Zaplątani w sieci

Okładka książki Zaplątani w sieci Elżbieta Jodko-Kula
Okładka książki Zaplątani w sieci
Elżbieta Jodko-Kula Wydawnictwo: HarperYA! literatura młodzieżowa
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo:
HarperYA!
Data wydania:
2024-05-15
Data 1. wyd. pol.:
2024-05-15
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327687074
Tagi:
Young Adult
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6
6

Na półkach:

Ostatnio miałam okazję przeczytać najnowszą powieść „Zaplątani w sieci” autorstwa Elżbiety Jodko-Kuli . Książka od samego początki bardzo mnie zaciekawiła. Wręcz nie mogłam przestać jej czytać. Bardzo spodobał mi się również „sposób”, w jakim autorka pisze. Jest po porostu ciekawie. Książka wzbudza w czytelniku bardzo różne emocje, od radości po smutek. Główną bohaterka książki jest Kamila. Jest to dziewczyna, której życie nie jest łatwe. Musi radzić sobie z różnego rodzaju problemami. Tym samy autorka porusza trudne i bardzo współczesne tematy. Książka może być więc pomocna dla tych, którzy znajdują się w podobnej sytuacji. Mogą również poczuć pewnego rodzaju więź z główną bohaterką, a zarazem lepiej zrozumieć źródło jej problemów. Może ta książka nie jest dla tych czytelników, którzy preferują lekkie i bezproblemowe fabuły. Jednak bardzo Was zachęcam do zakupienia i przeczytania tej książki. Na prawdę warto !!!!

Ostatnio miałam okazję przeczytać najnowszą powieść „Zaplątani w sieci” autorstwa Elżbiety Jodko-Kuli . Książka od samego początki bardzo mnie zaciekawiła. Wręcz nie mogłam przestać jej czytać. Bardzo spodobał mi się również „sposób”, w jakim autorka pisze. Jest po porostu ciekawie. Książka wzbudza w czytelniku bardzo różne emocje, od radości po smutek. Główną bohaterka...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
6305
3492

Na półkach:

Ludzie przede wszystkim są zwierzętami społecznymi. Nie istniejemy w pełni poza społeczeństwem, dlatego opinia innych ma tak duże znaczenie. Problem pojawia się wtedy, kiedy za bardzo przejmujemy się zdaniem nieodpowiedniej grupy ludzi zamiast znaleźć sobie tę, w której możemy się realizować, kiedy nie mamy odpowiednich narzędzi do zdystansowania się wobec osób nieżyczliwych i utrzymywania kontaktu z tymi, którzy mogą dzielić z nami pasje. Internet wydaje się być takim miejscem, w którym łatwiej znaleźć ludzi o podobnych zainteresowaniach, dzielić czas, ale nie rozwiązuje on problemu przemocy w najbliższym otoczeniu. I właśnie o takim wyzwaniu jest historia Elżbiety Jodko-Kuli „Zaplątani w sieci”.
Do powieści wprowadza nas spojrzenie Majki na świat. Ośmioklasistka zwraca uwagę na nowego kolegę, który przed kontaktami z nowymi osobami ucieka przesiadując na przerwach z telefonem. Szybko odkryjemy, że chłopak przeprowadził się do Polski i trafił do klasy sportowej, w której nie potrafi się odnaleźć. Jest dobry w innych dziedzinach. To jednak nie przysparza mu uznania wśród kolegów z klasy. Odosobniony, wyizolowany barykaduje się telefonem i ucieka przed światem w rozmowy z kolegami z dawnej szkoły. Ten z kolei trafia w sieci na osobę, która przebywa w niej ciągle, co jest dla niego dziwne, ponieważ powinna być w szkole. Nić powiązań podsuwa szerszy zakres problemów, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Mamy przemoc, która wykracza poza szkolne mury. Pojawia się bolesne wykluczenie niedające szansy na stworzenie środowiska sprzyjającego rozwojowi. Izolacja, kpina okazują się skutecznymi narzędziami przemocy. Manipulacja, wykorzystanie naiwności i chęci zaimponowania bogatej koleżance przeradzają się w strach przed szkołą. Do tego widzimy zaabsorbowanymi zdobywaniem środków na życie dorosłych zapominających, że ich dorastające dzieci wymagają uwagi. To sprawia, że kiedy przychodzi czas uświadomienia sobie problemu jest już całkiem poważnie.
Sama Majka, od której zaczyna się opowieść uświadamia nam jak niesamowicie wiele czasu młodzi ludzie spędzają w mediach społecznościowych i jak bardzo na poważnie biorą te kontakty. Dla nich to kolejny świat, w którym mają znajomych na wyciągnięcie ręki, kogoś z kim mogą pogadać o każdej porze dnia i nocy, ale jednocześnie bez wchodzenia w prawdziwe interakcje. To świetne wyjście dla osób ze spektrum autyzmu. Ale tylko pozornie, bo wirtualne kontakty nie zastępują tych prawdziwych. Do tego przemoc w mediach społecznościowych jest dotkliwsza, bo zatacza szersze kręgi, ma większe zasięgi.
Kamila, wokół której toczy się akcja jest ofiarą ambicji. Chodzi do szkoły dla snobów. Pochodząca z biednej rodziny (mama samodzielnie ją utrzymuje) jest wykluczana z drogiego życia społecznego rówieśników szpanujących drogimi ubraniami, wyjazdami imprezami. Kiedy zostaje zaproszona przez klasową gwiazdę na imprezę urodzinową jest niesamowicie szczęśliwa. Do tego znajduje tam chłopaka, który skupia na nią uwagę. W szkole okazuje się, że wszystko było po to, aby ją ośmieszyć przed całą szkołą. Wrzucony do sieci film z imprezy pokazuje ją z bardzo złym świetle.
Mamy tu też opowieść o Majce z ADHD. To właśnie ona dostrzega izolującego się Franka. Szukająca pomocy u pedagożki nastolatka okazuje się mostem pomiędzy rówieśnikami i dorosłymi. Jej wrażliwość pomaga na wychwycenie problemu. Dzięki otwartości dzieli się z terapeutką dylematami i w ten sposób wspiera. Majka jest tu postacią bardzo wrażliwą i uważną. Jej ADHD sprawia, że więcej widzi i czuje. Każde odstępstwo od normy przyciąga jej uwagę. Właśnie dlatego siedzący w kącie Franek przyciąga jej uwagę. Spędzanie czasu z pedagożką Anną przyniesie wiele korzyści. Dziewczyna uczy się nie tylko panować nad swoim pędem, rozkojarzeniem, ale przede wszystkim może ocalić rówieśników. Pomagając jednej osobie pedagożka może ocalić więcej nastolatków. Mamy tu piękną opowieść o tym jak dobro się roznosi, jak bardzo sieć społecznych powiązań jest rozbudowana.
Książka Elżbiety Jodko-Kuli „Zaplątani w sieci” to opowieść o tym, jak niesamowicie ważna jest delikatność i uważność w kontakcie z innym człowiekiem. Pokazuje jak krzywdzące są niektóre zachowania i jak niesamowicie ważna umiejętność niesienia pomocy. Z jednej strony mamy ludzi nieżyczliwych, przemocowych, a z drugiej bezinteresownie niosących pomoc.
Powieść Elżbiety Jodko-Kuli „Zaplątani w sieci” jest historią poruszającą serca czytelników i mocno angażującą. Przeplatające się trzy historie pozwalają na pokazanie wielu wyzwań, które otoczenie stawia przed nami. Historia o nastolatkach to tak naprawdę opowieść o każdym z nas, bo my także możemy doświadczyć przemocy, być zależni od innych, czuć się zmuszeni do zmiany miejsca zamieszkania, rezygnacji z dotychczasowych znajomości. Obcy ludzie mogą wykorzystać nasz wizerunek w celu ośmieszenia w sieci. „Zaplątani w sieci” to opowieść o wrażliwości, inteligencji, uważności, zaangażowaniu, poszukiwaniu pomocy i prostych rozwiązań. To przeciwstawione jest prymitywnej agresji, zdobywaniu sławy kosztem innych, patoinfluencerach, zapatrzonych w siebie ludziach uważających, że mogą być bezkarni. Jest to niesamowicie ważna lektura, bo wiele osób mierzyło się i mierzy z przemocą w szkole. Autorka wprowadza nas do świata rówieśniczych relacji. Szersze spojrzenie na nie pozwala nam uzmysłowić jak niesamowicie ważne jest wspieranie młodych ludzi, aby w przyszłości potrafili skutecznie przeciwstawić się przemocy.
"Zaplątani w sieci" to przede wszystkim opowieść z przekazem. Pisarka przypomina nastolatkom, że nawet jeśli wydaje im się, że są sami to zawsze w ich otoczeniu jest ktoś na kogo mogą liczyć, osoby, które mogą wesprzeć. Nawet jeśli nie spodziewamy się pomocnej dłoni. Jest to powieść uświadamiająca, że w otoczeniu każdego człowieka są osoby dobre i złe oraz przestrzega, że dobrze unikać tych drugich, nie zabiegać o ich uwagę. Młodzi czytelnicy przekonają się, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Potrzebne jest tylko wsparcie otoczenia, aby poradzić sobie z każdym problemem. Do tego zobaczymy, w jaki sposób chronić dzieci przed niebezpieczeństwami, jakie niesie internet oraz wskazywać sposób dobrego wykorzystania go. Książka jest moralizatorska, ale pouczanie nie jest dosadne tylko pod płaszczykiem historii nastolatków i ich relacji z rówieśnikami oraz wpływu bliskich na zachowanie. Zamiast poszukiwania winnych mamy pokazane jak bardzo ważne jest niesienie pomocy, szukanie sposobów na ocalenie. „Zaplątani w sieci” to powieść do wspólnego czytania z młodzieżą i omawiania pokazanych sytuacji. Powieść będzie świetnym materiałem przygotowującym nastolatków do wyzwań.

Ludzie przede wszystkim są zwierzętami społecznymi. Nie istniejemy w pełni poza społeczeństwem, dlatego opinia innych ma tak duże znaczenie. Problem pojawia się wtedy, kiedy za bardzo przejmujemy się zdaniem nieodpowiedniej grupy ludzi zamiast znaleźć sobie tę, w której możemy się realizować, kiedy nie mamy odpowiednich narzędzi do zdystansowania się wobec osób...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
681
549

Na półkach:

"Zaplątani w sieci" to historia,która poruszy niejedno serce. Dotyka bardzo ważnych tematów bliskich młodym ludziom,mocno angażuje czytelnika i nie pozostawia obojętnym. Mimo,że czasy szkolne już dawno za mną,czytałam ją z wypiekami na twarzy!
Kamila chodzi do ósmej klasy i nie odnajduje się wśród rówieśników. Do tego jej mama wyjeżdża do pracy za granicą, a ona zostaje sama z babcią i ze sporymi problemami na głowie... ośmieszający ja filmik krąży po sieci,a dziewczyna coraz bardziej zamyka się w sobie. Nie chce i nie wie gdzie szukać pomocy,a jej sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana. Czy ktoś wyciągnie do niej rękę? Czy internet potrafi zastąpić prawdziwe życie?

Alez mnie ta historia poruszyła! Chyba przede wszystkim dlatego,że bohaterowie są niezwykle prawdziwi i mają bardzo współczesne problemy. Do tego przypomniałam sobie czasy szkole,które pod względem relacji rowniesniczych,zawsze są dla młodzieży w pewien sposób trudne i chyba każdy z nas mierzył się kiedyś z problemem braku akceptacji czy wyśmiewaniem. Tutaj dochodzą jeszcze takie wątki jak uzależnienie od internetu,hejt,przemoc psychiczna, korzystanie z pomocy psychologa,terapia,samotność i inne. Bardzo,bardzo ważna książka,mądrze poprowadzona,przemyślana, pokazująca do czego może doprowadzić wykluczanie kogoś z grupy,naśmiewanie się czy hejt. Chciałabym,żeby ta książka trafiła do jak największej grupy młodzieży,szczególnie do tych,którzy lubią wbijać szpileczki innym i naśmiewać się ze słabszych czy biedniejszych od siebie.
"Zaplątani w sieci" niesie tez ważny przekaz: nigdy nie jesteś sam. Szukaj pomocy,opowiedz o swojej sytuacji choć jednej osobie,walcz o siebie. Czasami wydaje nam się,że jesteśmy w sytuacji bez wyjścia,że nie potrafimy sami sobie poradzić- to nic złego,każdy ma lepsze i gorsze momenty. I przede wszystkim: każdy jest ważny i wartościowy 🩷
Książka została nagrodzona w IV Konkursie Literackim im.Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Z czystym sumieniem polecam również ze względu na bardzo dobry styl,ciekawą perspektywę i język dostosowany do odbiorcy.

"Zaplątani w sieci" to historia,która poruszy niejedno serce. Dotyka bardzo ważnych tematów bliskich młodym ludziom,mocno angażuje czytelnika i nie pozostawia obojętnym. Mimo,że czasy szkolne już dawno za mną,czytałam ją z wypiekami na twarzy!
Kamila chodzi do ósmej klasy i nie odnajduje się wśród rówieśników. Do tego jej mama wyjeżdża do pracy za granicą, a ona zostaje...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
291
285

Na półkach: ,

Jak rozmawiać z dziećmi o Internecie i jego wadach oraz zaletach? Jak przestrzec przed niebezpieczeństwami które kryją się w sieci?
Nasze słowa są często tylko czczym gadaniem. Odbijają się od młodych ludzi jak groch od ściany. Co zatem robić? Jak uchronić młodzież przed uzależnieniem od telefonu, czy grania w gry? Podsuńcie im książkę "Zaplątani w sieci" - Elżbiety Jodko - Kuli.

Myślę, że warto żebyście tę książkę przeczytali także Wy. Bo i Wam otworzy ona oczy na problemy, których być może nie dostrzegaliscie do tej pory.

W książce "Zaplątani w sieci" znajdziecie kilku bohaterów. Maję - dziewczynkę z DHD, Franka, który dopiero niedawno przeprowadził się z rodzicami do Polski i teraz nie wyściubia nosa z komórki. I wreszcie Kamilę. To właśnie wokół niej kręci się akcja powieści.

Mama Kamili, w poszukuwaniu lepszej pracy postanowiła wyjechać do Irlandii. To dla dziewczynki trudny moment. A dodatkowo zbiega się on w czasie z falą hejtu, który spada na Kamilę po jednej z imprez u koleżanki.

Książka "Zaplątani w sieci" porusza kilka ważnych kwestii. Problemu uzależnienia od Internetu, które jest tak silne, że osoba uzależniona przestaje wychodzić ze swojego pokoju nawet za potrzebą fizjologiczną. Hejtu, który jest wszechobecny w sieci.
Wirtualnych znajomości, które młodzi ludzie przedkładają nad te rzeczywiste. I wreszcie problem różnicy pokoleń. Gdy rodzice i dziadkowie nie nadążają za nowinkami technologicznymi i w związku z tym nie są w stanie pomóc dzieciom ani służyć im wsparciem.

Ta wielowątkowa historia jest bardzo ciekawa i pouczająca . Warto ją przeczytać

Jak rozmawiać z dziećmi o Internecie i jego wadach oraz zaletach? Jak przestrzec przed niebezpieczeństwami które kryją się w sieci?
Nasze słowa są często tylko czczym gadaniem. Odbijają się od młodych ludzi jak groch od ściany. Co zatem robić? Jak uchronić młodzież przed uzależnieniem od telefonu, czy grania w gry? Podsuńcie im książkę "Zaplątani w sieci" - Elżbiety Jodko...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
26
25

Na półkach:

Niestety, już od pierwszych stron wiedziałam, że to nie będzie pozycja, która chwyci mnie za serce, lecz mimo to dałam jej szansę. Opis brzmi naprawdę bardzo przekonywająco (nawet po przeczytaniu całej książki sięgnęłabym po nią ponownie, gdybym znała tylko opis) i spodziewałam się po niej czegoś zupełnie innego.

Głównym powodem mojej niskiej oceny jest styl pisania autorki, który bardzo nie przypadł mi do gustu. Miałam wrażenie, że autorka próbowała być zbyt młodzieżowa, ale niestety, moim zdaniem, jej się to nie udało. Niektóre teksty bohaterów tak mnie skręcały, że miałam ochotę zamknąć tę książkę i nigdy więcej do niej nie wracać. Prawda jest bolesna, ale chcę być z wami szczera.

Bohaterowie - tutaj było naprawdę całkiem nieźle, wszyscy byli dobrze wykreowani, mieli fajne charaktery itd. Oprócz głównej bohaterki. I tutaj pojawia się problem. Bardzo nie lubię książek, w których to główna bohaterka nie przypada mi do gustu, z którą nie mogę się związać ani jej polubić. Jednak jestem w stanie to przeboleć dzięki innym bohaterom oraz temu, że w końcu główna bohaterka ma powody, dla których mogłabym jej nie lubić.

Fabuła - jak już wspomniałam, spodziewałam się czegoś innego. Opis nie oddaje treści powieści i po prostu mi się to nie podobało. Akcja - muszę przyznać, że ogólnie tę pozycję czyta się dość szybko, ale po prostu nie chciało mi się jej czytać ze względu na wymienione powyżej powody. Dodatkowo, trudno mi było się połapać, kto aktualnie jest narratorem i w jakiej osobie, bo nigdzie nie było to wyraźnie zaznaczone.

Osobiście nie mogę polecić tej pozycji, ale absolutnie jej nie odradzam! Jeśli jesteście jej ciekawi i macie ochotę ją przeczytać, to śmiało! Może wam się spodoba? Kto wie? Próbujcie i przekonajcie się sami!

[współpraca barterowa z wydawnictwem HarperYa]

Niestety, już od pierwszych stron wiedziałam, że to nie będzie pozycja, która chwyci mnie za serce, lecz mimo to dałam jej szansę. Opis brzmi naprawdę bardzo przekonywająco (nawet po przeczytaniu całej książki sięgnęłabym po nią ponownie, gdybym znała tylko opis) i spodziewałam się po niej czegoś zupełnie innego.

Głównym powodem mojej niskiej oceny jest styl pisania...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
153
150

Na półkach:

„Zaplątani w sieci” Elżbiety Jodko-Kuli (wyd. HarperYA) to tytuł, który objęłam patronatem medialnym. Utwór został nagrodzony w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, przy finansowym wsparciu Partnerów Konkursu – Fundacji PZU oraz Fundacji „AMF Nasza Droga”. Jury Konkursu, pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Papuzińskiej, nawiązując do najwyższych standardów literackich wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród 346 nadesłanych prac teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.

Takiej rekomendacji nie można podważyć, ośmielę się jednak stwierdzić, że nie jest to książka dla młodzieży. Zdecydowanie bardziej potrzebują jej pedagodzy i rodzice dorastających dzieci. To opowieść o tym, że bardzo łatwo możemy zgubić dziecko - w systemie i w sieci. Główna bohaterka, Kamila, to ósmoklasistka, która na jedynej szkolnej imprezie, na jaką została zaproszona, doznała wielkiego upokorzenia. Wstyd i lęk przed oceną nie pozwoliły jej wrócić do szkoły. Był koniec roku. Jej mama wyjeżdżała do Irlandii, miała nadzieję polepszyć życie swojej rodziny, zarobić na remont domu, kupić córce lepsze ubrania. Zostawiła ją pod opieką babci. Kamila zapewniała, że ze wszystkim sobie radzi, ale stopniowo pogrążała się w nowym życiu - tym w sieci, w której mogła zbudować inną tożsamość. Nie poszła do szkoły. Nigdzie jej nie zarejestrowano. System o niej zapomniał.

W tej opowieści jest jeszcze Majka, dziewczynka z ADHD (bliska mojemu sercu),która czasem za dużo widzi i czuje, zbyt wiele chce, w jej głowie ciągle gra radio, ale to dzięki niemu pomoże wszystkim innym bohaterom książki, bo zauważy na korytarzu nowego ucznia, Franka, który ciągle siedzi z nosem w telefonie. Z jego powodu uda się do pedagożki Anny, a ta włączy do sprawy jeszcze terapeutę.

To opowieść o tym, że sieć może być uzależnieniem, ale też o tym, że znajdujemy w Internecie zrozumienie, którego brakuje nam w codzienności. Dzięki Internetowi, z którego nie powinno się jednak korzystać bez kontroli opiekunów, można odnaleźć przyjaźń i wsparcie, ale tylko dlatego, że przed monitorami siedzą ludzie wrażliwi na los innych.

Oczywiście książka jest moralizatorska i pokazuje, że trzeba być czujnym, gdy ktoś jest nieustannie online i nigdy nie wylogowuje się do życia. Ukazuje też bezradność starszych osób wobec nowych technologii oraz problemów psychicznych i uzależnień nowego pokolenia. Opowieść pokazuje również, że różne sytuacje rodzinne mogą prowadzić do zgubienia celu życia. Nie trzeba szukać winnych. Uważam jednak, że mimo narracji trzecioosobowej, niezbyt dziś chwytliwych zwrotów naśladujących język młodych ludzi i liczby informacji dotyczących postępowania w takich sytuacjach, jest ona bardzo dobrym materiałem dla opiekunów, a nie dla młodzieży. W szkole można wykorzystywać pojedyncze rozdziały do wspólnych analiz i dyskusji podczas lekcji wychowawczych.

Książka wydana nakładem wydawnictwa HarperYA, młodzieżowego imprintu HarperCollins Polska.

#WSPÓŁPRACA #PATRONAT #bababook #uzależnienie #zaplątaniwsieci #książkipedagogiczne #godzinawywchowawcza

„Zaplątani w sieci” Elżbiety Jodko-Kuli (wyd. HarperYA) to tytuł, który objęłam patronatem medialnym. Utwór został nagrodzony w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, przy finansowym wsparciu Partnerów...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
866
851

Na półkach:

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.




Tytuł "Zaplątani w sieci" sugeruje uwikłanie / utknięcie w sieci.
Okładka dopełnia przekaz - centralna postać trzyma w dłoni smartfon.

Przez internet można ukryć wiek, wygląd, charakter.
Można ukryć swoje problemy albo o nich pogadać.
Anonimowość stwarza poczucie bezpieczeństwa.

Uzależnienie od komputera / internetu chyba już nikomu nie wydaje się sprawą błahą,
ale wciąż nie jest to temat powszechnie znany, ani wśród młodzieży, ani wśród dorosłych.
Dlatego książka Elżbiety Jodko-Kuli jest ważna, dlatego jest potrzebna.
Pokazuje jak problem się rodzi i jak narasta.

Siecioholizm.
Utknięcie w sieci.
Niemożność samodzielnego wydostania się.


Nie ma nic fascynującego w tym, że dziewczyna siedzi w domu.
Nosa prawie z niego nie wystawia, nie wystawia go nawet z własnego pokoju.

Co robi całymi dniami?
Co na to koledzy / koleżanki?
Co na to rodzina?

A w ogóle, jak do tego doszło?

Blurb zdradza:
Ósmoklasistka Kamila nie odnajduje się wśród rówieśników ze szkoły. Jej mama wyjechała
do pracy w Irlandii i dziewczyna mieszka tylko z babcią, która nie potrafi nawiązać relacji z wnuczką.
Kamila jest ze swoimi problemami sama. Na domiar złego po imprezie urodzinowej koleżanki z klasy
w sieci zostaje opublikowany filmik pokazujący ją w bardzo złym świetle. Na Kamilę wylewa się hejt klasowy.


Nie porwała mnie ta historia, nie czekałam na ciąg dalszy,
nie przywiązałam się do żadnego z bohaterów,
ale nadal uważam, że książka jest ważna i potrzebna!
Może młodzi czytelnicy rozpoznają w niej siebie / rówieśników?
Może dzięki lekturze ktoś z nich zostanie zauważony / uratowany?

Na początku trochę gubiłam się wśród bohaterów,
nazywanych po imieniu niezależnie od wieku / statusu.
Autorka czasem dokładnie opisuje zdarzenie / emocje,
a czasem się po nich prześlizguje z reporterskiego obowiązku.
Żongluje chronologią, mnoży komplikacje.

W drugiej połowie książki akcja nieco przyspiesza.
Główna bohaterka nadal przedkłada świat wirtualny nad rzeczywisty,
ale zaczyna się coś dziać poza obserwowaniem jej pogrążania się
w samotności i chaosie. Komuś na niej zależy!

Co z tego wyniknie?
Sprawdźcie sami.



https://bajdocja.blogspot.com/2024/05/zaplatani-w-sieci.html

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.




Tytuł "Zaplątani w sieci" sugeruje uwikłanie / utknięcie w sieci.
Okładka dopełnia przekaz - centralna postać trzyma w dłoni smartfon.

Przez internet można ukryć wiek, wygląd, charakter.
Można ukryć swoje problemy albo o nich pogadać.
Anonimowość...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2341
2341

Na półkach: , ,

Akceptacja i wyobcowanie.

Trudne dla młodych ludzi tematy wymagają dyskusji, a docelowo nabycia umiejętności rozmowy o własnych problemach oraz nauki społecznej akceptacji (względem innych, ale i samego siebie). Każda lektura podnosząca te istotne dla nastolatków kwestie może być (nie tylko dla młodego odbiorcy) na wagę złota. W ostatnim czasie ukazał się tytuł, który w świetle poruszanej problematyki z pewnością zasługuje na uwagę - mowa o "Zaplątanych w sieci" z serii HarperYA.

Ósmoklasistka Kamila nie odnajduje się wśród rówieśników ze szkoły. Jej mama wyjechała do pracy w Irlandii i dziewczyna mieszka tylko z babcią, która nie potrafi nawiązać relacji z wnuczką. Kamila jest ze swoimi zmartwieniami sama. Na domiar złego po imprezie urodzinowej koleżanki z klasy w sieci zostaje opublikowany filmik pokazujący ją w bardzo złym świetle. Nastolatka staje się ofiarą szkolnego hejtu.

Dziewczyna z dnia na dzień zamyka się w sobie i coraz częściej świat realny zastępuje internetowym. Robi się opryskliwa dla otoczenia. Wagaruje, a potem barykaduje się w swoim pokoju i przestaje go opuszczać. Przegapia zapisy o liceum. Okłamuje mamę i babcię. Zaszyta w sieci boi się nawet wyjść do łazienki. Problem narasta. Czy ktoś go zauważy i pomoże Kamili?

Lektura porusza bardzo ważne i aktualne dla młodzieży tematy. Przede wszystkim sprawę akceptacji wśród rówieśników, a także bardzo częste zjawisko zastępczego życia, którym młodzi ludzie żyją w sieci (zamiast w realu). To nie są łatwe sprawy - świetnie, że zostały jako tematy podjęte na łamach tej książki.

Młodemu odbiorcy może się ten tytuł spodobać. Walory książki są w zasadzie takie same, jak w przypadku każdego hitu YA z ostatnich lat: intrygująca kanwa opowieści, borykający się z własnymi problemami młodzi ludzie (i nie tylko) u progu swej dorosłości, szerokie spektrum odmienności i różnorodności oraz dobrze znane motywy bolączek i problemów nastoletniego wieku.

Więcej tutaj:
https://harpercollins.pl/pl/products/zaplatani-w-sieci-3201.html

HarperKids / HarperCollins Polska - dzięki!

#zaplątaniwsieci #harperYA #elżbietajodkokula #harpercollinspolska #harperkids #dladzieci #cosnapolce #forkids #booksforkids

Akceptacja i wyobcowanie.

Trudne dla młodych ludzi tematy wymagają dyskusji, a docelowo nabycia umiejętności rozmowy o własnych problemach oraz nauki społecznej akceptacji (względem innych, ale i samego siebie). Każda lektura podnosząca te istotne dla nastolatków kwestie może być (nie tylko dla młodego odbiorcy) na wagę złota. W ostatnim czasie ukazał się tytuł, który w...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
542
529

Na półkach:

Lubicie książki, które poruszają kwestię bardzo popularne w dzisiejszych czasach, które dotykają sporo osób w naszym otoczeniu, a może i nas samych?
Ja uwielbiam! Takie pozycje sprawiają, że zawsze się zatrzymuje po takiej lekturze i rozmyślam. Tak było tym razem. Ta lektura zmusza do refleksji.

Kamila jest w ósmej klasie. Jej mama wyjechała do pracy w Irlandii, a dziewczynę wychowuje babcia. Życie z nastolatką jednak nie jest łatwe. Po jednej z imprez urodzinowych koleżanki Kamili, do sieci wypływa filmik, który ją kompromituje. Na dziewczynę spływa fala hejtu, a ona sama zaczyna wagarować i chowa się w wirtualnym świecie. Jej kłamstwa zaczynają brnąć za daleko, a dziewczynka coraz bardziej gubi się w sieci utkanych przez siebie kłamstw.

Jest to idealna książka dla młodzieży. W świecie, którym rządzi internet, gubi się wiele osób. Praktycznie każdy z nas ma super telefon, z dostępem do sieci, komputer, na którym znajduje się masa gier. Spotkania ze znajomymi zamienia się na spotykanie w sieci. Czy to dobra droga? Ta lektura pokazuje nam, do czego może doprowadzić takie uzależnienie.

Ta książka jest taka autentyczna, że aż zaczęłam rozmyślać nad tym ile czasu spędzam w sieci. Warto też zaznaczyć, że otworzyła mi ona oczy i mam w planach odłożyć telefon, wylogować się i zająć się sprawami realnymi. Uwielbiam książki, które zmuszają czytelnika do refleksji, a ta bez wątpienia do takich należy. Tracimy mnóstwo czasu w Internecie. Co prawda dla mnie jest to miejsce pracy, jednak w dalszym ciągu często błądzę w czeluściach wirtualnego świata, żeby tylko popatrzeć. Czasem warto odłożyć to na bok.

Elżbieta Jodko-Kula w ciekawy sposób, na postawie Karoliny, pokazała nam do czego może doprowadzić hejt, a także uzależnienie od Internetu. Jaki wpływ na młode osoby może to mieć. Nasza główna bohaterka źle traktowała babcię, odcięła się od otoczenia, przestała chodzić do szkoły. Dobrze, że na jej drodze stanęły osoby, które mogły jej pomóc, ale ile jest takich osób, które są w takiej samej sytuacji i nikt im nie pomaga?

Uważam, że jest to ciekawa pozycja dla młodzieży. Warto ją przeczytać i otworzyć oczy.

Lubicie książki, które poruszają kwestię bardzo popularne w dzisiejszych czasach, które dotykają sporo osób w naszym otoczeniu, a może i nas samych?
Ja uwielbiam! Takie pozycje sprawiają, że zawsze się zatrzymuje po takiej lekturze i rozmyślam. Tak było tym razem. Ta lektura zmusza do refleksji.

Kamila jest w ósmej klasie. Jej mama wyjechała do pracy w Irlandii, a...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    4
  • Bez oceny
    1
  • Współpraca
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zaplątani w sieci


Podobne książki

Przeczytaj także