rozwiń zwiń

Na gardle karanie. Kara śmierci w średniowiecznej Polsce

Okładka książki Na gardle karanie. Kara śmierci w średniowiecznej Polsce
Tadeusz Grabarczyk Wydawnictwo: DiG powieść historyczna
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
DiG
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788371814914
Tagi:
historia średniowiecze kara śmierci
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Łódź poprzez wieki. Historia miasta, tom 1: do 1820 roku Marek Adamczewski, Adam Bartnik, Łukasz Ćwikła, Marek Cybulski, Krzysztof Fortuniak, Artur Ginter, Tadeusz Grabarczyk, Piotr Gryglewski, Radosław Janiak, Jarosław Kita, Piotr Kittel, Michał Kobierecki, Anna Kowalska-Pietrzak, Tadeusz Nowak, Marek Olędzki, Janusz Pietrzak, Aleksander Szmidt, Jan Szymczak, Alicja Szymczakowa, Wojciech Tołoczko, Elżbieta Umińska-Tytoń, Zdzisław Włodarczyk, Elżbieta Żądzińska, Paweł Zawilski, Hanna Zdanowska, Hanka Żerek-Kleszcz
Ocena 7,5
Łódź poprzez w... Marek Adamczewski, ...
Okładka książki Przed bitwą Tadeusz Grabarczyk, Magdalena Pogońska-Pol
Ocena 0,0
Przed bitwą Tadeusz Grabarczyk,...
Okładka książki Narzędzia wojny Tadeusz Grabarczyk, Jarosław Kita, Magdalena Pogońska-Pol, Myrosław Wołoszczuk
Ocena 0,0
Narzędzia wojny Tadeusz Grabarczyk,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
201
86

Na półkach: , , ,

Myślę, że mając na względzie tytuł warto wyjaśnić czym ta książka NIE jest. Na pewno zwiodą się osoby, które oczekują czegoś w rodzaju książkowego slashera. Nie jest to książka ociekająca krwią i osoby spodziewające się jej rozlewu, wrzasków i mordów opisanych w sposób działający na wyobraźnie nie znajdą tego. Dostaniemy za to zgrabnie i elegancko opisane metody karania na gardle, czyli sposoby wykonywania kary śmierci.

Jak na tak niewielką rozmiarowo pozycje autorowi udało się zawrzeć naprawdę imponującą liczbę informacji. Dowiemy się o tym, jak rzeczywiście w średniowieczu wyglądało wykonywanie kary śmierci i z jakimi kosztami się to wiązało. Jak się okazuje obraz kata pokazywany nam w kulturze popularnej jako mężczyzny w obcisłym stroju z maską na twarzy niekoniecznie jest prawdziwy. W książce przeczytamy o zadaniu śmierci poprzez ścięcie, powieszenie, kamienowanie, obicie pałką, utopienie, ukrzyżowanie czy, o zgrozo, wypuszczenie jelit oraz nabicie na pal. Dowiemy się o pochodzeniu słowa "szubienica", jak one wyglądały, jakie były ich rodzaje. O pozycji kata w społeczności średniowiecznego miasta i odbiorze tej profesji przez mieszkańców. Znajdziemy tutaj też informacje o stosunku kleru i władców średniowiecznych do czarownic.

Z kart tej książki dowiemy się również, że prawo ziemskie w Polsce było mniej surowe niż w Europie zachodniej, gdzie w Poznaniu wykonywano karę śmierci przez utopienie.

Dla bardziej zainteresowanych historią plusem będzie bogata bibliografia.

Jedynym minusem, o ile w ogóle można to tak nazwać, było wspomnienie o różnych rodzajach wykonywania kary śmierci przez powieszenie - za nogi oraz tułów - zaznaczając, że były one okrutne, autor nie wyjaśnił jednak dlaczego.

Zaskoczeniem dla mnie, jako laika historycznego, był fakt, że kościół w średniowieczu nie miał nic przeciwko chowaniu skazańców na cmentarzu, społeczeństwo było jednak niechętne takim praktykom.

Książka zdecydowanie godna polecenia. Pomimo małych rozmiarów rzuca nieco światła na wieki ciemne rozwiewając wątpliwości, nieścisłości czy niedopowiedzenia.

Myślę, że mając na względzie tytuł warto wyjaśnić czym ta książka NIE jest. Na pewno zwiodą się osoby, które oczekują czegoś w rodzaju książkowego slashera. Nie jest to książka ociekająca krwią i osoby spodziewające się jej rozlewu, wrzasków i mordów opisanych w sposób działający na wyobraźnie nie znajdą tego. Dostaniemy za to zgrabnie i elegancko opisane metody karania na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    32
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    4
  • Historia
    3
  • Średniowiecze
    2
  • 0) Studia: Prawo - historia prawa
    1
  • Prawo
    1
  • Historia - średniowiecze
    1
  • Historyczne
    1
  • Zdobyć pilnie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na gardle karanie. Kara śmierci w średniowiecznej Polsce


Podobne książki

Przeczytaj także