Rok 2000: Ku czemu zmierza świat?

Okładka książki Rok 2000: Ku czemu zmierza świat?
Fritz Baade Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne popularnonaukowa
259 str. 4 godz. 19 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Der Wettlauf zum Jahre 2000
Wydawnictwo:
Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne
Data wydania:
1965-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1965-01-01
Liczba stron:
259
Czas czytania
4 godz. 19 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Ewa Grochowska, Bronisława Merz
Średnia ocen

                5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
261
261

Na półkach:

Prezentowana czytelnikowi publikacja należy do kategorii tych w których autorzy próbowali odpowiedzieć na nurtujące ludzi pytanie: jak będzie wyglądała przyszłość?
Fritz Baade, niemiecki uczony i członek SPD, podjął w 1960 r. tą próbę wynikiem której było ukazanie się powyższej pozycji. W roku 1964 książka, w wersji rozszerzonej, została wydana ponownie, a rok później ukazał się polski przekład. Sam autor nie doczekał tytułowego roku 2000 umierając w 1974.
Sama książka wbrew tytułowi nie jest opowieścią o roku 2000 i o tym jak będzie wyglądał świat. Jest to raczej opowieść współczesna gdzie autor stara się wyciągnąć najprawdopodobniejsze przypuszczenia co do rozwoju świata w perspektywie lat brakujących do końca XX wieku. Przy czym główny nacisk położony jest na sprawy ekonomiczne (zwłaszcza na rolnictwo którym zawodowo autor się zajmował).
I tak praca skupia się na tym o ile wzrośnie liczba ludności do końca XX wieku, jakie będą możliwości jej wykarmienia przez poszczególne państwa/bloki świata, jak rozwinie się wydobycie podstawowych surowców oraz z czego będzie wytwarzana energia i co to zmieni w relacjach między poszczególnymi blokami politycznymi.
Książka, jak przystało na czas jej powstania, jest pełna odniesień do rozgrywającej się rywalizacji między krajami kapitalistycznymi, a komunistycznymi. Sam autor, choć socjalista, jest zwolennikiem systemu zachodniego, ale zarazem patrzy na rywalizację z pesymizmem. Według niego świat podzielony na dwa bloki rywalizuje o tzw. państwa rozwijające się i perspektywy dla świata zachodniego nie są w tej walce optymistyczne.
Ciekawe jest to, że Baade widząc wszystkie wady zachodu i jego rozwoju zarazem nie dostrzega ich u strony przeciwnej. Dla niego blok komunistyczny to, po śmierci Stalina, oaza spokoju i wzrastającego dobrobytu. Stawia znak równości między prywatnym rolnictwem, a skolektywizowanym nie dostrzegając w ogóle niewydolności tego ostatniego i jego przymusowego charakteru (argument użyty przez autora, że chłopi radzieccy zaakceptowali kolektywizację bowiem nie udało się Niemcom w czasie walk z ZSRR przywrócić prywatnej własność, a po odwojowaniu tych ziem przez ZSRR szybko wróciły kołchozy i sowchozy jest po prostu niepoważny). Tak samo nie dostrzega tragicznych następstw Wielkiego Skoku przeprowadzonego w Chinach przez Mao, dla niego to tylko chwilowe problemy. Ewidentnie widać, że autorowi pewne sprawy przysłoniły wskaźniki ekonomiczne ukazujące statystyki wzrostu wydobycia czy produkcji, a które nic nie mówią o poziomie życia mieszkańców danego kraju. Samo ograniczenie prezentowanych danych do zaledwie kilku krajów takich jak ZSRR, USA, Chiny czy Indie i zbiorczo Europa Zachodnia jest dziwne. Nie pozwala to właściwie naświetlić dokonujących się zmian w poszczególnych systemach (choć może taki był zamysł by nie przeładować książki zbędnymi faktami). Również paniczny wręcz strach przed wojną atomową oraz zagładą ludzkości dobrze oddaje ducha czasu.
W związku z powyższym rodzi się pytanie jaki jest sens czytania dzieła w którym ani na jotę nie udało się przewidzieć przyszłości (koronnym argumentem jest fakt oparcia całej analizy na fakcje istnienia ZSRR i całego bloku w 2000 r.)? Odpowiedzią będzie: Jako ciekawostkę jak ówcześni uczeni wyobrażali sobie świat za kilka lub kilkadziesiąt lat.

Prezentowana czytelnikowi publikacja należy do kategorii tych w których autorzy próbowali odpowiedzieć na nurtujące ludzi pytanie: jak będzie wyglądała przyszłość?
Fritz Baade, niemiecki uczony i członek SPD, podjął w 1960 r. tą próbę wynikiem której było ukazanie się powyższej pozycji. W roku 1964 książka, w wersji rozszerzonej, została wydana ponownie, a rok później...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2
  • Chcę przeczytać
    1
  • Popularnonaukowe
    1
  • Mam
    1
  • # bez kategorii
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rok 2000: Ku czemu zmierza świat?


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne