Obrazki ze wsi Konopne

Okładka książki Obrazki ze wsi Konopne
Mieczysław Procnal Wydawnictwo: Novae Res biografia, autobiografia, pamiętnik
242 str. 4 godz. 2 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
242
Czas czytania
4 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377222249
Tagi:
wieś obrazki Konopne pamiętnik wspomnienie
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1926
201

Na półkach: ,

Autor zawarł w tej książce obrazki swojego dzieciństwa. Urocze miniatury sposobu, w jaki wówczas postrzegał świat.
Przez to sposób wyrażania się, prowadzenia akcji może wydawać nam się nieco naiwny, zwłaszcza, że autor sam nie ręczy za to, co mu się przydarzyło, a co przyśniło, co jest prawdziwym wspomnieniem, a co jedynie echem rodzinnej czy wiejskiej sagi. Nie dajmy się jednak oszukać - za dziecięco naiwnym postrzeganiem świata stoją nierzadko prawda i mądrość przodków - mądrość ludowa.
Prawdopodobnie za moją wysoką oceną kryją się wyłącznie względy estetyczne czy jakieś inne, charakterystyczne dla profesjonalnych krytyków literackich ;) Ja przyznaję się również do względów osobistych, bo - choć autor tuż po wojnie i przy wschodniej granicy - a ja pod koniec ubiegłego wieku i w pomorskiej wsi - śmiem twierdzić, że dorastałam w podobnych jemu warunkach. Należę do ostatniego pokolenia, którego wspomnienia z dzieciństwa dotyczą czasu spędzanego na dworze z innymi dziećmi ze wsi lub samotnie, czasu spędzanego na różnych kreatywnych zajęciach, nierzadko naprawdę ruchowych - kiedy to wracało się do domu późno i wcale nie dlatego, że zabawa się skończyła - lecz dlatego, że było na nią zbyt ciemno. Może moja wieś była już zelektryfikowana, pojawiły się pierwsze telewizje - kablowe - miast radia, nikt też już nie odwiedzał innego, by pogapić się w pudło. Prędzej na ploty ;) Tym niemniej jednak więcej się spędzało czasu na zewnątrz, niż w domach - a o komputerach słyszeli dorośli - w pracy. (Może moi rówieśnicy z miast zdążyli się już wtedy dobrze zapoznać z obsługą komputera - nie wykluczam, w końcu na wieś wszystko później dociera). I też mieliśmy we wsi młodego chłopaka, starszego od większości dzieciaków, mógł on już zadawać się z dorosłymi, który to chłopak był dość uzdolniony technicznie i ciągle coś nowego próbował zmajstrować - jak Stach z książki, taka nastoletnia złota rączka.
Niektóre z malowniczych obrazków autora są mi naprawdę bliskie. Opisują świat, który był - jeszcze nie tak dawno, jeszcze chwilę temu - świat, który żyje we wspomnieniach ludzi, lecz już nie naprawdę. Świat, który przeminął bezpowrotnie.
Pewnie się powtarzam, ale jedno Wam powiem - te jego obrazki są naprawdę ładne :)

Autor zawarł w tej książce obrazki swojego dzieciństwa. Urocze miniatury sposobu, w jaki wówczas postrzegał świat.
Przez to sposób wyrażania się, prowadzenia akcji może wydawać nam się nieco naiwny, zwłaszcza, że autor sam nie ręczy za to, co mu się przydarzyło, a co przyśniło, co jest prawdziwym wspomnieniem, a co jedynie echem rodzinnej czy wiejskiej sagi. Nie dajmy się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1
  • W domowej bibliotece
    1
  • Nieprzeczytane do końca
    1
  • Zaczęte-nieprzeczytane
    1
  • 2014
    1
  • Prl
    1
  • Powieść
    1
  • Do przeczytania - literatura faktu/publicystyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Obrazki ze wsi Konopne


Podobne książki

Przeczytaj także