Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację

Okładka książki Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację Christopher Wylie
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Okładka książki Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację
Christopher Wylie
7,4 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Wydawnictwo: Insignis reportaż
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Mindf*ck. Cam­bridge Ana­ly­tica And The Plot To Break Ame­rica
Wydawnictwo:
Insignis
Data wydania:
2020-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2020-09-30
Data 1. wydania:
2019-10-08
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366575271
Tłumacz:
Michał Strąkow
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację



przeczytanych książek 664 napisanych opinii 613

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
918 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
172
150

Na półkach:

Rzuciłam się na książkę Christophera Wylie’go z wielkimi nadziejami. Chciałam jak najdokładniej poznać mechanizm udostępnienia przez Facebooka danych użytkowników podmiotom zewnętrznym. I rzeczywiście, sporo się dowiedziałam. Nie tylko to chciałam poznać, ale także to, w jaki sposób dane używane przez te firmy – np. Cambridge Analitica (CA) – mogą wpłynąć na wynik wyborów i inne wydarzenia polityczne. Przeczytałam o tym, jak na Fb rozpętano kampanię nienawiści przeciwko mniejszości Rohingja w Mjanmie (Birma), czego skutkiem były ich pogromy i masowy eksodus.
Wylie skupia się jednak na działalności Cambridge Analytica w WB i USA. Sam w tej firmie pracował, więc ma sporo danych. Po odejściu z CA nawiązał kontakt z dziennikarzami i ujawnił wiele nieciekawych sprawek tej firmy. Ponosi go jednak ideologiczne zacietrzewienie i nieskrywana niechęć do prawicy, szczególnie tzw. alternatywnej. Czy działalność CA i powiązanych z nią firm miała wpływ na wynik referendum ws. Brexitu? Najprawdopodobniej tak. Czy to było wpływ nielegalny? No właśnie, tu sprawa nie jest już tak oczywista. Faktycznie doszło do zabronionego przez prawo finansowania jednego z komitetów probrexitowych. Czy maczali w tym palce Rosjanie? Niewykluczone, ale moim zdaniem nieudowodnione. Kontakty działaczy Cambridge Analytica i niektórych zwolenników Brexitu z Rosjanami, w tym z ambasadorem, są udowodnione, ale od tego jeszcze daleka droga do twierdzenia, że to Rosjanie stoją za Brexitem. Zupełnie natomiast nieprzekonujące są twierdzenia Wylie’go o rosyjskim poparciu dla Trumpa. Sprawa była badana w USA bardzo dogłębnie i takich związków absolutnie nie stwierdzono. „Dowody” Wilie’go typu: Steve Bannon spotkał się Nigelem Farage’m, a ten wcześniej z kimś ambasady Rosji w Londynie, to żadne dowody. Dla autora zwycięstwo Trumpa było właśnie „klęską demokracji” . Operowania epitetami typu „biały suprematysta” bardzo mnie rozbawiło. Wylie podkreśla co parę stron swój homoseksualizm i jest w tym nieprawdopodobnie nachalny, a oskarżeniami o homofobię szermuje na prawo i lewo, bez żadnego związku z tematem książki. Co nie znaczy, że nie podrzucił mi paru tropów do sprawdzenia, na przykład na temat środowiska tzw. inceli (od „involuntary celibate”) w USA. Do sprawdzenia, nie do przyjęcia do wiadomości, bo biorąc pod uwagę ideologiczne zacietrzewienie autora, podchodzę do jego ocen z dużą ostrożnością. Książka jest jednak zdecydowanie warta przeczytania. Autor słusznie podkreśla zagrożenia, jakie płyną z potęgi FB oraz, o czym niewiele chyba osób myśli, z wdrożenia w życie milionów ludzi internetu rzeczy (IoT)

Rzuciłam się na książkę Christophera Wylie’go z wielkimi nadziejami. Chciałam jak najdokładniej poznać mechanizm udostępnienia przez Facebooka danych użytkowników podmiotom zewnętrznym. I rzeczywiście, sporo się dowiedziałam. Nie tylko to chciałam poznać, ale także to, w jaki sposób dane używane przez te firmy – np. Cambridge Analitica (CA) – mogą wpłynąć na wynik wyborów i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 712
  • Przeczytane
    1 091
  • Posiadam
    248
  • Teraz czytam
    87
  • 2021
    54
  • Chcę w prezencie
    18
  • Literatura faktu
    17
  • 2020
    16
  • 2020
    13
  • Ulubione
    13

Cytaty

Więcej
Christopher Wylie Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację Zobacz więcej
Christopher Wylie Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację Zobacz więcej
Christopher Wylie Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także