Pierwsza hiszpańska demokracja. Druga Republika (1931-1936)

Stanley George Payne Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego Seria: Biblioteka Humanisty historia
Spain's First Democracy. The Second Republic
Paweł Skibiński
Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
Spain's First Democracy. The Second Republic
historia
Paweł Skibiński
Biblioteka Humanisty

Temat przyczyn wybuchu straszliwej wojny domowej w Hiszpanii jest dla mnie wyzwaniem. Sporo już na jej temat słuchałem, kilka książek przeczytałem ale w dalszym ciągu pytanie zostało. Dlatego po tę książkę sięgnąć musiałem bo jest to chyba jedyna pozycja po polsku (a na razie nie mam dość czasu ani motywacji, żeby sięgnąć bo dzieła angielskojęzyczne).

Nie podejmę się tego...

Kilka lat zabierałem się za tę pozycję, ale warto było. Amerykański historyk Stanley Payne opisuje w książce dzieje Hiszpanii z lat 1931-1936, czyli preludium do wojny domowej. Głównym wątkiem pracy jest oczywiście polityka. Payne opisuje kolejne wybory, reformy i walkę o władzę. Nie jest to może książka łatwa w odbiorze, bo też trudno, żeby czytanie wyników wyborczych,...

Zdecydowanie warta przeczytania. Szczególnie przy wielkim niedostatku dostępnej w języku polskim literatury traktującej o II Republice. Książka pozwala spojrzeć na temat bez zbędnego idealizmu. Choć jednocześnie pewnym mankamentem jest wciąż powracające w trakcie lektury pytanie czy autor rzeczywiście jest obiektywny w swojej ocenie odpowiedzialności obu, szeroko pojętych...

Dyskusje

• 2020