Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym

Okładka książki Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym
Benjamin Graham Wydawnictwo: Studio Emka biznes, finanse
535 str. 8 godz. 55 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
The intelligent investor
Wydawnictwo:
Studio Emka
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
535
Czas czytania
8 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
838893189X
Tłumacz:
Radosław Madejski, Dariusz Bakalarz
Tagi:
inwestycje inwestowanie papiery wartościowe
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
519 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
50
49

Na półkach:

Do przeczytania tej książki zabierałem się dość długo. Zacząłem czytać ją w oryginalnej, angielskiej wersji, niestety jest pisana dość trudnym językiem, dlatego też zdecydowałem się na polską wersję. Jest dość obszerna- ponad 500 stron. Z pewnością przeznaczona dla osób, które mają wykształcenie finansowe lub doskonale znają się na inwestycjach. Sam wielokrotnie miałem problemy, ze zrozumieniem niektórych aspektów i posiłkowałem się innymi źródłami. Dodatkowo ostatnio została uaktualniona w latach 70, dlatego też zawarte tam informacje należy dostosować do aktualnej sytuacji rynkowej. Trzeba czytać ją z dużym skupieniem. Poniżej przedstawiam informacje, które z pewnością warto wyciągnąć z tej pozycji:

Według autora do inwestowania nie jest potrzebne wysokie IQ, dostęp do najświeższych informacji czy też dużej wiedzy dotyczącej rozeznania w biznesie. Kluczowe znaczenie ma odpowiednia struktura intelektualna- to właśnie ona sprawia, że podejmujemy odpowiednie decyzje i osłaniamy się przed negatywnymi skutkami emocji.
Według Grahama zarówno deflacja, jak i zbyt duża inflacja są zjawiskami niekorzystnymi dla inwestora. W tym drugim przypadku wzrastają koszty, natomiast przedsiębiorstwa nie są w stanie przerzucić wysokich cen na klientów, bowiem to zmniejszy popyt na ich produkty bądź usługi.
Aby uchronić się przed inflacją, autor proponuje dwa rozwiązania- REITy (związane z powiernictwem nieruchomości) i TIPSy (papiery wartościowe, które są indeksowane inflacją, jak chociażby obligacje skarbowe). Należy jednak zwrócić uwagę, że wyższa inflacja wiąże się również z wyższymi podatkami.
Graham proponuje podział portfela 50/50 (50% akcji i 50% obligacji). Zwraca jednak uwagę, że proporcje te można zmienić, jednak nie bardziej niż 25/75. Im starszy jest inwestor, tym więcej powinien posiadać obligacji, które uznawane są za bezpieczniejsze i są mniej zmienne.
W kolejnym rozdziale przedstawiono wskazówki, w jaki sposób powinniśmy prowadzić swój portfel akcyjny. Do najważniejszych wniosków zaliczyłbym dywersyfikację (minimum 10, maksymalnie 30 spółek), wielkość spółek (duże, które można realnie oszacować), historia dywidend (im dłuższa, tym lepiej świadczy to o przedsiębiorstwie), wskaźnik P/E (akcje wzrostowe mają ten wskaźnik zbyt wysoki, co interpretowane jest, jako niska opłacalność inwestycji).
Kolejny rozdział skupia się na czynnikach, które mają znaczenie przy wyborze akcji.
• Przede wszystkim warto powstrzymać się od zakupów firm, które regularnie zajmują się przejmowaniem innych podmiotów, bowiem takie spółki w historii nie wychodziły na tym dobrze.
• Nie należy kupować spółek, które w sposób szczególny zależne są od jednego kontrahenta
• Firma powinna mieć przewagę nad pozostałymi konkurentami, czego przykładem jest Coca Cola w branży napojów
• Wybierać spółki, które w planach mają działanie długoterminowe, regularnie podnoszące swoje przychody i zyski. Pozytywną przesłanką jest ponoszenie kosztów na rozwój i badania, które sprawią, że przychody będą zauważalne w przyszłości.
• Niemniej istotny jest dobry zarząd, który w klarowny sposób będzie komunikował przyszłe cele, przyzna się do błędu i nie wypłaca sobie zbyt przesadnych wynagrodzeń
Jeśli chodzi o szczegółowe kryteria, to w książce podkreślono:
1. duża wielkość spółki (w Polsce WIG-20 i WIG-40)
2. odpowiednia kondycja finansowa (aktywa bieżące powinny być dwa razy większe niż zobowiązania)
3. zyski w ciągu ostatnich 10 lat
4. wypłacana dywidenda w ciągu ostatnich 20 lat
5. zwiększające się dochody na akcje przynajmniej o 1/3 w ciągu 10 lat
6. odpowiedni stosunek C/Z (najlepiej uśrednić do 3 lat wstecz i na tej podstawie ocenić)
7. wskaźnik ceny do wartości księgowej (maksymalnie 1,5). Warto jednak zwrócić uwagę, że część spółek bazuje na wartości niematerialnej, takiej jak chociażby znaki towarowe czy licencje)
Emisje nowych akcji mogą być ryzykowne.
Graham wprowadza również pojęcie marginesu bezpieczeństwa – uważa, że akcje powinno kupować się maksymalnie tanio, poniżej wartości wynikającej z naszej wyceny. Wówczas w przypadku wahań na giełdzie nie powinniśmy odnieść drastycznych strat.
Dodatkowo ciekawym punktem były również informacje o momencie wchodzenia na rynek, czyli gdy ceny są optymalne. W przeciwnym wypadku inwestor narażony jest na straty.

Do przeczytania tej książki zabierałem się dość długo. Zacząłem czytać ją w oryginalnej, angielskiej wersji, niestety jest pisana dość trudnym językiem, dlatego też zdecydowałem się na polską wersję. Jest dość obszerna- ponad 500 stron. Z pewnością przeznaczona dla osób, które mają wykształcenie finansowe lub doskonale znają się na inwestycjach. Sam wielokrotnie miałem...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 009
  • Przeczytane
    674
  • Posiadam
    253
  • Teraz czytam
    189
  • Finanse
    23
  • Chcę w prezencie
    21
  • Inwestowanie
    16
  • Biznes
    14
  • Do kupienia
    9
  • Ekonomia
    9

Cytaty

Więcej
Graham Inteligentny inwestor Zobacz więcej
Benjamin Graham Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także