Rawenna. Stolica imperium, tygiel Europy

Okładka książki Rawenna. Stolica imperium, tygiel Europy
Judith Herrin Wydawnictwo: Rebis historia
624 str. 10 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
RAVENNA: Capital of Empire, Crucible of Europe
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2021-11-23
Data 1. wyd. pol.:
2021-11-23
Liczba stron:
624
Czas czytania
10 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381883603
Tłumacz:
Norbert Radomski
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
44 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
167
148

Na półkach:

Ravenna zachodnią stolicą Imperium Romanum była krótko, ale za to w bardzo ciekawym okresie, czyli schyłkowym. Dokładnie rzecz biorąc, była siedzibą cesarza od 402 roku do obalenia ostatniego z cesarskich władców Zachodu. Następnie rządził w niej Odoaker, później Goci ze szczególnie długim panowaniem wielkiego Teodoryka, następnie siedzibę mieli w niej egzarchowie reprezentujący cesarzy Wschodu, później była podporządkowana papiestwu, Longobardom, Frankom i… na tym bardzo ciekawa książka Judith Herrin się kończy 😊 Ravenna zapadła w długi, głęboki sen, który – z całym szacunkiem – trwa do dziś. Ale przez kilkaset lat, od 402 r. do IX wieku, kiedy jako miasto nad Adriatykiem prześcignęła ją Wenecja, działo się, oj działo! I zostawiło ślady w postaci budowli sakralnych z cudownymi mozaikami, które parę tygodni temu miałam okazję podziwiać. Autorka poświęca im bardzo dużo miejsca. Nie tyle jako dziełom sztuki, ile właśnie jako świadectwu czasu i władców, którzy je ufundowali. Zwraca uwagę na ariańskie fundacje Teodoryka, króla jak na owe czasy niezwykle tolerancyjnego i światłego, choć to barbarzyńca. Tylko skazanie na śmierć Boecjusza zgrzyta w tym wizerunku niemal oświeconego władcy.
Judith Herrin pisze rzecz jasna o samej Ravennie, ale książka nie jest po prostu historią miasta we wczesnym średniowieczu. Miasto i w jego port Classis to ówczesny świat w miniaturze: widzimy powolną agonię starego, pogańskiego, rzymskiego świata, ale nie całkowitą, bo sporo jednak przetrwało w nowym – już chrześcijańskim, już prawie nierzymskim, a germańskim, ale wciąż trochę jeszcze greckim. Fascynujące. Autorka pokazuje, że dzisiejszy wschodni skrawek regionu Emilia-Romania był mocno kulturowo powiązany ze wschodnim cesarstwem rzymskim – w Ravennie znajdujemy papirusy (!) z podpisami w języku greckim, a i sami egzarchowie byli na ogół wschodniego, greckiego czy ormiańskiego pochodzenia.
Bardzo dużo miejsca, może nawet zbyt dużo, Herrin poświęca ówczesnym sporom teologicznym. O ile w przypadku Ravenny kwestia arianizmu i ortodoksji musi wybrzmieć bardzo wyraźnie, o tyle chyba zbyt szczegółowo wchodzi ona w inne ówczesne spory (np. o monoteletyzm), które nie są aż tak widoczne w dziejach Ravenny.
Bardzo ciekawa książka dla tych, którzy chcą zwiedzić Ravennę (ja dlatego po nią sięgnęłam) i dla wszystkich zainteresowanym historią starożytną i średniowieczną.

Ravenna zachodnią stolicą Imperium Romanum była krótko, ale za to w bardzo ciekawym okresie, czyli schyłkowym. Dokładnie rzecz biorąc, była siedzibą cesarza od 402 roku do obalenia ostatniego z cesarskich władców Zachodu. Następnie rządził w niej Odoaker, później Goci ze szczególnie długim panowaniem wielkiego Teodoryka, następnie siedzibę mieli w niej egzarchowie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    137
  • Przeczytane
    50
  • Posiadam
    22
  • Historia
    10
  • Teraz czytam
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Culture - posiadam
    1
  • Wczesne średniowiecze
    1
  • LISTA ZAKUPÓW
    1
  • Starożytność
    1

Cytaty

Więcej
Judith Herrin Rawenna. Stolica imperium, tygiel Europy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne