Pięć pisarek z nominacjami do Nagrody im. W. Gombrowicza

LubimyCzytać
01.07.2020

Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wskazała pięć nominowanych tytułów – wszystkie książki zostały napisane przez kobiety. Nazwisko laureatki konkursu poznamy we wrześniu.

Pięć pisarek z nominacjami do Nagrody im. W. Gombrowicza

To już piąta edycja nagrody przyznawanej za debiut lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną, w języku polskim. Wszystkie wyróżnione książki to pierwsze prozatorskie publikacje ich autorek. Nominowanych i laureata wybiera kapituła, w skład której wchodzą: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska.

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2020:

Joanna Gierak-Onoszko, „27 śmierci Toby’ego Obeda”, Wydawnictwo Dowody na Istnienie;

Dorota Kotas, „Pustostany”, Wydawnictwo Niebieska Studnia;

Barbara Sadurska, „Mapa”, Nisza;

Natalka Suszczyńska, „Dropie”, Ha!art;

Urszula Zajączkowska, „Patyki, badyle”, Marginesy.

Laureat nagrody otrzymuje 40 tys. złotych. Od ubiegłorocznej edycji także nominacjom towarzyszą skromne nagrody pieniężne.

Reklama

Kim są pisarki nominowane do Nagrody im. Gombrowicza?

Joanna Gierak-Onoszko to dziennikarka, reportażystka, felietonistka. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i w Instytucie Reportażu. Przez kilka lat mieszkała w Kanadzie i tam właśnie powstała jej książka, która otrzymała też nominację do Nagrody Nike. Dorota Kotas jest laureatką wielu konkursów dziennikarskich, między innymi konkursu dla młodych dziennikarzy im. Z. Moszkowicza. Brała też udział w licznych projektach teatralnych i artystycznych. Barbara Sadurska to autorka nagradzanych opowiadań i scenariuszy. Ukończyła prawo i polonistykę oraz rozliczne studia podyplomowe, np. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też zwyciężczynią  organizowanego przez Onet plebiscytu O!lśnienia 2020 w kategorii literatura.

Natalka Suszczyńska to finalistka szóstej edycji konkursu literackiego organizowanego w ramach projektu stypendialnego Telewizji Polskiej „Dolina kreatywna”. Publikowała opowiadania, między innymi w czasopismach: „Rita Baum”, „Wakat”, „Elewator”, „Helikopter”, „Fabularia” i zinie „Girls to the Front". Urszula Zajączkowska to poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Bada ich aerodynamikę oraz biomechanikę. Jej debiutancki tomik poezji „Atomy” (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Kościelskich.

Jury Nagrody im. Gombrowicza

Tegoroczna edycja bez festiwalu

Laureata bądź laureatów Nagrody Gombrowicza poznamy we wrześniu, jednak inaczej niż w poprzednich edycjach ogłoszeniu zwycięzcy nie będzie towarzyszył festiwal OPĘTANI LITERATURĄ. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią organizatorzy postanowili przenieść wydarzenia festiwalowe oraz wręczenie Nagrody na listopad, mając nadzieję, że będzie on wtedy całkowicie dostępny dla publiczności, licznej w poprzednich edycjach.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad V edycją Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2020.

 

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
1446
286
21.07.2020 15:14

Ciekawe, że co najmniej dwie nominowane książki (te dwie kojarzę) to non-fiction, choć z "Badylami" sprawa nie jest taka oczywista, bo autorka pisze wiersze, i to zdaje się, na poważnie :-) Bardzo oryginalna książka, nikt chyba tak o przyrodzie nie pisze, choć pewnie dla części czytelników język będzie "zbyt".


Muszę dokończyć, odzwyczaiłem się od papieru.


979
63
05.07.2020 11:26

Czytałam  27 śmierci Toby’ego Obeda 27 śmierci Toby’ego Obeda - niesamowicie wstrząsający i chwytający za serce reportaż. Przerzucając strony można wyraźnie poczuć jak wiele emocji i wysiłku autorka włożyła w spisanie tych historii. Nominacja jak najbardziej zasłużona.


2678
4
01.07.2020 14:10

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd