Co widać i czego nie widać

Frédéric Bastiat Wydawnictwo: Fijorr Publishing, Instytut Liberalno-Konserwatywny biznes, finanse
2005-01-01
2003-01-01
Fijorr Publishing, Instytut Liberalno-Konserwatywny
biznes, finanse
2005-01-01

Ponadczasowa lekcja ekonomii, poszerzająca spektrum spojrzenia na te kwestie finansów i rozwoju, które z pozoru nieobecne i niewidoczne, są stałą częścią składową naszego życia. Gdy "to, co widoczne" dominuje nad tym - zdawałoby się - nieobecnym, warto zastanowić czy aby realizacja "widocznego" nie tłamsi szansy o wiele większej, niż mogłoby się nam wydawać.

Zbiór ponadczasowych przemyśleń. W takich czasach jak obecnie chciałbym, żeby to była pozycja obowiązkowa. Tak aby każdy mógł spojrzeć inaczej na kwestie ekonomiczno-podatkowe.

Pomimo tego, że od napisania tej opowieści minęło 171 lat, cały czas trafnie oddaje aktualne spostrzeżenie co widać, a czego nie widać. Powinna to być obowiązkowa pozycja dla posłów w naszym kraju. Świetna opowieść, aby zacząć przygodę z ekonomią.

Dobrze się czyta, podejście zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej (jasne i zrozumiałe przykłady). Rozprawa ta ma już 150 lat na karku, ale nadal nie straciła na aktualności. Mocny punkt po tej "wolnościowej" stronie ekonomicznej barykady.

Bardzo dobry wstęp do zaczęcia z ekonomią. Dobrze tłumaczy dlaczego powinniśmy zadawać sobie pytanie zadane w tytule - i nie tyczy się to tylko ekonomii. Książka zawiera kilka subiektywnych opinii, ale to trzeba umieć po prostu odpowiednio przefiltrować.

Znane i powszechnie banalne stwierdzenia.

Rozprawa niby teoretyczna, ale dotykająca tak praktycznych zagadnień dotyczących z kolei nas wszystkich, że czyta się "jednym tchem". Książka napisana ponad 150 lat temu, a nadal całkowicie aktualna. Pomaga zrozumieć prawa rządzące gospodarką i kłamstwa wmawiane nam przez polityków i populistów. Otwiera oczy na alternatywną, lepszą, a zwykle niedostrzeganą rzeczywistość,...

W prosty sposób wyjaśnia sposób rozumowania kapitalistów i ich pomysł na gospodarkę. Warto przeczytać na początku przygody z ekonomią.

Trudno uwierzyć, że została napisana ponad 170 lat temu. Te same sofizmaty - świadome dowodzenie nieprawdy, jest nadal zapewniane.

"There is only one difference between a bad economist and a good one: the bad economist confines himself to the visible effect; the good economist takes into account both the effect that can be seen and those effects that must be...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bastiat krótko i zwięźle miażdży prymitywną logikę socjalistów.

Szkoda, że mimo upływu lat w demokratycznych i pozornie wolnych krajach wciąż góruje myśl celebrująca rozdawnictwo. Wyborcy są kupowani za swoje własne pieniądze i kompletnie tego nie rozumieją.

Najlepszy sposób na likwidację państwa opiekuńczego? Niech pracownik otrzyma pełną pensje do ręki i bedzie dopiero...

Dyskusje

1 120