Władysław IV i jego czasy

Okładka książki Władysław IV i jego czasy
Władysław Czapliński Wydawnictwo: Universitas historia
337 str. 5 godz. 37 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
337
Czas czytania
5 godz. 37 min.
Język:
polski
ISBN:
8324208739
Tagi:
wojskowość staropolska wojny z Rosją
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Niemiec Władysław Czapliński, Adam Galos, Wacław Korta
Ocena 6,6
Historia Niemiec Władysław Czaplińsk...
Okładka książki Atlas historyczny Polski Władysław Czapliński, Irena Gieysztorowa, Józef Humnicki, Rudolf Jamka, Julian Janczak (historyk 1932-1995), Bogusław Kaczmarski, Michał Komaszyński, Tadeusz Ładogórski, Józef Mitkowski, Władysław Pałucki, Henryk Rutkowski, Zbigniew Rzepa, Halina Szulc, Anna Żaboklicka
Ocena 6,0
Atlas historyc... Władysław Czaplińsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
295
295

Na półkach: , ,

Kolejna bardzo udana pozycja z serii „Biblioteka wiedzy historycznej” (pierwotnie). Władysław IV Waza jest chyba najmniej ugruntowanym w powszechnej świadomości historycznej Polaków władcą z tej dynastii. Bo przecież to za jego ojca Zygmunta III i brata Jana Kazimierza rozgrywały się kluczowe dla historii Polski w XVII wieku wydarzenia, najbardziej doniosłe bitwy, oraz najburzliwsze polityczne zawirowania. W porównaniu z nimi czasy Władysława jawią się jako okres sielanki i pokoju. Czy słusznie? Władysław dorastał i wychowywał się w dosyć dusznej atmosferze (prymas Karnkowski sprzeciwił się pomysłowi aby jego piastunką została protestantka, gdyż zachodziła obawa, iż... może on przejąć wraz z jej mlekiem niechęć do Kościoła katolickiego), mimo że szlachta nie chciała nawet słyszeć o dziedzicznym tronie, był Władysław prawie przez wszystkich statystów przewidywany na następcę po swoim ojcu. Nic dziwnego, że największym marzeniem młodego królewicza było rządzić gdzieś absolutnie, czy to w Szwecji, czy to w Rzeczpospolitej. Do końca swego życia nie wyzbył się też planów urzeczywistnienia tego celu. Miały mu sprzyjać wojenne aspiracje króla Władysława (według historyków wojskowości był jednym z najlepszych polskich dowódców na tronie), jednakże szlachta nie miała zamiaru mu w tym pomagać, gdyż panicznie się obawiała wprowadzenia „absolutum dominium” - w przypadku wygranej kampanii. A trzeba przyznać, że Waza takie plany posiadał i chciał je realizować. Na wzmocnienie władzy królewskiej w Polsce był już wszakże „ostatni gwizdek”. W ogóle wszelkie pomysły władcy (zresztą bardzo ciekawe) na podreperowanie pozycji swego majestatu były prędzej czy później torpedowane przez brać szlachecką. Władysław Czapliński doskonale ukazuje te zabiegi. Panowanie Władysława wygląda jak jedna wielka walka z narodem szlacheckim o podźwignięcie roli monarchy w państwie. Przeciąganie tego sznura zakończyło się niestety przegraną tronu.
Autor, będący jednym z najwybitniejszych uczniów Władysława Konopczyńskiego, ukazał dzieje Władysława IV na szerokim tle stosunków wewnętrznych i zewnętrznych Rzeczpospolitej. Okres panowania tego króla stanowi niejako pomost między czasami rządów jego ojca i brata. Jest to bardzo ważny czas, bez znajomości którego ciężko zrozumieć przełomowe wydarzenia historii Polski połowy XVII wieku.

Kolejna bardzo udana pozycja z serii „Biblioteka wiedzy historycznej” (pierwotnie). Władysław IV Waza jest chyba najmniej ugruntowanym w powszechnej świadomości historycznej Polaków władcą z tej dynastii. Bo przecież to za jego ojca Zygmunta III i brata Jana Kazimierza rozgrywały się kluczowe dla historii Polski w XVII wieku wydarzenia, najbardziej doniosłe bitwy, oraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    39
  • Chcę przeczytać
    26
  • Posiadam
    11
  • Historia
    7
  • Historyczne
    2
  • Nowożytność
    2
  • Biografie
    2
  • Obojga Narodów
    1
  • 21 Biografie
    1
  • XVII wiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Władysław IV i jego czasy


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne