Francja. Radość życia

Okładka książki Francja. Radość życia Cathy Yandell
Okładka książki Francja. Radość życia
Cathy Yandell Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Podróżnicza literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Seria Podróżnicza
Wydawnictwo Poznańskie
2024-03-13
2024-03-13
Dorota Malina
Francja Styl życia podróże literatura podróżnicza

Francja. Radość życia autorstwa Cathy Yandell wydana w ramach Serii Podróżniczej przez Wydawnictwo Poznańskie
#współpracabarterowa

Niezwykle zawsze jestem zaszczycony, gdy wydawca zaproponuje mi współpracę zgodną z moim wykształceniem. Dlatego tak chętnie sięgam po literaturę podróżniczą, dzięki której mogę nieco lepiej poznać dane miejsce, a może i coś przemycić do swoich lekcji w szkole. O Francji wiedziałem zaskakująco niewiele, oprócz języka który był dla mnie niezwykle ciężki, z dużą ilością niemych liter, gdzie słowo wypowiedziane wcale mi nie brzmi jak to napisane.

Radość Życia to książka bardzo ciekawa. Autorka pochodzi z Ameryki więc punkt widzenia był nieco inny, ale nadal można dowiedzieć się z książki niezwykle dużo jeśli chodzi o kulturę, sztukę, zwyczaje, stereotypy, jedzenie, edukację i ogólny sposób myślenia Francuzów. To pozycja niezwykle inspirująca i motywująca, po której nawet przejrzałem Spotify pod względem francuskich zespołów (niestety nic mi się nie spodobało szczególnie).

Podróże od zawsze mnie inspirowały a dzięki książce p. Yandell poczułem się jak na objazdowej wycieczce, z której aż kipiało francuską kulturą. Co niepokojące dodatkowo nawet mój umysł stworzył mi w głowie zapach świeżej bagietki, którą zacząłem czuć podczas lektury.

To było moje pierwsze zetknięcie z Serią Podróżniczą Wydawnictwa, ale już teraz jestem pewny, że na pewno nie ostatnie, a mój koszyk wzbogacony został o 4 dodatkowe pozycje z tej serii (na pewno muszę zebrać je wszystkie!). To była kwintesencja tego co szukam w literaturze podrożniczej - bogato ilustrowanej inspiracji wypełnionej magią danego miejsca bez wchodzenia w zbyt konkretne szczegóły (jakie znajduje w innych pozycjach). Dlatego niezwykle dziękuję Wydawnictwu Poznańskiemu za współprace i zapowiadam... będę w Was rzucać tą pozycją, tylko uwaga bo ma twardą oprawę...

Dla ludzi lubiących Francję, lub generalnie podróże pozycja OBOWIĄZKOWA!

#współpracabarterowa

Francja, z czym Ci się kojarzy?

Moja pierwsza myśl to ślimaki, a wszystko przez to, że ucząc się w szkole francuskiego inna grupa miała ten specjał na przygotowanie..

Jednak Francja sama w sobie jest nadzwyczaj różnorodna, począwszy od narodowości, smaków, zwyczajów czy mody.

Autorka zabiera nas w krótką, ale i treściwą podróż do Francji, do jej codzienności. Normalnego życia, poznania ludzi i ich zwyczajów, do tego daje nam znaczące ciekawostki ze świata sztuki, kultury, sportu, intelektu, zmysłów czy przyjemności.

Chociaż obraz Francji kojarzony jest z pięknem to jednak zasmakowanie życia na własnej skórze okazało się ciekawym doświadczeniem. Abyśmy i my mieli wgląd na współczesny kraj gdzie poszukiwana jest radość życia.

Francja, z czym Ci się kojarzy?

Witajcie, szanowni czytelnicy! Dziś mam zaszczyt przedstawić Wam dzieło literackie, zatytułowane “Francja. Radość życia” autorstwa Cathy Yandell. O, jakże piękna jest ta książka, jak śpiew słowika w letni wieczór, jak zapach kwiatów w ogrodzie!

Lecz, drodzy państwo, niechaj nie oszukuje Was piękno okładki, bo wnętrze tej książki jest jak zimny wiatr we wrześniu – nieprzyjemny i nieco drażniący. Otóż, autorka zabiera nas w podróż po Francji, ale nie wśród winnych winnic, ani wśród pachnących bagietek. Nie, to podróż przez codzienność, przez tajemnice francuskiego kodeksu pracy, przez smutki i niedoskonałości.

W tych stronach, drodzy czytelnicy, nie znajdziecie romantycznych opisów Paryża, ale raczej surowe fakty. Francuzi, o których tu czytamy, nie są bohaterami powieści, lecz zwykłymi ludźmi, z ich zaletami i wadami. A te wady, jak żabojadostwo czy zbyt częste jedzenie przy biurku, nie pozostawiają złudzeń – Francja to nie tylko romantyczne kawiarenki, ale także codzienność, która potrafi być mniej urokliwa.

I tak, drodzy czytelnicy, choć ta książka ma swoje piękno, to nie jest to radość życia, lecz raczej melancholia. Czytając ją, możemy poczuć się jak w deszczowy dzień, gdy parasolka się psuje. Niech więc każdy, kto marzy o Francji, przygotuje się na chwile smutku i refleksji.

Pozycja bardzo odbiega od reszty z Serii Podróżniczej. Niestety książka napisana jest do "głupiutkiego" amerykańskiego czytelnika co mocno czuć (wielka szkoda, że zamiast zaprosić do napisania książki polskiego autora, wydawnictwo "poszło na łatwiznę" i przetłumaczyło amerykański tekst) momentami jest bardzo infantylna, przede wszystkim jednak nic nie wnosi, nie dowiemy się z niej dosłownie niczego czego polski czytelnik już by nie wiedział.

Na dodatkową krytykę zasługuję tłumaczenie francuskich cytatów, miejscami niepoprawne a także niepotrzebnie skracane.

Podsumowując zmarnowany czas i pieniądze

Świetnie się zaczyna - błyskotliwie, z humorem i ciekawie, a potem niestety coraz gorzej. Nierówna pozycja.

Cathy Yandell motywem przewodnim książki uczyniła joie de vivre – na jej opowieść o francuskiej radości życia składa się wiele różnych elementów. Autorka pisze o francuskim zamiłowaniu do jedzenia, sztuki i literatury. O filmie, muzyce, seksie i sporcie. Podróż Yandell przez joie de vivre to niespieszne spacery wzdłuż Sekwany, wizyta w Grasse (perfumiarskiej kolebce),łyk kawy w kawiarnianym ogródku, zakupy w lokalnej piekarni. To wielkie francuskie nazwiska i anonimowi paryżanie, wspólne świętowanie i czas, który zdaje się płynąć we Francji nieco inaczej. Literacki przepis autorki na celebrację codzienności zachwyca, bo, podobnie zresztą jak i sama Francja, pełny jest smaków, zapachów, dźwięków i obrazów. Cathy Yandell pisze z pasją i miłością – jej ciekawe anegdoty, ciepłe i często zabawne wspomnienia oraz przenikliwe spostrzeżenia nieraz wywołały na mojej twarzy uśmiech. Książka nabiera osobistego tonu, kiedy Yandell dzieli się swoimi doświadczeniami i ulubionymi elemetami francuskiej rzeczywistości – i te fragmenty dobrze splatają się z odrobiną wiedzy i szkicem współczesnej Francji, czyniąc całość lekką, interesującą i urokliwą.

Jeżeli macie ochotę na książkową podróż do Paryża śladami francuskiego joire de vivre – must read. Czytałam z przyjemnością. Zresztą jak mawiała Audrey Hepburn, "Paryż to zawsze dobry pomysł" – i rzeczywiście, literacko również :)

Co urzeknie pasjonata Francji i tej kultury? Opisywanie jej w samych superlatywach.

Książka pisana jest przez Cathy Yandell, czyli osobę, która przez wiele lat pomieszkała w Paryżu i wiele lat, nie urodziła się w tym kraju. Jest to ważne, ponieważ właśnie widzimy obraz Francji pisany z innej perspektywy. Od razu widzimy, jak wiele rzeczy różni się od kultury w innych krajach. Sama historia jest opowiadana w taki sposób, że chce się od razu wsiąść i pojechać.

Nie ma tutaj chłodnych faktów historycznych (chociaż są nawiązania do postaci z poprzednich epok),mamy natomiast dużo o zwyczajach, podejściu, dzieł i sposobie życia mieszkańców tego kraju.

Książkę polecam, chociaż nie ukrywam, że wiele aspektów jest pomijana, nic natomiast nie wiadomo o sytuacji społecznej, również autorka nie „zagląda” do polityki.

Dla tych, którzy chcą poznać Francję to lektura obowiązkowa.

• Reportaż
  • Przeczytane w 2024