Ostatnie listy Jacopa Ortis

Okładka książki Ostatnie listy Jacopa Ortis
Ugo Foscolo Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW] klasyka
191 str. 3 godz. 11 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW]
Tytuł oryginału:
Le ultime lettere di Jacopo Ortis
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1979-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1979-01-01
Liczba stron:
191
Czas czytania
3 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
8306002415
Tłumacz:
Barbara Sieroszewska
Tagi:
Ugo Foscolo powieść listy
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Obraz literatury powszechnej w streszczeniach i przykładach. Tom II. Czasy nowożytne Vittorio Alfieri, Castro Alves, Hans Christian Andersen, Ludovico Ariosto, Anton Aškerc, Théodore de Banville, Charles Baudelaire, Pierre Augustin Caron de Beaumarchais, Andrés Bello, Nicolas Boileau, Michał Anioł Buonarroti, Robert Burns, George Gordon Byron, Pedro Calderón de la Barca, Tommaso Campanella, Giosuè Carducci, Miguel de Cervantes  y Saavedra, François-René Chateaubriand, Piotr Chmielowski, Athanasios Christopoulos, Francois Coppee, Pierre Corneille, Pietro Cossa, Gonçalves Crespo, Niccolò Delvinotti, Ugo Foscolo, Almeida Garrett, Théophile Gautier, Giuseppe Giusti, Johann Wolfgang von Goethe, Mikołaj Gogol, Edward Grabowski, Àngel Guimerà, Juan María Gutiérrez, Edmond Haraucourt, Heinrich Heine, Alexandre Herculano, Johann Gottfried Herder, José-María de Heredia, Georg Herwegh, Victor Hugo, Ján Kollár, Iwan Kryłow, Giacomo Leopardi, Gotthold Ephraim Lessing, Henry Wadsworth Longfellow, Abigaíl Lozano, Maurice Maeterlinck, Stéphane Mallarmé, Alessandro Manzoni, Giambattista Marino, Pietro Metastasio, Frédéric Mistral, Bartolomé Mitre, Molier, Agustín Moreto y Cavana, Jan Neruda, Gaspar Núñez de Arce, Giuseppe Parini, João Penha, Sándor Petőfi, Edgar Allan Poe, Alexander Pope, Giovanni Prati, Sully Prudhomme, Luigi Pulci, Francesco Redi, Alexandros Rizos-Rangavis, Pierre de Ronsard, Jean Jacques Rousseau, Friedrich Schiller, Walter Scott, Joaquim Serra, William Shakespeare, Percy Bysshe Shelley, Philip Sidney, Charles Algernon Swinburne, Taras Szewczenko, Torquato Tasso, Alessandro Tassoni, Esaias Tegnér, Alfred Tennyson, Jacint Verdaguer, Paul Verlaine, Voltaire, William Wordsworth, Thomas Wyatt, Bernardino Zendrini, José Zorrilla, Vincenzo da Filicaja, Casimiro de Abreu, Luís de Camões, Ramón de Campoamor, Cristóbal de Castillejo, Luis de Eguílaz, José de Espronceda, Tomás de Iriarte y Oropesa, Alfred de Musset, Lope de Rueda, Francisco de Sá de Miranda, Lope de Vega, Alfred de Vigny, Garcilaso de la Vega, praca zbiorowa
Ocena 7,0
Obraz literatu... Vittorio Alfieri, C...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
297
196

Na półkach: ,

To było ciekawe przeżycie przeczytać włoski odpowiednik "Cierpień młodego Wertera". Pamiętam, że gdy czytaliśmy dzieło Goethe'go w liceum to byłem jednym z niewielu, który faktycznie odnalazł w tym coś pięknego, zamiast z góry stwierdzić, że Werter był płaczliwym nieudacznikiem. Coś było w tym pięknego, że jakiś bohater był w stanie przeżywać tak silne emocje ze względu na miłość, że odechciewało mu się żyć i cierpiał, bo nie wyobrażał sobie życia bez ukochanej. Oczywiście, że samobójstwo to skrajny i idiotyczny wybór, ale potraktowanie miłości, jako czegoś, co jest niezbędne do życia i bez tego traci się sens egzystencji - no cóż, ta idea nawet kilka lat później wydaje się piękną. Razem z lekturą "Ostatnich listów Jacopo Ortisa" powrócił ten sam temat rozważań, gdyż analogii jest naprawdę wiele. Nieszczęśliwa miłość, cierpienie głównego bohatera, wszystko napisane jako powieść epistolarna. Zbyt dawno czytałem książkę Goethe'go, żeby porównywać, ale mogę powiedzieć, że tekst Foscola podobał mi się i ma w sobie coś pięknego. Nie da się ukryć, że jest to literatura, która raczej nie poprawi nikomu humoru, ale chyba nikt nie sięga po tę lekturę z założeniem, że będzie się po niej uśmiechał. W "Ostatnich listach..." padło kilka ciekawych sentencji i przemyśleń głównego bohatera, które jest silnie związany z samym autorem. Foscolo w młodym wieku również przeżył podobny zawód miłosny, poza tym w historii Ortisa mógł zawrzeć swoje frustracje z ówczesną sytuacją polityczną Włoch. To znacząco odróżnia Wertera i Ortisa, że u tego drugiego autor kładzie duży nacisk na aspekt historyczny. Stąd też tak duże znaczenie tego dzieła dla narodu włoskiego. Przyznam, że i tak po kilku strona cierpień młodego Jacopo już miałem go dosyć. Pomimo dostrzegania piękna w tej sytuacji, nie mogłem się nie irytować w trakcie jego biadolenia. Ogółem polecam dla fanów włoskiej kultury, gdyż tekst ten jest naprawdę ważny. W innym przypadku uważam, że lektura Goethe'go w zupełności wystarczy.

To było ciekawe przeżycie przeczytać włoski odpowiednik "Cierpień młodego Wertera". Pamiętam, że gdy czytaliśmy dzieło Goethe'go w liceum to byłem jednym z niewielu, który faktycznie odnalazł w tym coś pięknego, zamiast z góry stwierdzić, że Werter był płaczliwym nieudacznikiem. Coś było w tym pięknego, że jakiś bohater był w stanie przeżywać tak silne emocje ze względu na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    10
  • Obyczajowe
    1
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
    1
  • Przeczytane 2017
    1
  • 2019
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Filologia włoska
    1
  • Literatura
    1

Cytaty

Więcej
Ugo Foscolo Ostatnie listy Jacopa Ortis Zobacz więcej
Ugo Foscolo Ostatnie listy Jacopa Ortis Zobacz więcej
Ugo Foscolo Ostatnie listy Jacopa Ortis Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także