Spojrzenie w otchłań

Okładka książki Spojrzenie w otchłań
Władimir Maksimow Wydawnictwo: Gryf literatura piękna
255 str. 4 godz. 15 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Заглянуть в бездну
Wydawnictwo:
Gryf
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
255
Czas czytania
4 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
8385209247
Tłumacz:
Henryka Broniatowska
Tagi:
powieść
Średnia ocen

                5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Antologia wolnej literatury rosyjskiej Nikołaj Arżak, Aleksander Bek, Josif Brodski, Włodzimierz Bukowski, Lidia Czukowska, Jurij Dombrowski, Siergiej Dowłatow, Aleksandr Galicz, Eugenia Ginzburg, Fryderyk Gorensztejn, Wasilij Grossman, Fazil Iskander, Wieniedikt Jerofiejew, Władimir Maksimow, Nadieżda Mandelsztam, Borys Pasternak, Eugeniusz Popow, Irina Ratuszyńska, Borys Słucki, Aleksandr Sołżenicyn, Warłam Szałamow, Gieorgij Władimow, Włodzimierz Wojnowicz, Włodzimierz Wysocki, Aleksander Zinowiew
Ocena 0,0
Antologia woln... Nikołaj Arżak, Alek...
Okładka książki Dialog, nr 4 / kwiecień 1991 Stanisław Bieniasz, Aleksandr Kabakow, Magdalena Łazarkiewicz, Piotr Łazarkiewicz, Władimir Maksimow, Andrzej Najmrodzki, Redakcja miesięcznika Dialog
Ocena 0,0
Dialog, nr 4 /... Stanisław Bieniasz,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1047
999

Na półkach: , , , , , , ,

Nieskrępowany rozwój „polskiego kapitalizmu bez kapitału” to jedynie pierwsza połowa lat dziewięćdziesiątych. Wtedy jak grzyby po deszczu powstawały, ale i padały nowe przedsięwzięcia, w tym mnóstwo wydawnictw. Jedno z nich, specjalizujące się, a właściwie planujące dopiero specjalizację w tematyce rosyjskiej, wydało powieść Władimira Maksimowa „Spojrzenie w otchłań”. Autor był radzieckim, a konkretnie rosyjskim dysydentem, zaś wcześniej ofiarą prześladowań komunistycznych (m.in. zamknięto go w „psychuszce”), zaś omawiane dzieło wydał pierwszy raz w Paryżu w 1986 roku.
Powieść to historia ostatnich lat życia admirała Kołczaka oraz jego romansu z Anną Timiriewą (czy raczej Timiriową – zgodnie z polską transkrypcją), żoną podwładnego i przyjaciela. Co ciekawe, oglądając rosyjską superprodukcję „Admirał” z 2008 roku, ze znakomitym aktorem Konstantinem Chabieńskim w roli tytułowej, miałem wrażenie, że film jest jej dość wierną adaptacją, aczkolwiek nie znalazłem żadnego potwierdzenia tej tezy. Mimo tego, iż oba dzieła, niezgodnie z prawdą historyczną, idealizują skądinąd ciekawą postać admirała.
Powieść jest napisana prostym językiem i aby pozostawać w zgodzie z podstawowymi faktami nie zawiera żadnych zaskakujących zwrotów fabuły. Jej siłą tkwi w przedstawieniu wersji wydarzeń związanych z walką admirała z bolszewikami w sposób całkowicie odmienny od tego, jak pokazywała to przez 70 lat komunistyczna propaganda w Rosji.
Poznajemy zatem ostatnie lata życia Kołczaka, jego późną ale romantyczną miłość oraz walkę i tych którzy mu w niej towarzyszyli. Na kartach powieści pojawiają się m.in. „biali” generałowie (np. Kappel i Wojciechowski) oraz politycy.
Warto zapoznać się z ciekawie podanym kawałkiem nieznanej u nas historii Rosji, pamiętając jednak, że to beletrystyka, a nie historyczna biografia.

Nieskrępowany rozwój „polskiego kapitalizmu bez kapitału” to jedynie pierwsza połowa lat dziewięćdziesiątych. Wtedy jak grzyby po deszczu powstawały, ale i padały nowe przedsięwzięcia, w tym mnóstwo wydawnictw. Jedno z nich, specjalizujące się, a właściwie planujące dopiero specjalizację w tematyce rosyjskiej, wydało powieść Władimira Maksimowa „Spojrzenie w otchłań”. Autor...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Chcę przeczytać
    3
  • Rosja
    2
  • ZSRR
    1
  • Biografie i autobiografie
    1
  • Powieści historyczne
    1
  • Literatura rosyjska
    1
  • Powieść historyczna
    1
  • Totalitaryzm
    1
  • Komunizm
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Spojrzenie w otchłań


Podobne książki

Przeczytaj także