„Foto Retro”, czyli XX-wieczna historia Warszawy zatrzymana w siedmiu albumach

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.06.2024

Seria „Foto Retro” wydawnictwa BoSz, powstała we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym, to kolekcja siedmiu albumów fotograficznych dokumentujących kilkadziesiąt lat historii Warszawy – od lat 20, do lat 80. XX wieku. Każdy album, bogato ilustrowany zdjęciami, jest uzupełniony tekstem przybliżającym codzienność danej dekady.

„Foto Retro”, czyli XX-wieczna historia Warszawy zatrzymana w siedmiu albumach Materiały wydawnictwa

Poznaj i powspominaj miasto, którego już nie ma

Każdy z siedmiu albów z serii „Foto Retro” poświęcony jest innemu dziesięcioleciu.

Przechodząc, strona po stronie, przez kolejne albumy, obserwujemy proces odbudowy stolicy po wojnie, okresy trudności ekonomicznych, ożywienie gospodarcze, dominację socrealizmu i propagandę komunistyczną w latach 50., względną stabilizację w kolejnych dziesięcioleciach, a także realizację wielkich inwestycji w latach 70. oraz wprowadzenie stanu wojennego i upadek komunizmu w 1989 roku. Wszystkim istotnym wydarzeniom towarzyszą obrazy codzienności mieszkańców Warszawy.

Swoje osobiste refleksje do wybranych albumów przygotowały znane Polki – od Danuty Szaflarskiej, poprzez Krystynę Sienkiewicz, Beatę Tyszkiewicz, Annę Seniuk, aż do Joanny Szczepkowskiej.

70 lat podróży przez historię polskiej stolicy

„Warszawa lata 20.” przenosi nas do lat 1920-1930, kiedy to miasto odzyskuje blask po okresie okupacji niemieckiej. Powstają nowe budowle, rozwija się komunikacja miejska, otwierane są kina, kabarety i luksusowe lokale. Miasto zmaga się również z kryzysami politycznymi, jak zamach na prezydenta Narutowicza czy przewrót majowy. Wstęp do albumu napisał Jerzy S. Majewski.

„Warszawa lata 30.” pokazuje stolicę w latach 1930-1939, kiedy to miasto, pomimo negatywnych skutków kryzysu ekonomicznego, przeżywa ożywienie gospodarcze po 1935 roku. Warszawa rozwija się, budowane są nowoczesne budynki, pojawiają się sygnalizacje świetlne. Album ukazuje również narastające napięcia polityczne w Europie przed II wojną światową.

„Warszawa lata 40.” prowadzi nas przez lata powojennej odbudowy miasta. Album zawiera rozdziały takie jak "Powroty", "Odbudowa", "Ruch", "Od nowa" i "Życie", pokazując siłę i determinację mieszkańców w odbudowie zniszczonej Warszawy. Wstęp napisała Danuta Szaflarska.

„Warszawa lata 50.” to czas odbudowy miasta, wszechobecnego socrealizmu i komunistycznej propagandy. Album dokumentuje również wpływ międzynarodowych wydarzeń, takich jak V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w 1955 roku. Krystyna Sienkiewicz dodaje swoje osobiste refleksje w słowie wstępnym.

„Warszawa lata 60.” ukazuje miasto w okresie „małej stabilizacji”. Miasto rozwija się, powstają nowoczesne budowle, takie jak Supersam i wieżowce Ściany Wschodniej. Beata Tyszkiewicz wprowadza nas do tej dekady poprzez osobisty komentarz.

„Warszawa lata 70.” to dekada wielkich inwestycji, takich jak Wisłostrada, Trasa Łazienkowska i Dworzec Centralny. Ulice zapełniają się „maluchami” (Fiatami 126p), a odbudowa Zamku Królewskiego staje się faktem. Anna Seniuk opowiada o tej dekadzie w słowie wstępnym.

„Warszawa lata 80.” zamyka serię, przedstawiając miasto w okresie głębokiego kryzysu i szarości dnia codziennego. . Jednocześnie Warszawa była świadkiem ważnych wydarzeń tej dekady: karnawału „Solidarności”, wprowadzenia stanu wojennego, kolejnych wizyt Jana Pawła II w Polsce, wreszcie upadku komunizmu w 1989 roku. Album opatrzony słowem wstępnym autorstwa Joanny Szczepkowskiej.

_ _ _

Chcesz kupić tę książę w cenie, którą sam/-a wybierzesz? Ustaw dla niej alert LC.

Książka jest już w sprzedaży online

Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z wydawnictwem


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 18.06.2024 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam