Wieczny Batman: Tom 1

Okładka książki Wieczny Batman: Tom 1
Ian BertramRiccardo Burchielli Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Wieczny Batman (tom 1) Seria: Nowe DC Comics! komiksy
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Wieczny Batman (tom 1)
Seria:
Nowe DC Comics!
Tytuł oryginału:
Batman Eternal Vol.1
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2016-03-16
Data 1. wyd. pol.:
2016-03-16
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328116290
Tłumacz:
Marek Starosta
Tagi:
DC Comics Batman Gotham
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Batman Noir - Mroczne odbicie Francesco Francavilla, Jock, Scott Snyder
Ocena 9,0
Batman Noir - ... Francesco Francavil...
Okładka książki Amerykański Wampir 1976. Tom 9 Rafael Albuquerque, Scott Snyder
Ocena 6,5
Amerykański Wa... Rafael Albuquerque,...
Okładka książki Batman Noir - Batman Black & White. Pięść demona. Paul Dini, Nick Dragotta, Klaus Janson, Tom King, Andy Kubert, Scott Snyder, Joshua Williamson, Chip Zdarsky
Ocena 8,0
Batman Noir - ... Paul Dini, Nick Dra...
Okładka książki American Vampire Omnibus Volume 2 Rafael Albuquerque, Scott Snyder
Ocena 0,0
American Vampi... Rafael Albuquerque,...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Batman: Rok zerowy – Tajemnicze miasto Rafael Albuquerque, Greg Capullo, Scott Snyder, James Tynion IV
Ocena 6,8
Batman: Rok ze... Rafael Albuquerque,...
Okładka książki Gotham Central: Na służbie Ed Brubaker, Noelle Giddings, Matt Hollingsworth, Michael Lark, Lee Loughridge, Greg Rucka
Ocena 7,7
Gotham Central... Ed Brubaker, Noelle...
Okładka książki Batman - Ziemia Jeden: Tom 2 Gary Frank, Geoff Johns
Ocena 8,0
Batman - Ziemi... Gary Frank, Geoff J...
Okładka książki Liga Sprawiedliwości: Początek Geoff Johns, Jim Lee
Ocena 6,8
Liga Sprawiedl... Geoff Johns, Jim Le...
Okładka książki Shazam! Brad Anderson, Gary Frank, Geoff Johns
Ocena 7,3
Shazam! Brad Anderson, Gary...
Okładka książki The Superior Spider-Man: Ostatnie życzenie Sal Buscema, Stephanie Buscema, Giuseppe Camuncoli, J. M. DeMatteis, Edgar Delgado, Richard Elson, Antonio Fabela, Klaus Janson, Victor Olazaba, Humberto Ramos, Dan Slott, Jen van Meter
Ocena 7,0
The Superior S... Sal Buscema, Stepha...
Okładka książki Batman: Mroczne odbicie Francesco Francavilla, Mark Simpson, Scott Snyder
Ocena 7,9
Batman: Mroczn... Francesco Francavil...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
89 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1953
1384

Na półkach: ,

Uniwersum DC Comics ma już dosyć bogatą historię tygodników. Wielkim sukcesem pod tym względem okazała się seria „52”, która sprawiła, że koncept ten ponownie stał się popularny. Jednakże kolejne serie czyli „Countdown to Final Crisis” czy „Trinity” okazały się krytycznymi porażkami. Jak na tym tle wypada początek tygodnika „Wieczny Batman” z 2014 r., którego pierwszy tom polskiego wydania zbiera 21 pierwszych zeszytów?

Komisarz Gordon w pogoni za bandytą przypadkiem doprowadza do katastrofy, w której ginie wiele osób. Zostaje przez to zawieszony w obowiązkach, a na jego miejsce przychodzi komisarz o dosyć kontrowersyjnych metodach działania. W tym samym czasie do Gotham powraca pewien przestępca, który postanawia odzyskać władzę.

W trakcie lektury przez pewien czas miałem wrażenie, że usiłuje się tu nawiązać klimatem do „Roku pierwszego”. Policja jest tu znowu skorumpowana, a Batman przed nią uciekać i może ufać zaledwie kilku funkcjonariuszom. Rolę młodego Jamesa Gordona przejmuje to nowoprzybyły policjant Jason Bard, który również musi zdecydować czy wybrać ścieżkę konformizmu czy też uczciwości. Trochę mniej jest też elementów fantastycznych czy szaleńców z Arkham, a więcej potyczek ze zwykłymi gangsterami. Jednakże Batman jest tutaj już bardziej doświadczony i o wiele łatwiej radzi sobie z zagrożeniami. Z jednej strony jest to minus, bo przez to czytelnik nie może uwierzyć, że bohaterowi coś naprawdę grozi, a z drugiej dobrze, że wzięto pod uwagę jego rozwój jako postaci.

Podobało mi się jak pokazano tutaj wątek komisarza Gordona. Popełnił błąd i jest świadomy, że musi ponieść jego konsekwencje. Pokazane jest, ze łaska pańska jeździ na pstrym koniu i dawny bohater szybko może zostać znienawidzony. Jednakże równocześnie dalej są ludzie pamiętający jego dawne zasługi. Miłym smaczkiem jest tu powrót pewnej postaci z przeszłości Gordona, która oferuje mu dosyć nieoczekiwaną pomoc.

Scenarzyści doszli moim zdaniem słusznie do wniosku, że za bardzo kopiują klasyczny komiks ze scenariuszem Franka Millera, więc postanowili dodać więcej elementów bardziej typowych dla stereotypowych historii o Batmanie. Pojawia się więc wątek tajemniczych zdarzeń w Arkham, a zaskakująco dużą rolę w fabule odgrywa profesor Pyg. Wspomniany szaleniec dobrze wpisuje się w walkę o władzę między Pingwinem, a dawnym gangsterskim królem Gotham. Jednakże wątek związany ze szpitalem psychiatrycznym wydaje się wyrwanym zupełnie z innej historii i szybko zamienia się w dosyć tandetny horror. Nie pomaga tu nawet udział dosyć interesującej Jimmy’ego Corrigana czyli alter ego Spectre, dosłownie anioła zemsty uniwersum DC. Plus jednak za całkiem dobrą interpretację postaci Killer Croca.

Warto wspomnieć, że seria ta jest debiutem postaci Stephanie Brown czyli późniejszej Spoiler (a także działającej przez pewien czas jako Robin czy Batgirl) po miniserii „Flashpoint”, która zrestartowała całe uniwersum DC. Jej geneza jest jednak tutaj bardzo podobna do tej ze starej wersji, chociaż trochę ją unowocześniono przez wprowadzenie wątku blogerskiego uzasadniającego jej pseudonim. Ciekawym smaczkiem jest pewien drobny zwrot akcji, który może zaskoczyć nawet fanów znających poprzednią wersję.

Nie zapomniano również o innych członkach Batrodziny. Bardzo przejmujący jest dramat Barbary Gordon, która musi radzić sobie z sytuacją jej ojca. Z kolei obiecująco zapowiada się wątek Alfreda i pewnej bliskiej mu osoby. Miłymi smaczkami są też występy Batmanów z innych krajów znanych z niewydanej po polsku serii „Batman Inc”. Swoje pięć minut mają też Red Robin i Red Hood. Szkoda, że Batwoman robi tu trochę za dekorację i równie dobrze mogłoby jej nie być. Najbardziej jednak rozczarowało mnie jak przedstawiono tu Vicky Vale – zachowuje się bardzo naiwnie, a nie jak reporterka z pazurem.

Za warstwę graficzną odpowiada tu cały szereg artystów, więc ciężko jednoznacznie pod tym względem ocenić cały tom. Chyba najbardziej podobały mi się szczegółowe ilustracje Jasona Faboka znanego z serii „Detective Comics” z Nowego DC Comics, Andy’ego Clarka czy Mikela Janina. Trochę mniej przekonały mnie do siebie niechlujne prace Dustina Nguyena czy Emanuela Simeoni. Dziwnym zagraniem było dla mnie wykorzystanie w serii rysunków Iana Bertrama, które kojarzą mi się z twórczością Franka Quiteleya – bardziej pasują do szalonych komiksów ze scenariuszem Granta Morrisona.

Pomimo początkowych obaw, miło wspominam lekturę. Jest to trochę odgrzewany kotlet w stosunku do wspominanego „Roku pierwszego”, ale jest też parę chwytających za serce momentów i dobrze przemyślanych scen akcji. Nie do końca też odpowiadała mi zmiana klimatu w końcowej części. Ogólnie jednak jestem ciekawy w jaką stronę to wszystko zostanie pociągnięte.

Uniwersum DC Comics ma już dosyć bogatą historię tygodników. Wielkim sukcesem pod tym względem okazała się seria „52”, która sprawiła, że koncept ten ponownie stał się popularny. Jednakże kolejne serie czyli „Countdown to Final Crisis” czy „Trinity” okazały się krytycznymi porażkami. Jak na tym tle wypada początek tygodnika „Wieczny Batman” z 2014 r., którego pierwszy tom...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    110
  • Posiadam
    42
  • Chcę przeczytać
    30
  • Komiksy
    24
  • DC Comics
    5
  • Komiks
    4
  • Komiks
    3
  • Ulubione
    3
  • Komiksy
    2
  • 2022
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wieczny Batman: Tom 1


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także