Rommel. Koniec pewnej legendy

Okładka książki Rommel. Koniec pewnej legendy
Reuth Ralf Georg Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Wojny i Konflikty powieść historyczna
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Wojny i Konflikty
Tytuł oryginału:
Rommel. Ende einer Legende
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324585533
Tłumacz:
Wioletta Mazurek
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pierwsze życie Angeli M. Günther Lachmann, Reuth Ralf Georg
Ocena 7,0
Pierwsze życie... Günther Lachmann, R...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
36 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4586
749

Na półkach:

Nie jest to typowa biografia najsłynniejszego niemieckiego dowódcy II wojny światowej. Szczegóły biograficzne autor podaje w ilości minimalnej, podobnie nie rozwodzi się nad wyczynami bitewnymi „Lisa Pustyni”. Opisy operacji czysto militarnych właściwie w książce nie występują. R.G. Reuth skupił się natomiast na kilku wybranych zagadnieniach dotyczących feldmarszałka. Po pierwsze, na jego ustosunkowaniu się wobec Hitlera (do końca uważał „wodza” za wybitnego przywódcę Niemiec i w zasadzie postał mu wierny). Po drugie, na ocenie Rommla jako dowódcy na szczeblu strategicznym (feldmarszałek nie był zorientowany w ogólnych planach wojennych Hitlera i wysuwane przezeń pomysły nijak miały się do rzeczywistego biegu wydarzeń), operacyjnym (odnosił wielkie sukcesy, opierając się głównie na śmiałości i szybkości działania) oraz taktycznym (wykazywał się dużą pomysłowością, bez potrzeby ingerował jednak w dowodzenie na niższych szczeblach), a także na stosunku do zwierzchników i podwładnych (podległych sobie oficerów traktował szorstko, często bezpodstawnie zarzucając im niekompetencję a nawet tchórzostwo, pozbawiając stanowisk itp., z kolei ze zwierzchnikami pozostawał często w konflikcie, zwłaszcza z konserwatywnymi generałami wywodzącymi się z arystokratycznych rodzin pruskich, korzystał tu z osobistego poparcia Hitlera). Po trzecie, na roli propagandy w wykreowaniu sławy feldmarszałka (był ulubieńcem Hitlera i Goebbelsa, którzy widzieli w nim ucieleśnienie ideału nowego, niemieckiego żołnierza, wychwalali również Rommla jego brytyjscy przeciwnicy – by ukryć własne niedociągnięcia i niekompetencję, on sam w końcu bardzo dbał o reklamę swoich sukcesów i własnej osoby). Po czwarte, na kwestii domniemanego udziału feldmarszałka w konspiracji wojskowej wymierzonej przeciwko Hitlerowi (nie brał w niej udziału, usiłowano tylko, bez powodzenia, pozyskać jego akceptację, już samo to uczyniło jednak Rommla podejrzanym w oczach Hitlera i doprowadziło do wymuszonej, samobójczej śmierci). Po piąte, na pośmiertnej legendzie otaczającej „Lisa Pustyni” w Niemczech i za granicą (o dziwo, wielką rolę odegrali w jej stworzeniu autorzy anglosascy, w samych Niemczech natomiast dawny bliski współpracownik, uczestnik konspiracji antyhitlerowskiej, którego zeznania najbardziej przyczyniły się w 1944 r. do śmierci feldmarszałka, legenda ta przeżywała zresztą różne fazy, okresy przypływów i odpływów, w zależności od aktualnych potrzeb politycznych). W kwestiach tych Autor wykazuje się dużą kompetencją, znajomością epoki oraz różnego rodzaju źródeł i literatury. Dostarcza wielu informacji i oświetla postać Rommla w niestandardowy sposób. Zawiedzeni lekturą mogą się natomiast poczuć typowi „militaryści”. Dużą zaletę książki stanowią bardzo licznie zamieszczone fotografie, związane z samą osobą feldmarszałka oraz prowadzonymi przez niego kampaniami.

Nie jest to typowa biografia najsłynniejszego niemieckiego dowódcy II wojny światowej. Szczegóły biograficzne autor podaje w ilości minimalnej, podobnie nie rozwodzi się nad wyczynami bitewnymi „Lisa Pustyni”. Opisy operacji czysto militarnych właściwie w książce nie występują. R.G. Reuth skupił się natomiast na kilku wybranych zagadnieniach dotyczących feldmarszałka. Po...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    50
  • Chcę przeczytać
    25
  • Posiadam
    22
  • Historia
    4
  • III Rzesza
    2
  • II wojna światowa
    2
  • II Wojna Światowa
    2
  • Ulubione
    2
  • Biografie
    2
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rommel. Koniec pewnej legendy


Podobne książki

Przeczytaj także