Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej tom I. Powstanie i rozwój 1385–1569.

Okładka książki Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej tom I. Powstanie i rozwój 1385–1569.
Robert I. Frost Wydawnictwo: Rebis historia
840 str. 14 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Oxford History of Poland-Lithuania vol. 1. The Making of Polish-Lithuanian Unio
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2018-10-25
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-25
Liczba stron:
840
Czas czytania
14 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9780198208693
Tłumacz:
Tomasz Fiedorek
Tagi:
średniowiecze Polski Jagiellonowie
Średnia ocen

                8,6 8,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

W duchu (trudnego) dialogu



1882 591 197

Oceny

Średnia ocen
8,6 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
452
240

Na półkach: ,

Kapitalne studium dotyczące polsko – litewskich relacji. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom, który mam nadzieję będzie bazą do zrozumienia burzliwego okresu ostatnich 200 lat Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ale na razie jestem po lekturze tomu I, opisującego czasy powstania i kształtowania się unii. Autor sprostał wyzwaniu, które sobie postawił. Opisał z niesamowitą wprawą zawiłe relacje polsko – litewskie, które złożyły się na Unię. Wyjaśnił przyczyny jej powstania, relacje łączące Polaków i Litwinów, ale także różne punkty widzenia zarówno jednych jak i drugich. Mamy tu także kawał politycznej historii Litwy, co bezsprzecznie jest atutem tej książki. Autor ma swój pogląd na tematy, które porusza, sprawnie dyskutuje w wielkimi autorytetami, polemizuje z nimi, śmiało stawia swoje tezy. Ciekawe to spojrzenie, bo całość tej narracji dotyczy widzenia samej Unii, a nie kampanii czy wojen prowadzonych przez opisywane narody. Jeżeli takowe wydarzenia się pojawiają, to tylko po to, aby pokazać polityczne konsekwencje dla Unii. Tu ważne są sejmy, a nie bitwy. Frost opisuje także stany które zamieszkiwały oba państwa oraz skutki czy wpływ Unii na ich życie. Autor przedstawia więc historię i proces kształtowania się szlachty, magnaterii, sytuację kniaziów, duchowieństwa, skomplikowane kwestie królewszczyzn, które stały u podstaw budowy majątków możnych tamtych czasów. Szczególnie ciekawy jest opis dotyczący chłopów: zagrodników, kmieci a co za tym idzie szczegółowa analiza tematu poddaństwa oraz uwarunkowań ekonomicznych kształtujących relacje chłopi – szlachta. Z tego rodzi się zupełnie odmienny obraz polskiej wsi, który znamy z lekcji historii. Wiele miejsca poświęcone jest także zagadnieniom wzajemnych relacji pomiędzy ludźmi różnych wyznań, co w przypadku tej unii było bardzo istotne, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Książka Frosta jest niesamowita. Jest to historia polityczna Polski i Litwy bez polskiego czy litewskiego nacjonalizmu, niepotrzebnych emocji i komunistycznego parcia na to, że szlachta to samo zło a chłopi byli gnębieni a ich los był smutny. Wyjaśnia też bardzo wiele w temacie przywilejów, które uzyskiwała szlachta, i które to przywileje, przynajmniej z punktu widzenia autora miały swoje podstawy i regulowały kwestie ważne zarówno dla szlachty jak i Króla i Wielkiego Księcia. Ta książka pokazuje, że Polacy i Litwini stworzyli bardzo skomplikowany twór, jedni potrzebowali drugich a różnice w podejściu do samej Unii były czasami duże, jednak przynajmniej w opisywanym okresie udawało się osiągnąć sensowny konsensus.

Kapitalne studium dotyczące polsko – litewskich relacji. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom, który mam nadzieję będzie bazą do zrozumienia burzliwego okresu ostatnich 200 lat Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ale na razie jestem po lekturze tomu I, opisującego czasy powstania i kształtowania się unii. Autor sprostał wyzwaniu, które sobie postawił. Opisał z niesamowitą...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    159
  • Przeczytane
    42
  • Posiadam
    30
  • Historia
    10
  • Teraz czytam
    5
  • Nowożytność
    3
  • Średniowiecze
    3
  • Do kupienia
    2
  • Historyczne
    2
  • RON
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne