Stefan Czarniecki

historia
MADA
1998-01-01
1998-01-01
wojskowość staropolska potop szwedzki wojny kozackie

Na półkach: , , , ,

Solidna biografia jednego z najwybitniejszych wodzów w historii Rzeczypospolitej. Oczywiście pod względem szczegółowości nie może się mierzyć z ponadczasową pracą Kerstena, ale Podhorodecki ma dar do syntetycznego opisu nawet skomplikowanych zagadnień. Co prawda mam wrażenie że czasem zaspała redakcja puszczając sporo powtórzeń, ale mimo to książkę czyta się bardzo wartko. W porównaniu ze wzmiankowanym Kerstenem, Podhorodecki kładzie mocniejszy nacisk na wojskowość. Zwłaszcza opisy bitew pod Gołębiem, Warką, czy Tołłoczynem są tak plastycznie i logicznie opisane, że można pojąć ich przebieg nawet bez map (których tu nie ma). Warto.

Świetna książka, choć pod względem stylistycznym nie jest porywająca. Ale fajne pozycje nt. ważnych postaci często mają to do siebie, że niejako z konieczności pokazują nie tylko losy bohatera, ale szersze tło - i tak jest tym razem: oglądamy Polskę z Sienkiewicza, tyle tylko, że dowiadujemy się o niej więcej niż z "Trylogii", przy czym część tych informacji jest zaskakująca, a część - zasmucająca.
Niemniej książka jest wyborna i solidna - zrobiłem z niej, jak zwykle, sporo notatek.

hym książki Leszka Podhorodeckiego, to dobry wstęp, czyta się lekko i wiedza jest przystępna. Warto ją przeczytać jeśli jest się zainteresowanym a nie ma się wiedzy. Ale by zglebić wiedzę nie można się oprzeć jedynie na tej książce. Mając pod uwagę tę właśnie biografie Czarnieckiego, jest w niej wiele informacji zbyt ogólnych. np wyprawy duńskiej. i innych wydążeń z życia wielkiego wodza Rzeczypospolitej.
Jak już wspomniałem jako praca wstępna jest dobra po zapoznaniu znią powinieneś/powinnaś wiedzieć czy interesuje cię ta postać bardziej czy chcesz o niej zapomnieć. Pozdrawiam i polecam ale tylko trochu :)

Dodaj cytat z książki Stefan Czarniecki

Ciekawostki historyczne