rozwiń zwiń

Nie wiedzą, co czynią

Okładka książki Nie wiedzą, co czynią
Jussi Valtonen Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
576 str. 9 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Don Kichot i Sancho Pansa
Tytuł oryginału:
He eivät tiedä mitä tekevät
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2017-02-02
Data 1. wyd. pol.:
2017-02-02
Liczba stron:
576
Czas czytania
9 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328021242
Tłumacz:
Sebastian Musielak
Tagi:
ekologia ironia literatura fińska literatura skandynawska manipulacja niebezpieczeństwo powieść obyczajowa relacje rodzinne rodzina uczucie zemsta
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
157 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
208
104

Na półkach: , ,

Jussi Valtonen „Nie wiedzą, co czynią”

Jussi Valtonen, pisarz uważny, krytyczny i zatroskany, bierze na celownik pędzący na zderzenie z murem świat i robi to naprawdę trafnie. Czuję więź pokoleniową i podobny stopień niepokoju o kierunek, w którym zmierza cywilizacja. Tylko dlaczego autor postanowił zmieścić w jednej powieści w s z y s t k i e bolączki cywilizacji? Problem z wyborem? Świadomy zamysł stworzenia opus magnum?

Nie potrzeba ponadprzeciętnej wrażliwości, żeby wskazać grzechy główne współczesności. Te z perspektywy jednostki i rodziny - wpływ nowoczesnych technologii na rozpad więzi rodzinnych, presja na sukces wykoślawiająca życiową perspektywę i rujnując a związki, konflikty międzypokoleniowe, zagubienie młodych zostawionych samym sobie, choć pozornie otoczonych troską. Te trawiące świat biznesu i mediów – wielkie korporacje w bezwzględnym wyścigu po zyski. Te ze świata nauki – dylematy etyczne zwykle spychane poza świadomość i zagłuszane deklaracjami o wyższości celów. Wreszcie te z perspektywy społecznej – nierówności, rosnąca agresja, hejt w sieci, internet na usługach terroryzmu.

Ale o ile łatwo je wymienić niemal na jednym wdechu, czynem karkołomnym jest skupienie ich wszystkich w jednej powieści z ambicją potraktowania ich z należną, pełną powagą i szeroką, krytyczną oceną, a niejednokrotnie moralizatorskim zacięciem. W efekcie powstało opasłe tomiszcze, miejscami boleśnie opuchłe od drobiazgowych analiz i dywagacji. Język psychologii przeplata się z nomenklaturą naukową, zwykły powieściowy rytm napotyka narracyjne rafy naszpikowane technicznymi bądź parenetycznymi opisami.

Szkielet powieści jest świetny. Rys psychologiczny postaci bez zarzutu. Język, póki nie utykał na wspomnianych rafach, bardzo plastyczny, wręcz błyskotliwy. Do tego mistrzowsko pokazane różnice kulturowe między Finlandią i Ameryką, celowo odniesione do stereotypów i brutalnie obnażające niewygodną prawdę, że te nie wzięły się znikąd. To wszystko atuty, które dawały szansę na powieściowy majstersztyk, zabił ją jednak grzech nieumiarkowania.

Mimo wszystko warto. Dla misternie wiedzionej przez fabułę myśli przewodniej, uderzającej z wielką siłą w scenie końcowej. To nie różnice między nami są problemem - pokoleń, pochodzenia, możliwości, aspiracji, celów czy interesów, lecz brak gotowości wyjścia poza własną perspektywę, spojrzenia na siebie i świat oczami innych, chęci wysłuchania i zrozumienia. Myśli zawstydzającej w swej oczywistości. I dla tego zawstydzenia warto.

Jussi Valtonen „Nie wiedzą, co czynią”

Jussi Valtonen, pisarz uważny, krytyczny i zatroskany, bierze na celownik pędzący na zderzenie z murem świat i robi to naprawdę trafnie. Czuję więź pokoleniową i podobny stopień niepokoju o kierunek, w którym zmierza cywilizacja. Tylko dlaczego autor postanowił zmieścić w jednej powieści w s z y s t k i e bolączki cywilizacji?...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    415
  • Przeczytane
    189
  • Posiadam
    90
  • Teraz czytam
    11
  • 2018
    9
  • Ulubione
    5
  • Chcę w prezencie
    3
  • 2023
    3
  • Ebook
    3
  • 2019
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nie wiedzą, co czynią


Podobne książki

Przeczytaj także