julio

"Zakochaj się Julio" to lekka, przyjemna historia tytułowej bohaterki - nauczycielki matematyki w jednym z krakowskich liceów, która pew...

zgłoś błąd zgłoś błąd