Orkan na Jamajce

Okładka książki Orkan na Jamajce
Richard Hughes Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Nowy Kanon literatura piękna
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nowy Kanon
Tytuł oryginału:
A High Wind in Jamaica
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2012-07-01
Data 1. wyd. pol.:
1968-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374149150
Tłumacz:
Maciej Świerkocki
Tagi:
Jamajka huragan podróż dzieci literatura brytyjska
Inne
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki O duchach opowieści prawdziwe Ryūnosuke Akutagawa, F. Anstey, E.F. Baconsky, Edward Frederick Benson, Ann Bridge, Charles Dickens, Richard Hughes, Jerome K. Jerome, Mór Jókai, Rudyard Kipling, Ladislav Klíma, Władimir Odojewski, Leo Perutz, Edgar Allan Poe, A.T. Quiller-Couch, Jean Ray, A.E.D. Smith, William Somerset Maugham, Bram Stoker, Herbert George Wells, Henry S. Whitehead, Oscar Wilde, Andre Pieyre de Mandiargues, Anatole le Braz
Ocena 6,0
O duchach opow... Ryūnosuke Akutagawa...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
242 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
313
142

Na półkach:

"Orkan na Jamajce" to protoplasta "Władcy much", ukazał się zresztą 25 lat przed dziełem Williama Goldinga. Opowiada historię grupki dzieci, które, rozdzielone od swoich rodziców, zostają wrzucone do świata dorosłych, ograniczonego przestrzenią pirackiego statku.

W wyniku splotu wydarzeń i zbiegów okoliczności, dzieci trafiają na statek piracki (akcja powieści dzieje się w roku 1860, kiedy piractwo jest już na wymarciu). Dzieci wywracają świat korsarzy do góry nogami. Przez długi czas zresztą żyją w przekonaniu, że owi panowie zawiozą ich bezpiecznie do Anglii.

Momentami, można zapomnieć, że to rzecz dla dorosłych. Wiele wydarzeń opisanych jest z lekkością i humorem, swoje dodaje narrator – mój ulubiony bohater książki. Co chwilę komentuje wybory bohaterów, wtrąca swoje przemyślenia, zazwyczaj z przymrużeniem oka. Chichotałem wiele razy. Sprawdźcie sami:

"Trzeba przyznać, że owa świnia była zdolna do uczuć całkiem ludzkich. Tego samego popołudnia, leżąc na pokładzie, jadła banana. Nad nią kołysała się na linie małpa. Na widok banana rozkołysała się mocniej i w pewnej chwili wyrwała go świni spomiędzy zębów. Nikt nigdy nie przypuszczałby, że nieruchomy świński ryj może wyrazić tyle zdumienia, przerażenia i budzącej litość urazy".

I gdy, rozluźnieni, już chcemy zawołać własne dzieci, by przeczytać im fragment, Hughes rozkwasza nam nos. Bez słowa ostrzeżenia, do owej – nieco naiwnej – narracji, wplata wydarzenia tragiczne. Nie poświęca im przy tym więcej uwagi niż innym. Ginie jeden z głównych bohaterów? Nieuważny czytelnik może tego nawet nie spostrzec. Ot, dzień jak co dzień: wieje wiatr, świeci słońce, statek płynie, małpa kradnie świni banana, a John łamie sobie kark i ginie.

"John, pochłonięty tym widokiem, wychylił się za daleko. Stracił równowagę i z wysokości tych kilku pięter runął w dół, prosto na głowę. […] Rano dzieci śmiało mogły uważać za sen wszystko, co działo się poprzedniego wieczoru, gdyby nie jedna dziwna rzecz – puste łóżko Johna".

I tyle. Żadnego rozpamiętywania, rozpaczy, opisywania żalu i smutku pozostałych dzieci. Życie toczy się dalej a najmłodsi szybko przyzwyczajają się do nowych sytuacji. Richard Hughes w ten dość nietypowy sposób prowadzi narrację, co dodaje książce klasy, a jednocześnie powoduje pewien dysonans poznawczy. Dziecięce harce kontrastują z poważnymi tematami: obserwujemy budzenie się świadomości własnego „ja” u Emilki, na pokładzie dochodzi do morderstwa, a za zasłoną literackiego niedopowiedzenia Małgorzatka udziela rozbuchanym mężczyznom wsparcia cielesnego.

Ocenę podwyższam także za pewne smaczki i osobliwości. O narratorze już wspominałem – ale urodzony w Walii autor nie waha się także sięgać po eksperymenty formalne; np. rozdział trzeci kończy się sceniczną rozpiską i podziałem na role, zupełnie jak w sztuce teatralnej.

No i te zakończenie… wbija w fotel. Przewrotne i złowieszcze w swej prostocie. Po przewróceniu ostatniej strony, trudno wrócić do codzienności, nie przetrawiwszy najpierw moralnego popiołu, którym obsypał nas Hughes.

"Orkan na Jamajce" wytrzymał próbę czasu. Wciąż ma wiele do powiedzenia i to w ciekawy sposób. I choć rozkręca się niemiłosiernie powoli, warto dać mu szansę.

"Orkan na Jamajce" to protoplasta "Władcy much", ukazał się zresztą 25 lat przed dziełem Williama Goldinga. Opowiada historię grupki dzieci, które, rozdzielone od swoich rodziców, zostają wrzucone do świata dorosłych, ograniczonego przestrzenią pirackiego statku.

W wyniku splotu wydarzeń i zbiegów okoliczności, dzieci trafiają na statek piracki (akcja powieści dzieje się w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    320
  • Chcę przeczytać
    305
  • Posiadam
    158
  • Literatura brytyjska
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    5
  • 2021
    4
  • Proza
    4
  • Literatura angielska
    4
  • 2013
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Orkan na Jamajce


Podobne książki

Przeczytaj także