Advertisement
rozwiń zwiń

Niedokończona rewolucja Einsteina. W poszukiwaniu tego, co leży poza granicami teorii kwantowej

Okładka książki Niedokończona rewolucja Einsteina. W poszukiwaniu tego, co leży poza granicami teorii kwantowej
Lee Smolin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
350 str. 5 godz. 50 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
Einstein's Unfinished Revolution: The Search for What Lies Beyond the Quantum
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2021-03-09
Data 1. wyd. pol.:
2021-03-09
Data 1. wydania:
2019-04-09
Liczba stron:
350
Czas czytania
5 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382340624
Tłumacz:
Urszula Seweryńska, Mariusz Seweryński
Tagi:
teoria kwantowa
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
378
109

Na półkach:

Książki popularnonaukowe, pomijając tematykę nauk humanistycznych, nie budzą we mnie nieprzyjemnych emocji, a ta? Jak mnie wkurzał ten Smolin, często miałam ochotę krzyknąć „Pycha kroczy przed upadkiem”, ale do rzeczy.
Tematem książki jest spór o podejście do realizmu w teorii kwantowej. Świat atomów daleki jest od świata makroskopowego i rządzą tam inne prawa. Fizyka klasyczna - wyposażona w rachunek i związane z nim równania - potrafi dokładnie opisać położenie, prędkość, kierunek i trajektorię dowolnego widocznego obiektu, ale gdy wchodzimy do świata fotonów, elektronów i neutrin, przestaje działać, doświadczenia pokazują, że cząstki „mają” tylko prawdopodobieństwo lokalizacji. Smolin odrzuca ideę superpozycji i postuluje za powstaniem teorii wyrażonej w prosty i elegancki sposób zgodnie z realistycznymi terminami.
Zaczyna się interesująco. Autor uchyla kuchenne drzwi do świata fizyków, możemy poznać nie tylko ich idee naukowe, ale i ich wzajemne relacje, poglądy polityczne, a chwilami doświadczamy ich osobowości. Nie jest to bogaty opis znaczących fizyków, a tylko krótkie wzmianki będące tłem do poznania różnych koncepcji świata kwantowego, sprawiające, że książkę czyta się świetnie, a trudne tematy są lepiej przyswajalne dla laika.
Po przyjemnym początku, musimy mierzyć się już tylko z teoriami. Autor dokonuje przeglądu rozwoju fizyki kwantowej z naciskiem na realistyczne alternatywy dla kopenhaskiej interpretacji mechaniki kwantowej, takie jak teoria fal pilotujących zaproponowana przez deBroglie'a, a później wskrzeszona przez Bohma, teorie spontanicznego kolapsu oraz teoria wielu światów wraz z jej odmianami.
Na koniec Smolin sugeruje możliwy sposób wyjścia poza mechanikę kwantową do czegoś bardziej fundamentalnego - teorię nad którą sam pracuje i którą nazywa "kauzalną teorią widoków", postrzegającą świat jako złożony z przyczynowych sieci zdarzeń, które tworzą czasoprzestrzeń poprzez swoje "poglądy". Porównuje on to ujęcie do teorii monad Leibniza.
Uzurpując sobie prawo do zabrania głosu w tym sporze, przyznaję, że nie jestem „realistką”, uważam, że to doświadczanie kreuje naszą rzeczywistość, a prawda obiektywna nie istnieje. Oczywiście to stwierdzenie mieści bardziej w sferze filozofii, ale czy nie można go nanieść i na inne dziedziny? Uznaję, że możliwe jest, iż poznanie istoty wszystkiego leży poza ludzkimi możliwościami. Znając moje zdanie w sporze, wiecie już dlaczego Smolin, a właściwie jego brak pokory, tak mnie w wkurzał. Niemniej książka jest bardzo dobra i polecam każdemu z otwartym umysłem, na poznawanie tego, co może kłócić się z tym co już wiemy o świecie.

Książki popularnonaukowe, pomijając tematykę nauk humanistycznych, nie budzą we mnie nieprzyjemnych emocji, a ta? Jak mnie wkurzał ten Smolin, często miałam ochotę krzyknąć „Pycha kroczy przed upadkiem”, ale do rzeczy.
Tematem książki jest spór o podejście do realizmu w teorii kwantowej. Świat atomów daleki jest od świata makroskopowego i rządzą tam inne prawa. Fizyka...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    64
  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    10
  • Popularnonaukowe
    5
  • Na ścieżkach nauki
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Literatura popularnonaukowa
    2
  • 000 - Poszukuję
    1
  • 'Chcę kupić
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne