rozwińzwiń

Co widać i czego nie widać

Okładka książki Co widać i czego nie widać Frédéric Bastiat
Okładka książki Co widać i czego nie widać
Frédéric Bastiat Wydawnictwo: Fijorr Publishing, Instytut Liberalno-Konserwatywny biznes, finanse
57 str. 57 min.
57 min.

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Po tej lekturze nabędziesz tytułowy nawyk co z pewnością wyjdzie Tobie i twojemu otoczeniu na dobre.

Wolnorynkowe przekonania autora i używane w publikacji argumenty wydają się być ponadczasowe i ciężkie do podważenia na poziomie logicznym. Warto, aby ten panflet był omawiany na szkolnych lekcjach ekonomii, ukazując uczniom nieoczywistą warstwę tego "czego nie widać".
Tym bardziej szkoda, że przykłady użyte w książce zestarzały się znacznie i ich moc oddziaływania na wyobraźnię spadła. Czytanie w 2023 roku przykładów o pługach, problemach kolonialnych w Algerii, obawie przed mechanizacją, zakupie konia wyścigowego itp. itd. w pierwszym odruchu wzbudza głównie uśmieszek, na pozór obniżając wartość głównej myśli. Dopiero wysiłek intelektualny czytelnika, kiedy sam znajdzie pasujące, współczesne analogie, pozwala naprawdę zgłębić myśl autora i odkrywać to "czego nie widać".

Jedna z tych książek, po których nie da się patrzeć na świat tak samo. Poszerza pole widzenia i nazywa rzeczy, które widzieliśmy, ale nigdy nie zdefiniowaliśmy.

"Zwolenników interwencji państwa - zwraca uwagę Bastiat -cechuje szczególne spojrzenie na rzeczywistość społeczną. Otóż dla interwencjonistów jakakolwiek działalność ludzka istnieje o tyle tylko, o ile jest subsydiowana lub regulowana. Używając przenośni, można by powiedzieć, że nie wierzą oni w życie pozasubsydiowane i pozaregulowane. Bastiat natomiast stwierdzał coś wręcz przeciwnego: moja wiara jest wiarą w ludzkość, nie we wspólnotę uprawiających rozdawnictwo cudzych pieniędzy polityków... Wiele takich perełek logiki i ekonomii znajdujemy w eseju Bastiata, do przeczytania którego gorąco zapraszam."
Bastiat, Co widać..., str. 11

Na tych słowach ze wstępu pana Jana Winieckiego mógłbym poprzestać, ale chciałbym dodać od siebie jeszcze kilka słów.

Jest to moje pierwsze zetknięcie się z książką w temacie ekonomii. Pozycja bardzo przystępna dla laików, która jasno, prosto i zwięźle pokazuje TO CO WIDAĆ I CZEGO NIE WIDAĆ.

To wydanie [co jest niewątpliwym plusem] zawiera najsłynniejszy esej-satyrę "Petycję fabrykantów świeczek", która dobitnie pokazuje, że protekcjonizm nie rozwija gospodarki, a podejście socjalistyczne do gospodarki jest zawsze tylko przesuwaniem kapitału ze stratą dla ogółu społeczeństwa.

Autor w tej książce odpiera wszelkie zarzuty socjalistów i ich bzdurnych idei ekonomicznych. Siłą argumentacji Bastiata jest klarowność przykładów jakie dobiera. Niestety jak sam zauważył:
"Mój Boże, jak ciężko w ekonomii dowieść, że dwa i dwa daje cztery. Gdy to się uda, słychać krzyk: "To takie oczywiste, nudzisz nas." Potem głosowanie. Znowu tak, jakby nic nie zostało powiedziane." Bastiat "To co widać..." str. 21

Taka postawa nie dotyczy tylko parlamentarzystów, a wszystkich którym socjalizm wbił do głowy, że państwo zapewni wszystko wszystkim jak należy, a jak komuś coś zabiera to zawsze w imię zapewnienia miejsc pracy lub w innej "dobrej" wierze. I niestety wiele osób nie widzi lub nie chce widzieć, że taki system nie jest w ogóle wydajny ekonomicznie i Bastiat zwracał uwagę, że socjaliści to tacy ludzie co posługują się hasłami aby oczarować ludzi tym co widać jednocześnie przemycając za plecami to czego nie widać.

Na koniec uwaga, że Bastiat w tym eseju zaznacza, że skupia się tylko na sferze ekonomicznej danego zagadnienia, a nie na całości, co jest istotne w ocenie jego eseju. Nie rozważa innych kwestii poza ekonomicznymi [w kilku miejscach napomyka o moralności].

Książka bardzo dobra, krótka i zwięzła, swoisty krótki poradnik ekonomiczny pokazujący dlaczego socjalizm jest zły ale i przyczynek do zgłębiania ekonomii. Niezwykłe jest też to, że niektóre książki sprzed ponad 150 lat są nadal aktualne, a ta jest jedną z nich.

*************************************

str. 13
"W ekonomii każdy czyn, zwyczaj, prawo lub instytucja nie pociąga zwykle jednego a wiele następstw. Z nich jedne są natychmiastowe te widać, inne pojawiają się stopniowo tych nie widać. Dobrze, kiedy możemy je przewidzieć. Między złym a dobrym ekonomistą jest tylko jedna różnica: pierwszy dostrzega i bierze pod uwagę skutki widoczne i bezpośrednie, drugi przewiduje również odległe. Ta różnica ma jednak zasadniczy charakter, gdyż prawie zawsze [skutki] bezpośrednie są odmienne od ostatecznych. Stąd zły ekonomista szuka niewielkiej aktualnej korzyści i przedkłada ją nad wielkie straty w przyszłości, dobry szuka korzyści trwałych, ryzykując nawet przejściowe ofiary. Podobnie jest w innych dziedzinach życia i moralności. Im słodsze pierwsze owoce, tym bardziej gorzkie kolejne. Przykładem rozpusta, lenistwo, rozrzutność. Człowiek przyciągnięty przez to, co widać, nie nauczywszy się jeszcze sądzić po tym, czego nie widać, oddaje się zgubnym zwyczajom nie tylko przez słabość lecz także przez wyrachowanie. To tłumaczy tak bolesną ewolucje ludzkości. U jej źródła leży ignorancja. Utwierdza się ona w swym postepowaniu śledząc pierwsze jego następstwa, jedyne, jakie jest w stanie dostrzec. Dopiero później musi brać pod uwagę inne. Dwaj mistrzowie, bardzo odmiennej natury, uczą ją tego: Doświadczenie i Przewidywanie."

str. 47
"Ponieważ państwo przewiduje sprzeciw, co czyni? Gmatwa wszystko, używa żałosnego argumentu o pracy wytworzonej dzięki podatkom, pokazuje kucharza i sklepikarza ministra, żołnierza, kolonistę i generała, pokazuje to, co widać – i tak długo Jakub, dopóki nie nauczy się brać pod uwagę tego, czego nie widać, będzie oszukiwany. Tego właśnie, przez ciągłe powtarzanie, staram się go nauczyć. Skoro wydatki publiczne przemieszczają pracę, nie zwiększając jej ilości, to można wysunąć przeciw nim drugie, poważne zastrzeżenie. Przemieszczać pracę, to przemieszczać pracowników, to zmieniać naturalne rozmieszczenie populacji. Kiedy 50 milionów zostaje u podatników, to, ponieważ podatnicy są wszędzie, pieniądze ożywiają 40 tysięcy gmin we Francji; zostają w otoczeniu, gdzie były wytworzone, równomiernie rozkładają się na wszystkich robotników i wszystkie gałęzie przemysłu. Jeżeli państwo, odebrawszy pieniądze obywatelom, lokuje je w danym miejscu, przyciąga proporcjonalną ilość pracy i pracowników, ludzi wykorzenionych, zdeklasowanych i, ośmielam się powiedzieć, niebezpiecznych gdy fundusze ulegną wyczerpaniu! Lecz ta aktywność, wymuszona i rozdmuchana w jednym miejscu, przyciąga uwagę, widać ją, naród oklaskuje, zachwyca się pięknem i prostota rozwiązania, widzi je jako wzrost i odnowę. Nie widzi jednak równej ilości pracy, prawdopodobnie bardziej rozumnej, zniszczonej w pozostałej części kraju."

str. 53
"A jednak Prawo do zysku, będące jego [prawa do pracy – przypis mój] wyolbrzymioną postacią, żyje nadal i ma się dobrze, Czy nie jest haniebna rola, jaką pełni domagający się ochrony producent w społeczeństwie? Mówi mu: ,,Musisz dostarczyć mi zajęcie, i to zajęcie zyskowne. Głupio wybrałem dziedzinę działalności i przynosi mi ona straty. Jeżeli nałożysz dwudziestofrankową kontrybucję na mych rodaków, moja strata zamieni się w zysk. A zysk jest wszak moim prawem, musisz mi go zapewnić. Społeczeństwo słuchające tego sofisty, obciążające się podatkami, by go zadowolić, nieświadome, że strata jaką przynosi dany przemysł, nie przestaje być stratą jeżeli zmusi się innych do jej pokrycia, takie społeczeństwo zasługuje na brzemię jakie dźwiga. Z przykładów, które omawiałem jasno wynika, że nie znając ekonomii narażamy się na oślepienie przez natychmiastowe skutki, znając - możemy ogarnąć myślą i przewidzieć pełen rezultat podejmowanych działań."

Książka, pomimo swojego wieki, traktuje o zagadnieniach wciąż aktualnych. Uważam jednak ze autor w tej książce stawia tezy, które rzadko są poparte argumentami które są spójne logicznie. Stawia rozwiązania, nie myśląc co one spowodują, posługuje się często nie trafionymi porównaniami, przynajmniej w dzisiejszych czasach są nietrafionie. Lecz mimo wszystko książka w niektórych momentach daje do myślenia. Książkę oceniłbym wyżej gdyby znajdowało się w niej, mniej "korwinizmów".

📚🌟 Odkryj sekrety ekonomii w krótkiej, ale niezwykle mądrej opowieści! 🌟📚

"Co widać i czego nie widać" to niezwykła podróż po kluczowych zagadnieniach ekonomicznych. 🚀 Dowiecie się, że nie potrzebujecie grubej książki, aby zrozumieć istotę gospodarowania i jego skutki. To prawdziwy elementarz ekonomii, napisany z pasją, logiką i nutką humoru, który sprawi, że spojrzycie na świat zupełnie inaczej. 🌍

💡 Bastiat, autor tej klasyki, ukazuje nam to, czego wielu nie dostrzega lub chce nie dostrzegać. Pokazuje nam niewidoczne skutki działań gospodarczych, które mają ogromny wpływ na nasze życie. Ta książka skupia się na rzeczach, które z pozoru mogą nam umknąć, ale które odgrywają ogromną rolę w naszej codzienności. 🧠

🌱 Dzięki prostym przykładom i logicznym argumentom autor zmusza nas do myślenia i zadawania pytań. Wolny rynek kontra centralizm, socjalizm i biurokracja instant - to tematy, które zyskują nową perspektywę. 🤔

💸 Jakie skutki niesie za sobą podatek? Czy system podatkowy naprawdę pomaga nam w rozwoju? 🤷‍♀️ Bastiat obala wiele mitów i udowadnia, że socjalizm to droga do nikąd. Książka, choć krótka, wypełniona jest mądrością i wartościami, które powinny być nam wszystkim bliskie. 🌟

🔍 Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w dziedzinie ekonomii, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą tematyką - "Co widać i czego nie widać" jest książką, którą warto mieć na swojej półce. To nie tylko lektura dla obecnych, ale także dla przyszłych pokoleń, bo za każdym razem odkryjecie w niej coś nowego, inspirującego. 💫

📈 Czy Ty także chcesz zrozumieć, co kryje się za ekonomicznymi tajemnicami? To jest idealny moment, by odkryć ten krótki, ale bogaty w treść przewodnik. "Co widać i czego nie widać" to klasyka, która wciąż pozostaje aktualna i cenna. Otwórz oczy na to, co istotne i nie pozwól, by niewidoczne Cię ominęło! 🧭

#CoWidaćICzegoNieWidać #Ekonomia #ElementarzEkonomiczny #Klasyka #Podatki #Socjalizm #WolnyRynek #Rozwój #Mądrość #Wartości #Perspektywa #Przewodnik #Inspiracja #KrótkaLektura #BogataTreść #Odkrywanie #RozwójOsobisty #CenneSpostrzeżenia #Pasja #Logika #Humor #ZapraszamyDoCzytania #KsiążkaKtóraZmieniaSpojrzenie

📚🌟 Odkryj sekrety ekonomii w krótkiej, ale niezwykle mądrej opowieści! 🌟📚

Klasyka, po prostu klasyka. Inteligentny czytelnik wyniesie z tej książeczki więcej niż mogłoby się wydawać.

46/2023 Pomimo kryzysów które wywróciły ekonomię do góry nogami, pozycja jest jak najbardziej aktualna. Uważny obserwator odniesie się do bieżącej sytuacji i postawi sobie pytanie, dokąd to zmierza.

Wolny rynek kontra centralizm, socjalizm i biurokracja instant.
Prosta, jasna, zwięzła, podparta przykładami.

Bastiat nie rozwleka niepotrzebnie, skupia się na założonym temacie, którego myśl przewodnią dobrze wyraża tytuł.

Owszem, wciąż można polemizować, ale to już we własnym zakresie - tym razem, z poszerzoną perspektywą ;)

Godna polecenia każdemu, a w szczególności zwolennikom socjalizmu.

Wolny rynek kontra centralizm, socjalizm i biurokracja instant.
Prosta, jasna, zwięzła, podparta przykładami.

Godna polecenia każdemu, a w szczególności...

Nie znam się na ekonomii. Czasami zastanawiam się jak funkcjonuje przez te 34 lata, bez podstawowej wiedzy. Jak mrówka nie stawiając pytań po prostu robię co każą? Nie obrażając mrówek bo są dość mądre. Książkę polecam , jest na tyle krótka by nie zanudzić i na tyle ciekawa by chcieć więcej. Choć pojawiały się słowa nie znane mi, to sens wydaje się mi jednak napisany na tyle przystępnie że w końcu zauważyłam to co nie widoczne i o czym nie myślałam , a raczej myślałam choć nie umiałam nazwać. POLECAM, i wcale nie uważam za przestarzałą choć nie ukrywam ciężko zderzyć się z nieznanym dotąd poglądem na świat.

1 489
    1 420