Poznań fantastyczny. Miasto wyobraźni

Okładka książki Poznań fantastyczny. Miasto wyobraźni
Jakub BiernackiJędrzej Burszta Wydawnictwo: Wydawnictwo Miejskie Posnania fantasy, science fiction
141 str. 2 godz. 21 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Miejskie Posnania
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
141
Czas czytania
2 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377680735
Tagi:
poznań antologia poznań fantastyczny
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
491
186

Na półkach: , ,

Problem z niektórymi konkursami literackimi (i nie tylko) jest taki, że wygrywają dzieła bardzo niezrozumiałe. Tak jest też niestety w tym wypadku. Na starcie dostajemy nowoczesną interpretację "ulicy krokodyli", która praktycznie nie ma nic wspólnego z Poznaniem, poza niewielkimi detalami. I to opowiadanie, pisane typowym dla Schulza stylem, z którego nic nie wynika, może wielu zniechęcić do lektury dalszych dzieł. A przynajmniej niektóre warto przeczytać.
Na pewno warte uwagi jest "zdarzenie w lunecie Aster" (przepraszam, jeśli przekręcam tytuły), opowiadające w dobry i ciekawy sposób dwie alternatywne wersje Polski: jedną, w której nie doszło do powstania wielkopolskiego i drugą, w której Polska wciąż jest królestwem. Opowiadanie jest dobrze napisane, zabawne i trzymające w napięciu do samego końca.
Podobnie bardzo dobre wrażenie robi "Ludgarda", czyli nowoczesne opowiedzenie (angielskie retelling) klasycznej historii Ludgardy i księcia Przemysła.
"Śmierć Pana Prezesa" to ponownie wersja alterhistory, podobnie jak w przypadku lunety Aster, Poznaniem rządzą Niemcy. W mojej opinii jest to opowiadanie zasługujące na wiele więcej niż tylko wyróżnienie. Najsilniej osadzone w realiach Poznania, zawierające bardzo ciekawy wątek kryminalny. Jedynym mankamentem będzie to, że opowiadanie trochę kuleje pod względem składu. Akcja rozgrywa się w kilku miejscach jednocześnie, a przejścia między tymi punktami nie są wyraźnie zaznaczone, co trochę utrudnia zrozumienie tekstu.
"Nieporadne świecidełko", czyli zamach na Piłsudskiego niesie w sobie niesamowity potencjał, który zostaje całkowicie zaprzepaszczony. Nie mniej warto dać mu szansę.
"Formagedon" jest mocno porąbaną historią post-apo, o dość niespodziewanym zakończeniu, jednak zawodzi pod względem warsztatowym. Świat jest zbyt bujny jak na dziesięć stron treści, wiele opisów jest zbędnych i niesmacznych.
"Jutro..." to genialna interpretacja dnia świstaka, motywu, który jest oklepany i wykorzystany chyba przez wszystkich scenarzystów serialowych. A co jeśli dołożymy do tego zmianę osobowości? To opowiadanie też zasługiwało na wyższe miejsce.
Pozostałe dwa opowiadania, czyli "Miastośnienie" i "Zamurowani od północy" zupełnie nie zapadły mi w pamięć. Jedno z nich było mroczną wizją post-apo, a historia bohatera była mocno niedopracowana i urywała się w połowie. Drugiego nie pamiętam wcale, co nie świadczy najlepiej.
Podsumowując, 4 z 9 opowiadań są dobre, dwa inne zasługują na uwagę. To nie jest najgorszy wynik jeśli chodzi o zbiory opowiadań. Nie chcę krytykować jury, bo wiem, że ocenienie dużej liczby prac może być męczące i wymaga niesamowitej pamięci i cierpliwości, ale uważam, że ich decyzja o umieszczeniu dwóch słabych i jednego przeciętnego opowiadania na pierwszych trzech miejscach znacząco zaniża moją opinię na temat tego zbioru. Niemniej, uważam, że warto dać szansę tym młodym artystom.

Problem z niektórymi konkursami literackimi (i nie tylko) jest taki, że wygrywają dzieła bardzo niezrozumiałe. Tak jest też niestety w tym wypadku. Na starcie dostajemy nowoczesną interpretację "ulicy krokodyli", która praktycznie nie ma nic wspólnego z Poznaniem, poza niewielkimi detalami. I to opowiadanie, pisane typowym dla Schulza stylem, z którego nic nie wynika, może...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    53
  • Chcę przeczytać
    37
  • Posiadam
    20
  • Ulubione
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Powieści i opowiadania mojego autorstwa
    1
  • „Cudze chwalicie, a swojego nie znacie”
    1
  • 2020
    1
  • Wymienię / Sprzedam
    1
  • 2016
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poznań fantastyczny. Miasto wyobraźni


Podobne książki

Przeczytaj także