rozwiń zwiń

Sztuka budowania

Okładka książki Sztuka budowania
Jan Knothe Wydawnictwo: Karakter historia
492 str. 8 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2015-09-15
Data 1. wyd. pol.:
1968-01-01
Liczba stron:
492
Czas czytania
8 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362736926
Inne
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
63 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
235

Na półkach:

kotnakrecacz.pl

"Przykładów można by dać tak wiele, że objęłyby wszystkie formy coraz bardziej komplikujących się stosunków społecznych i ich wpływ na architekturę. Uczeni w piśmie zbadali i skomentowali te wszystkie przykłady i zgodzili się… No, tak zupełnie to się jeszcze nie zgodzili… W każdym razie wielu z nich zapytanych, co to jest architektura, odpowiedziałoby: architektura to są ramy przestrzenne procesów społecznych."

Niejeden z czytelników dałby się pokroić za tak pięknie wydane książki, które budzą zachwyt już na pierwszy rzut oka, na pierwsze dotknięcie dłonią okładki… Czasem jednak zniechęca wnętrze – jego forma i treść. Ale nie tym razem, bowiem „Sztuka budowania”, wydana po raz pierwszy w 1968 roku, a wznowiona teraz przez wydawnictwo Karakter, zachwyca. Ten przegląd historii architektury od starożytnego Babilonu i Egiptu, przez epoki i kontynenty, aż do secesji i początków nowoczesności, zapiera dech od pierwszej do ostatniej strony.

Książka Knothe to nie tylko historia architektury, ale także, a może przede wszystkim, historia świata przez pryzmat rozwoju architektury. Autor posiada niebywały talent do wyszukiwania kruczków, smaczków i anegdot, a przede wszystkim do wyciągania niebanalnych, a jednak prostych wniosków. To właściwie „migawkowy przegląd” stylów i mód architektonicznych, jak (nieco złośliwie) sam twierdzi, wzbogacony o wspaniałe rysunki i projekty jego autorstwa. Całość stanowi cudowną powtórkę z historii formie, której pewnie nam kiedyś w szkole bardzo brakowało. Tym lepiej, że mamy szanse teraz nadrobić zaległości. A dowiemy się z niej między innymi tego, dlaczego kolumny kreteńskie „stoją na głowie”, czemu rzymskie łuki się nie rozpadły, po czym rozpoznać gotycki mur, a także czym jest „architektura ruchu”.

Czytelnik prawdopodobnie sięgnie po nią z wiedzą „jak”, ale nie „dlaczego”. Ta książka zaś wyczerpująco wytłumaczy to drugie. Fakty, które to Knothe przywołuje będą pewnie czasem zbyt oczywiste dla dorosłego odbiorcy, ale niezmiennie urocze – i obrazowe rzecz jasna. Ma rację Marcin Wicha nazywając ją „najpiękniejszym komiksem naszego dzieciństwa”. Knothe często ujawnia swoją obecność. Ten zabieg artystyczny, który w innych publikacjach bywa wadą, tutaj jednak stanowi bezsprzeczną zaletę. Autor z humorem i dystansem wchodzi z czytelnikiem w interakcję – gra z nim, bawi się, zadaje pytania i udziela odpowiedzi, nie występując w roli wszechwiedzącego specjalisty, ale raczej dobrego wujka, który tłumaczy to, co tylko wydaje się skomplikowane.

Jako historyk być może nie dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, ale jako czytelnik stałam się o niebo mądrzejsza. Zresztą tu nie nie ma o czym dyskutować, to trzeba zobaczyć na własne oczy!

SKRÓT DLA OPORNYCH

Dla kogo na pewno tak: oczywiście dla adeptów historii sztuki i architektury, ale też dla czytelników otwartych, często zastanawiających się nad tym, dlaczego to, co nas otacza wygląda tak, a nie inaczej; również dla wielbicieli artystycznych wydań.

Kto powinien omijać: osoby o słabych mięśniach przedramion – ta książka swoje waży!

kotnakrecacz.pl

"Przykładów można by dać tak wiele, że objęłyby wszystkie formy coraz bardziej komplikujących się stosunków społecznych i ich wpływ na architekturę. Uczeni w piśmie zbadali i skomentowali te wszystkie przykłady i zgodzili się… No, tak zupełnie to się jeszcze nie zgodzili… W każdym razie wielu z nich zapytanych, co to jest architektura, odpowiedziałoby:...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    239
  • Przeczytane
    82
  • Posiadam
    43
  • Architektura
    16
  • Teraz czytam
    10
  • Ulubione
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Architektura i urbanistyka
    4
  • Historia
    3
  • Chcę kupić
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sztuka budowania


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne