Walter Lassmann,Moje przeżycia w Festung Breslau.Z zapisków kapłana

Okładka książki Walter Lassmann,Moje przeżycia w Festung Breslau.Z zapisków kapłana
Walter Lassmann Wydawnictwo: Via Nova biografia, autobiografia, pamiętnik
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Walter Lassmann,Meine Erlebnisse in der Festung Breslau.
Wydawnictwo:
Via Nova
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364025006
Tłumacz:
Anna Wziątek
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
781
523

Na półkach: ,

Najbardziej wartościowe świadectwa na temat oblężenia i obrony Festung Breslau zawdzięczamy głównie... wrocławskim duchownym.
Nieocenionym źródłem informacji jest "Kronika dni oblężenia" księdza Peikerta, w podobnym stylu utrzymana jest też relacja księdza Lassmanna, zresztą przez pewien okres współpracownika a nawet podwładnego autora "Kroniki".

Mimo wielu oczywistych elementów wspólnych łączących obie te pozycje da się wyodrębnić zasadnicze różnice między nimi.
Peikert opisywał piekło na bieżąco, by nie rzec: nomen omen - na gorąco.
Lassmann natomiast spisywał swą relację post factum, korzystając z własnych wcześniejszych zapisków, posiłkując się źródłami innego autorstwa a nawet... dopuszczając się plagiatu (sic!)
Dalej: Peikert próbując opisać dies irae Breslau czyni to w sposób analityczny. Wnikliwie i obiektywnie omawia np. genezę czynników, które doprowadziły do sytuacji, w jakiej znaleźli się Niemcy w początku roku 1945. Wskazuje punkty zwrotne, wysuwa konkretne oskarżenia, snuje refleksje natury moralnej, politycznej, historycznej i społecznej.
U Lassmanna brak tej refleksyjnej głębi. Wręcz wydaje się on być mało zainteresowany procesem historycznym, przyczynami postępującej zagłady. Sugestywnie opisuje grozę piekła, ale nie stawia wydarzeń w szerszym kontekście.
Momentami nawet wydaje się usprawiedliwiać czy tłumaczyć ciąg decyzyjny dowództwa, zwłaszcza niesławnego gen. Niehoffa, którego powojenne "wyjaśnienia" dość obszernie też cytuje.
Trudno to zrozumieć, mając zwłaszcza na uwadze fakt, że ksiądz spisywał swą relację po dwudziestu z górą latach od opisywanych wydarzeń, w czasie, kiedy wiedza historyczna o nich była już dość solidnie opracowana.

Niewątpliwą natomiast zaletą i wartością świadectwa Lassmanna (co odróżnia je od wspomnień Peikerta) jest fakt, że obejmuje ono także okres już po kapitulacji Twierdzy, przedstawia czas po zakończeniu działań wojennych, gdy działa już umilkły i opadł bitewny pył.
Dzięki temu otrzymujemy bezcenne informacje o pierwszych dniach, godzinach a nawet minutach po wkroczeniu do miasta zdobywców.
Lassmann obiektywnie i obrazowo relacjonuje postępowanie zwycięzców wobec pokonanych, przywołując zarówno akty zwykłego barbarzyństwa czy niezwykłego zbydlęcenia swołoczy z azjatyckich stepów, jak i przykłady chwalebnego postępowania żołnierzy Armii Czerwonej.
W tej części zapisków Lassmanna przeczytamy także o sytuacji społeczności niemieckiej, której udało się przeżyć tę golgotę, a która musi odnaleźć się w nowej sytuacji, w morzu ruin objętym we władanie przez inną administrację państwową.
Ten okres wspomnień Lassmanna kończy dopiero przymusowa deportacja, która objęła z czasem wszystkich obywateli Niemiec.

Podsumowując: mimo pewnych "wybojów" świadectwo księdza Lassmanna należy zaliczyć do obowiązkowych pozycji w bibliotece każdego egzegety wiadomego tematu.

Najbardziej wartościowe świadectwa na temat oblężenia i obrony Festung Breslau zawdzięczamy głównie... wrocławskim duchownym.
Nieocenionym źródłem informacji jest "Kronika dni oblężenia" księdza Peikerta, w podobnym stylu utrzymana jest też relacja księdza Lassmanna, zresztą przez pewien okres współpracownika a nawet podwładnego autora "Kroniki".

Mimo wielu oczywistych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    4
  • Portrety i autoportrety
    1
  • Ziemie odzyskane
    1
  • Wratislaviana
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Ulubione
    1
  • Pożyczone od mamy
    1
  • II Wojna Światowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Walter Lassmann,Moje przeżycia w Festung Breslau.Z zapisków kapłana


Podobne książki

Przeczytaj także