rozwiń zwiń

Nigdy nie jest za późno

Okładka książki Nigdy nie jest za późno
Pema Chödrön Wydawnictwo: Zwierciadło poradniki
220 str. 3 godz. 40 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Zwierciadło
Data wydania:
2018-03-28
Data 1. wyd. pol.:
2018-03-28
Liczba stron:
220
Czas czytania
3 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381320207
Tagi:
ból cierpienie akceptacja siła los życie
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
57 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
40
4

Na półkach:

To nie jest łatwa książka.

To nie jest prosty w odbiorze poradnik z cyklu "by żyło się lżej".

Jeśli nie czytałeś jeszcze nic z cyklu filozofii buddyjskiej może Ci być ciężko przebrnąć przez zawarte w niej pojęcia mimo słownika na końcu.

Odniosłam wrażenie, że treść książki jest bardzo nierówna. Miejscami trzeba się rzeczywiście zatrzymać, przeżuć jakiś fragment, zamyślić nad nim. Potem nagle trafia się na mądrość jak z Paulo Coelho. Także czytając brnęłam przez sinusoidę od "hmmm... ciekawe" do "eeee... no nie".

Sam tytuł stał w sprzeczności do fragmentu w którym Pema wyjaśnia, że przekonanie iż mamy mnóstwo czasu i możemy odłożyć praktykę duchową na później jest iluzją. Okazało się jednak potem, że tytuł oryginału jest zupełnie inny a polski jak to często bywa zupełnie nietrafiony.

Nie przekonują mnie zawarte w książce przesłania w stylu "musisz odnaleźć spokój w braku poczucia bezpieczeństwa" albo "zamiast zaprzeczać cierpieniu - przyjmuj je i przemieniaj ból w radość".

Nie mogę się też zgodzić z opisami Pemy odnośnie teizmu. Jestem na świeżo po lekturze ks. Kaczkowskiego i jej postrzeganie wiary w Boga jako próby zrzucenia na kogoś zewnętrznego odpowiedzialności za nasze życie jest dla mnie koncepcją nie do przyjęcia. Wiara to coś więcej niż "przekonanie, że jeśli będziemy postępować właściwie, ktoś nas w końcu doceni i zaopiekuje się nami".
Pema wybrała drogę dharmy jako "pełnej akceptacji nietrwałości i zmiany", która "nie daje nam niczego czego moglibyśmy się uchwycić". W tym miejscu jest mi bliżej do koncepcji Jana :)

Jeśli jednak interesujesz się rozwojem duchowym, jeśli praktykujesz medytację to warto sięgnąć po tę pozycję.
Są piękne wskazówki jak medytować i co dzięki temu zyskamy, dlaczego warto być tu i teraz i nie czepiać się tego co było. Jak uczyć się być w teraźniejszości i wykorzystywać wszystko co nas spotyka na drodze do własnego rozwoju, widzieć w porażce nie samą porażkę ale też płynącą z niej naukę, jak walczyć z dyskursywnymi myślami i dbać o spokój umysłu. Znajdziesz tu też zdania, które mogłyby być wspólne i dla katolickiego księdza i dla buddyjskiej mniszki np. "To, czy postrzegamy świat jako raj, czy jako piekło, zależy jedynie od sposobu patrzenia".

To nie jest łatwa książka.

To nie jest prosty w odbiorze poradnik z cyklu "by żyło się lżej".

Jeśli nie czytałeś jeszcze nic z cyklu filozofii buddyjskiej może Ci być ciężko przebrnąć przez zawarte w niej pojęcia mimo słownika na końcu.

Odniosłam wrażenie, że treść książki jest bardzo nierówna. Miejscami trzeba się rzeczywiście zatrzymać, przeżuć jakiś fragment, zamyślić...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    110
  • Przeczytane
    70
  • Posiadam
    11
  • Teraz czytam
    5
  • 2019
    4
  • 2022
    3
  • Buddyzm
    2
  • Mam
    2
  • Posiadam druk
    1
  • Poradniki - życie
    1

Cytaty

Więcej
Pema Chödrön Nigdy nie jest za późno Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także