rozwiń zwiń

Nowy świat Pana Tompkinsa

Okładka książki Nowy świat Pana Tompkinsa
George GamowRussell Stannard Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The New World of Mr Tompkins
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2017-03-16
Data 1. wyd. pol.:
2017-03-16
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378862956
Tłumacz:
Łukasz Lamża
Tagi:
fizyka historia fizyki fizyka współczesna historia nauki
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
355
43

Na półkach:

Przygody prostego urzędnika w świecie fizyki XX. wieku. W zasadzie trudno z czystym sumieniem uczynić tej książce zarzut - informacje prawdziwe odpowiednio do poziomu merytorycznego, błędów niemal brak (pomijam literówki).
Najsłabszą stroną "Nowego Świata ..." jest oczywiście fabuła. Prostacka, nielogiczna, naciągana, płytka. Jednak to nie dla fabuły sięga się po tę książkę. Historia Pana Tompkinsa ma być jedynie dodatkiem, tłem, tworzyć kontekst do opowiadania o najważniejszych naukowych koncepcjach minionego stulecia.
Na duży plus zaliczam doskonałe uaktualnienie autorstwa Russella Stannarda (Gamow nie żyje od 1968 roku, a okres 50 lat to w fizyce cała epoka).
Po raz pierwszy (być może pierwszy w ogóle, a na pewno pierwszy od bardzo dawna) rozdział dotyczący cząstek elementarnych został potraktowany jak należy. Zarówno w tekście głównym jak i w słowniku poprawnie zdefiniowano cząstki elementarne - nawet w bardziej specjalistycznych książkach branżowych nie zawsze jest to dopilnowane. Brawo.

Tradycyjnie moja mała errata i uwagi:
-s. 61, przedostatni akapit. Czytany w nim o Wielkim Wybuchu jako o początku Wszechświata. Tak samo na stronie 97 oraz w słowniczku. To duża nadinterpretacja. Nie wiadomo co było przed Wielkim Wybuchem, ponieważ znane nam obecnie prawa fizyki sięgają tylko do czasu rzędu 10^-43 sekundy po nim. Wielki Wybuch może zachodzić regularnie co jakiś czas (modele oscylującego Wszechświata),a za każdym razem "odbijający się" Wszechświat traci ciągłość i wszelkie powiązania z poprzednim, z tego powodu badając nasz Wszechświat nie możemy dowiedzieć się nic o tym co go poprzedzało. Lepiej mówić i myśleć o Wielkim Wybuchu jako o etapie ewolucji Wszechświata w którym gęstość i temperatura osiągały ekstremalne wartości.

-s. 122 podaje stałą Plancka w złych jednostkach. Cytat: "Stała h ma wartość liczbową 6.6*10^-34 J/s [tu powinno być J*s] (dżul razy sekunda)". W nawiasie podano słownie dobrą jednostkę, symbolicznie zapisano źle. Odnotowuję pro forma, zapewne literówka edycyjna.

-s. 256 - słowo "izotop" przetłumaczone jako "ta sama forma". Etymologicznie słowo "izotop" pochodzi z greki gdzie "isos" znaczy równy/ten sam a "topos" miejsce. Izotop tłumaczy się jako "ten, który zajmuje to samo miejsce" [w układzie okresowym, gdzie pierwiastki są rozmieszczone wg liczby protonów w jądrze, bez uwzględnienia liczby neutronów].

-Rozdział 15 i nn. - mieszanie określenia cząstka i cząsteczka (w słowniczku rozróżnione prawidłowo). Nie należy używać zamiennie tych określeń, bo każde z nich w nauce funkcjonuje i ma precyzyjne znaczenie.

Przygody prostego urzędnika w świecie fizyki XX. wieku. W zasadzie trudno z czystym sumieniem uczynić tej książce zarzut - informacje prawdziwe odpowiednio do poziomu merytorycznego, błędów niemal brak (pomijam literówki).
Najsłabszą stroną "Nowego Świata ..." jest oczywiście fabuła. Prostacka, nielogiczna, naciągana, płytka. Jednak to nie dla fabuły sięga się po tę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    106
  • Przeczytane
    33
  • Posiadam
    22
  • Teraz czytam
    6
  • Popularnonaukowe
    2
  • Ebook
    1
  • Przeczytane 2017
    1
  • Zakupione
    1
  • Woblink
    1
  • 101 chcę przeczytać
    1

Cytaty

Więcej
George Gamow Nowy świat Pana Tompkinsa Zobacz więcej
George Gamow Nowy świat Pana Tompkinsa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także