Pierwsza hiszpańska demokracja. Druga Republika (1931-1936)

Okładka książki Pierwsza hiszpańska demokracja. Druga Republika (1931-1936)
Stanley George Payne Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego Seria: Biblioteka Humanisty historia
489 str. 8 godz. 9 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Humanisty
Tytuł oryginału:
Spain's First Democracy. The Second Republic
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
489
Czas czytania
8 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323505730
Tłumacz:
Paweł Skibiński
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
654
649

Na półkach:

Temat przyczyn wybuchu straszliwej wojny domowej w Hiszpanii jest dla mnie wyzwaniem. Sporo już na jej temat słuchałem, kilka książek przeczytałem ale w dalszym ciągu pytanie zostało. Dlatego po tę książkę sięgnąć musiałem bo jest to chyba jedyna pozycja po polsku (a na razie nie mam dość czasu ani motywacji, żeby sięgnąć bo dzieła angielskojęzyczne).

Nie podejmę się tego powiadać ani zalecać bo to nie beletrystyka. To jest ciężkie studiowanie z robieniem notatek. Zwłaszcza, że autor koncentruje się na zdarzeniach politycznych i parlamentarnych przez co jest wiele detali a mało płynności. Dowiedziałem się masy rzeczy, mam chyba niezły ogląd tego co się działo i dlaczego.
Brakuje mi natomiast jeszcze podłoża społecznego - bo politycy to jedno i oni wpływali na społeczeństwo, ale tego co się działo wśród "zwykłych ludzi" to w tym dziele prawie nie ma. Będę musiał sięgnąć po inne pozycje (jeśli je znajdę). A musiało się dziać! Hiszpania już przed powstaniem Republiki (przed 1931) musiała być pełna napięć. Były wyjątkowo silne ruchy i organizacje anarchistyczne, bardzo silni socjaliści, ewidentny antyklerykalizm sporej grupy obywateli a z drugiej strony bardzo mocny wyzysk na wsiach i wielu bezrolnych oraz klerykalizacja państwa przed powstaniem Republiki. Napięcia były ewidentnie bardzo silne ale tego jeszcze nie rozumiem.

Natomiast - jak to ja - szukałem czy przypadkiem nie istnieją paralele do naszej sytuacji obecnej. I oczywiście istnieją! :)
Główne podobieństwo leży w stosunku polityków i partii do demokracji. Otóż większość z nich, traktowało Konstytucję nie jako pewien kręgosłup konsensusu narodowego, który trzyma całe Państwo w całości i do którego należy się odwoływać. Za to niemal wszystkie znaczące partie traktowały Konstytucję jako coś co jest dobre ale "tylko wtedy kiedy służy nam". Stąd zmiany rządzących koalicji traktowali jako powód do zawłaszczania wszystkich możliwych instytucji: wojska, policji, różnych gwardii i innych instytucji. Z czym się wiąże oczywiście naginanie Konstytucji do własnych przekonań i celów. Zresztą praktycznie wszystkie partie uważały demokrację jedynie za ustrój przejściowy - albo przed rewolucją socjalistyczną albo przed przejściem do rządów autorytarnych.

A do tego: kompletny brak rozwagi, umiaru i krańcowe sekciarstwo najważniejszych polityków.

W polityce u nas jest podobnie. Na szczęście u nas napięcia społeczne nie są aż tak silne. To może nie skończymy jak Hiszpanie.

Temat przyczyn wybuchu straszliwej wojny domowej w Hiszpanii jest dla mnie wyzwaniem. Sporo już na jej temat słuchałem, kilka książek przeczytałem ale w dalszym ciągu pytanie zostało. Dlatego po tę książkę sięgnąć musiałem bo jest to chyba jedyna pozycja po polsku (a na razie nie mam dość czasu ani motywacji, żeby sięgnąć bo dzieła angielskojęzyczne).

Nie podejmę się tego...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    23
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    11
  • Niesamowite książki
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Eikon
    1
  • XX wiek
    1
  • Historia
    1
  • Wojna domowa w Hiszpanii
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pierwsza hiszpańska demokracja. Druga Republika (1931-1936)


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne