„Pinokio” i „Opowieść podręcznej” wracają na ekrany

Anna Sierant Anna Sierant
30.08.2022

„Pinokio” doczekał się kolejnej adaptacji – tym razem w reżyserii Roberta Zemeckisa. Z kolei „Opowieść podręcznej” wraca z piątym sezonem. Jakich jeszcze premier warto oczekiwać w najbliższych tygodniach? Zapraszam do lektury kolejnego artykułu z cyklu „Najpierw książka, później film”.

„Pinokio” i „Opowieść podręcznej” wracają na ekrany Screen z filmu „Pinokio” / Youtube Disney+

„Ogień i krew”, George R.R. Martin

22 sierpnia na HBO Max zadebiutował długo oczekiwany serial „Ród smoka”, przedstawiający wydarzenia z uniwersum stworzonego przez George’a R.R. Martina, opisane przede wszystkim w dwutomowej powieści „Ogień i krew”. Jak pisałam w zeszłym tygodniu, serial – choć nie wyemitowano jeszcze wszystkich odcinków – już okazał się hitem. W samych Stanach Zjednoczonych pierwszy epizod obejrzało w dniu premiery 10 milionów osób, pilot „Rodu smoka” pobił również rekordy oglądalności w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce oraz Ameryce Łacińskiej.

Nic więc dziwnego, że twórcy serialu kontynuują nad nim prace. HBO Max ogłosiło w minionym tygodniu, że drugi sezon produkcji został już zamówiony. Informacji związanych z planowaną premierą kolejnej odsłony serialu „Ród smoka” jeszcze jednak nie podano. Francesca Orsi, Executive Vice President w HBO Programming, podziękowała jednak George’owi Martinowi, a także Miguelowi Sapochnikowi i Ryanowi Condalowi (showrunnerom produkcji) „za prowadzenie widzów w tej podróży”. Dodała również, że stacja z radością stworzy kontynuację sagi rodu Targaryenów.

„Biały szum”, Don DeLillo

„Biały szum” to ekranizacja powieści Dona DeLillo, którą wyreżyserował Noah Baumbach i w której w rolach głównych zobaczymy Adama Drivera (współpracującego z tym reżyserem nie po raz pierwszy) oraz Gretę Gerwig (która z kolei tworzy wraz z Baumbachem najnowszą odsłonę „Barbie”). Książka DeLillo nazywana jest jednocześnie bardzo zabawną, ale również apokaliptyczną, rozczulającą i poważną. Jej bohaterami jest małżeństwo: Jack – kierownik katedry badań nad Hitlerem, oraz Babette – „gromadząca dzieci i opiekująca się nimi”. Oboje bardzo boją się śmierci, a w tym strachu towarzyszy im także syn Jacka. Jeden z przyjaciół syna ma z kolei zamiar pobić rekord świata w długości czasu przebywania w klatce pełnej jadowitych węży.

„Biały szum” 31 sierpnia będzie miał premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Nie wiadomo jeszcze, od kiedy będzie go można oglądać na Netflixie.

„Pinokio”, Carlo Collodi

W ostatnim czasie „Pinokio” cieszy się bardzo dużą popularnością wśród filmowców. Nad własną adaptacją książki Carla Collodiego pracował nie tylko Guillermo del Toro (premiera filmu w listopadzie w kinach, a w grudniu na Netflixie), ale również Robert Zemeckis. I to tę ostatnią produkcję będzie można oglądać na Disney+ od 8 września. W rolę rzeźbiarza Geppetta wcielił się Tom Hanks, natomiast Pinokia, drewnianego chłopca, którego Geppetto traktował jak własnego syna, zagrał Benjamin Evan Ainsworth. Autorami scenariusza do „Pinokia” są Robert Zemeckis i Chris Weitz, a producentami wykonawczymi: Paul Weitz, Jack Rapke, Jacqueline Levine oraz Jeremy Johns.

Zobaczcie drugi już zwiastun tej produkcji!

„Opowieść podręcznej”, Margaret Atwood

Wrzesień to również czas powrotu na małe ekrany „Opowieści podręcznej”, nakręconej na podstawie książki Margaret Atwood. Premiera piątego już sezonu serialu odbędzie się 14 września na Hulu. Przypomnijmy, że (uwaga! tu mały spoiler) w czwartym sezonie głównej bohaterce, June Osborne (granej przez Elisabeth Moss), udało się uciec z Republiki Gileadu. Jak wynika ze zwiastuna produkcji, w kolejnej części June będzie mierzyła się z konsekwencjami czynu, który popełniła pod koniec przedostatniego sezonu. Nie ustanie również we wspieraniu innych kobiet w walce z panującym w Gileadzie totalitaryzmem.

W piątym sezonie na ekranach pojawi się również Yvonne Strahovski w roli Sereny, w nowych odcinkach nie zobaczymy jednak Alexis Bledel (Emily), która już wcześniej zapowiedziała swoje odejście z serialu. Aktorka przy okazji podziękowała pozostałym aktorkom i twórcy tej produkcji Bruce’owi Millerowi za to, że dzięki możliwości wcielenia się w tę rolę mogła rozwinąć swoje aktorskie umiejętności – Bledel otrzymała za nią Nagrodę Emmy.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Najpierw książka, poźniej film


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna  - awatar
Anna 02.09.2022 15:08
Czytelniczka

Co do kolejności akurat tej pozycji nie wypowiem się :) .... książeczka daaawno bardzo odeszła przeczytana na półkę, więc takich wrażeń co najpierw jako dziecko nie rozpatrywałam,ale nowej ekranizacji z Tomem Hanksem jestem bardzo ciekawa i myślę, że zwali z nóg :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Klaudiinae  - awatar
Klaudiinae 30.08.2022 15:09
Czytelniczka

Nie jestem pewna czy kolejny sezon "opowieści podręcznej" jest wart oczekiwania. Serial już w trzecim sezonie zrobił się mdły i właściwie w kółko dzieje się to samo.  Rzadko zdarza mi się obejrzeć najpierw ekranizację, a dopiero później sięgnąć po książkę. Tutaj popełniłam błąd, ponieważ przez serial, nie zamierzam nawet sięgać po książkę. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 30.08.2022 15:39
Czytelniczka

@Klaudiinae, absolutnie wybaczalny błąd popełniłaś.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Talka004 30.08.2022 22:01
Czytelniczka

Polecam zrobić sobie dłuższą przerwę od serialu i dopiero później sięgnąć po książkę. Z serialami różnie to bywa (teraz większość jest fatalna) ale książkę zdecydowanie warto przeczytać. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mariusz Miszke 31.08.2022 09:00
Czytelnik

Nie polecam ani książki, ani serialu, jeśli mam być szczery. Atwood, to wyrobiony literacko ideolog, ale żadna z niej wielka pisarka. Od czapy jestem w stanie wymienić tuzin lepszych dystopii. Pomijając już fakt, że Atwood nie postarała się nawet zrobić ze swojego pomysłu dystopii, a jedynie tanią antyutopię, która dyskutuje sama ze sobą.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jamesk 31.08.2022 11:42
Czytelnik

Ostatni sezon był mocno nużący, ale podobało mi się jego zakończenie (spoiler!  odgryzienie się oprawcy), pewnie więc sprawdzę w którą stronę potoczą się losy bohaterki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Petroniusz 01.09.2022 11:39
Czytelnik

a zdecydowanie warto przeczytać książkę, dla mnie jest zupełnie inna niż serial, w klimacie, takiej swoistej bezradności, jest dojmująco pesymistyczna (to jednak klimat lat 80-tych) i uwaga, de facto pierwszy sezon serialu wyczerpał książkę. Mimo wszystko polecam za jakąś taką intymność książki

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna Sierant - awatar
Anna Sierant 30.08.2022 13:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post