Wojna secesyjna

Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
624
196

Na półkach: , , ,

Książka ciekawa, wyważona, obiektywna. Autor, pomimo wyraźnych sympatii dla Unii, nie waha się wspominać o niekonstytucyjnych działaniach Lincolna czy usuwaniu Żydów z całych stanów przez Granta. Trochę brakuje mi tu militariów, tym bardziej, że sam Smith przyznaje, iż batalie wojny secesyjnej miały przemożny wpływ na jej ostateczny wynik (poprzez wpływanie na opinię publiczną Północy),ale ostatecznie lojalnie ostrzega on, że bardziej interesuje go całościowy obraz podzielonego narodu. Znakomite moim zdaniem są rozdziały "Konfederacja w opałach" i "Ostatnia nadzieja świata": przedstawiają one postawy jankesów i południowców w obliczu wojny. To zdecydowanie najsilniejszy punkt tej książki, chyba najbardziej oryginalny. Generalnie, dobra podstawa dla poznania zarysu tego niebywałego konfliktu. Dla szukających czegoś więcej, polecam dwa wspomniane rozdziały, reszta nic nowego Wam nie wniesie.

Książka ciekawa, wyważona, obiektywna. Autor, pomimo wyraźnych sympatii dla Unii, nie waha się wspominać o niekonstytucyjnych działaniach Lincolna czy usuwaniu Żydów z całych stanów przez Granta. Trochę brakuje mi tu militariów, tym bardziej, że sam Smith przyznaje, iż batalie wojny secesyjnej miały przemożny wpływ na jej ostateczny wynik (poprzez wpływanie na opinię...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
617
50

Na półkach:

Spodziewałem się nieco więcej,zwłaszcza po autorze który został uznany po napisaniu „No Party Now: Politics in the Civil War North”. W książce "Wojna secesyjna" autor wyjaśnia przyczyny wojny,przebieg i skutki. Ciekawym i interesującym fragmentem książki jest opisanie losów zwykłych żołnierzy po obu stronach.Autor postarał się tutaj ukazać motywację żołnierzy i ich stosunek do wojny, ale również przedstawił też uczucia zwykłych cywili. Mocną stroną książki jest to, że autor korzystał z wielu urzędowych dokumentów obu stron,gazet, pamiętników czy dzienników nie tylko ważnych ludzi, ale zwykłych osób biorących udział w tym konflikcie. Minusem tej pozycji jest brak jakiegoś konkretniejszego przedstawienia walk na zachód od Missisipi.
Książke raczej bym polecił nieco rozeznanym miłośnikom wojny secesyjnej niż początkującym dla których podstawowe informacje mogą być zbyt ogólnikowe.

Spodziewałem się nieco więcej,zwłaszcza po autorze który został uznany po napisaniu „No Party Now: Politics in the Civil War North”. W książce "Wojna secesyjna" autor wyjaśnia przyczyny wojny,przebieg i skutki. Ciekawym i interesującym fragmentem książki jest opisanie losów zwykłych żołnierzy po obu stronach.Autor postarał się tutaj ukazać motywację żołnierzy i ich stosunek...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
734
118

Na półkach: ,

Książka pozostawiła duży niedosyt. Np. we wstępie autor rozwodzi się, że będzie dużo pisał o pozamaerykańskich aspektach i przyczynach tej wojny (a nie tylko o podstawowym problemie czyli niewolnictwie). Po czym aspekty europejskie opisuje skrótowo, a potem już wałkowanie niewolnictwa. Niedosyt wiedzy zaspokaja dopiero tytuł "Battle Cry of freedom".

Książka pozostawiła duży niedosyt. Np. we wstępie autor rozwodzi się, że będzie dużo pisał o pozamaerykańskich aspektach i przyczynach tej wojny (a nie tylko o podstawowym problemie czyli niewolnictwie). Po czym aspekty europejskie opisuje skrótowo, a potem już wałkowanie niewolnictwa. Niedosyt wiedzy zaspokaja dopiero tytuł "Battle Cry of freedom".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2
1

Na półkach: ,

Książka ma dawać ogólny obraz przebiegu wojny. Jak mu się to udaje?

Najpierw to, co mi się w książce nie podobało.

Pierwsze i najważniejsze, za co książka straciła 3-4 gwiazdki, czyli to, że autorowi całkowicie nie udało się wyjaśnić przyczyn wybuchu wojny. Jest bardzo obszernie opisany konflikt między Północą a Południem na tle istnienia niewolnictwa, ale jest to przedstawione jakby był to problem per se a nie przejaw walki o hegemonię. Otrzymujemy zatem długi opis tego, jakie były tarcia na tle niewolnictwa, po czym pada stwierdzenie (poparte dobrymi faktami),że Lincoln nie chciał zniesienia niewolnictwa i tak na dobrą sprawę konflikty miały jakieś ujście przez poprzednie 40 lat, więc nie wiadomo, dlaczego wojna wybuchła, ale nie interesuj się, po prostu wybuchła. Kompletnie niezachowany ciąg przyczynowo-skutkowy. Książka bardzo mocno na tym traci.

Druga sprawa-odnoszę wrażenie, że autor ma nieco pejoratywny stosunek do Południowców. Nie chcę tu zarzucać przekłamań, bo są wspomniane np. ruchy abolicjonistyczne na Południu, ale np. przy opisywaniu sprawy Dreada Scotta jest wspomniany tylko wyrok Sądu Najwyższego, zdominowanego przez Południowców, ale o wcześniejszym wyroku sądu stanu Missouri (południowego) nie ma ani słowa, dodatkowo zbrodnie ludzi takich, jak Sherman są potraktowane dość ulgowo, ale może to moje subiektywne odczucia.

A teraz co na plus.

Po pierwsze szerokie spojrzenie na wojnę, mamy przedstawioną zarówno perspektywę wysoko postawionych dowódców, jak i szeregowych żołnierzy.

Mimo powyższych zastrzeżeń autor moim zdaniem zachowuje obiektywność. Na początku bałem się, że np. Lincoln zostanie przedstawiony jako krystalicznie czysta postać walcząca o prawa niewolników, ale jest wyraźnie powiedziane o co walczył, jakie były cele proklamacji emancypacji, o przysięgach lojalności i o sposobie obchodzenia się z przeciwnikami politycznymi.

Pomimo tego, że przewinienia obydwu stron były okraszone komentarzami, o których już pisałem (moim zdaniem w ogóle nie powinno mieć miejsca),to są wytykane obydwu stronom.

Autor przyznaje, że Konfederacji przysługiwało prawo do secesji (chociaż było na ten temat jedno zdanie),co jest często pomija w opracowaniach.

Problemy społeczne wywołane niewolnictwem na Południu, takie jak problemy z zatrudnieniem, problem w postaci dużego wpływu właścicieli niewolników na decyzje są opisane rzetelnie.

Ogólnie książka nie jest zła, ale jeśli ktoś chce się kompetentnie wypowiadać na temat wojny secesyjnej, to zdecydowanie musi sięgnąć po coś jeszcze.

Książka ma dawać ogólny obraz przebiegu wojny. Jak mu się to udaje?

Najpierw to, co mi się w książce nie podobało.

Pierwsze i najważniejsze, za co książka straciła 3-4 gwiazdki, czyli to, że autorowi całkowicie nie udało się wyjaśnić przyczyn wybuchu wojny. Jest bardzo obszernie opisany konflikt między Północą a Południem na tle istnienia niewolnictwa, ale jest to...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
26
2

Na półkach:

Pozycja obowiązkowa dla miłośników tego okresu historycznego. Przedstawia kulisy wybuchu wojny, sytuację społeczno - gospodarczą ówczesnych Stanów Zjednoczonych, przebieg najważniejszych działań zbrojnych, analizę decyzji kluczowych postaci ( Lee, Grant, Lincoln, senatorowie Kongresu). Nie są to suche fakty ubrane w zdania jak miało to miejsce w analogicznym tekście Pana Korusiewicza.

Tekst ma jedno 'ale'. Pan Smith mocno faworyzuje stronę Północną, w mojej opinii analiza historyczna autora sprowadziłą się do gloryfikacji działań Unii i nieco potępieńczym spojrzeniu na wszelakie ruchy Konfederacji.

Pozycja obowiązkowa dla miłośników tego okresu historycznego. Przedstawia kulisy wybuchu wojny, sytuację społeczno - gospodarczą ówczesnych Stanów Zjednoczonych, przebieg najważniejszych działań zbrojnych, analizę decyzji kluczowych postaci ( Lee, Grant, Lincoln, senatorowie Kongresu). Nie są to suche fakty ubrane w zdania jak miało to miejsce w analogicznym tekście Pana...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
293
31

Na półkach:

Bardzo dobra książka, mocno ogólnie, ale przy tym żywo i przystępnie, przedstawia dzieje Amerykańskiej Wojny Domowej. Nie jest jednym z tych opracowań historycznych, które skupia się wyłącznie na aspekcie militarnym. Wiele miejsca poświęcona sprawom politycznym, oraz - przede wszystkim - zagadnieniom społecznym, które w ogromnym stopniu sprawiły, że dzieje tamtych lat ukształtowały się w taki sposób.

Praca Smitha jest dobrym wyborem, jeśli chcemy szybko zdobyć ogólne pojęcie o konflikcie lat 1861-1865 i zarazem dobrym rozeznaniem oraz punktem wyjścia dla dalszej eksploracji tematu.

Bardzo dobra książka, mocno ogólnie, ale przy tym żywo i przystępnie, przedstawia dzieje Amerykańskiej Wojny Domowej. Nie jest jednym z tych opracowań historycznych, które skupia się wyłącznie na aspekcie militarnym. Wiele miejsca poświęcona sprawom politycznym, oraz - przede wszystkim - zagadnieniom społecznym, które w ogromnym stopniu sprawiły, że dzieje tamtych lat...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  97
 • Przeczytane
  29
 • Posiadam
  15
 • Historia
  11
 • Teraz czytam
  3
 • Wojna secesyjna
  2
 • Historia USA
  2
 • BIBLIOTEKA ŚLĄSKA
  1
 • Wojskowość powszechna
  1
 • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wojna secesyjna


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne