Co widać i czego nie widać

Okładka książki Co widać i czego nie widać
Frédéric Bastiat Wydawnictwo: Fijorr Publishing, Instytut Liberalno-Konserwatywny biznes, finanse
57 str. 57 min.
biznes, finanse
Fijorr Publishing, Instytut Liberalno-Konserwatywny
2005-01-01
2003-01-01
57 min.

Wynalazł jeden prosty trik. Lewicowcy, socjaliści i etatyści go nie nawidzą.
Zobacz jak >>>

Wynalazł jeden prosty trik. Lewicowcy, socjaliści i etatyści go nie nawidzą.
Zobacz jak >>>

Moim skromnym zdaniem czyta się szybko choć nieco nudno. Można się natomiast trochę dowiedzieć. Książka dosyć mocno otwiera oczy i mimo wieku, jest aktualna po dziś dzień. Polecam, choćby ze względu na skondensowanie wiedzy. Książkę pochłonąłem w 2 popołudnia przy kawie.

Klasyka, wyjaśnia proste mechanizmy, na których opiera się nie tylko ekonomia, ale i historia. Każde działanie w ekonomii, które często jest powiązane z aktem politycznym ma efekt widoczny, zazwyczaj na pierwszy rzut oka pozytywny, ale niestety najczęściej pociąga za sobą też drugi, niewidoczny, którego pozytywny skutek jest już dyskusyjny, a jeśli pokusilibyśmy się o głębszą analizę wcześniej można było go przewidzieć.

Książka z punktu samych założeń jak najbardziej trafna, jednak nie da się jej odnieść, dopasować 1:1 do naszych czasów z tej prostej przyczyny, że zmieniła się nie tylko struktura społeczna, oczekiwania i filozofia państwa jako takiego. Zmieniła się też sama siatka zajęć zarobkowych jaka panowała w XIX wieku, tj. zajęcia których efektem było wytwarzanie konkretnych towarów, produkcja na miejscu. Dzisiaj to miejsce zastępuje obsługa łańcuchów dostaw z odległych krain, w których odbywa się produkcja...

Krótki esej XIX-wiecznego wolnorynkowego ekonomisty, filozofa, polityka. Całkiem dobrze wytłumaczone pryncypia ekonomii. Autor, zestawiając wizję liberalną i socjalistyczną, punktuje tytułowe konsekwencje wybranego modelu, te, które widać od razu, i te, których czasami nie dostrzegamy. Dobry materiał na lekcję przedsiębiorczości w szkole. Nie jestem pewien, ale środowiska kucowskie chyba zaczytują się w tym, pewne sformułowania wyglądają znajomo. Sporo literówek i błędów edytorskich na minus.

Rewelacyjna książka! :)

Rewelacyjna książka! :)

Absolutne podstawy podstaw które powinien już nawet wiedzieć uczeń ze szkoły podstawowej - obowiązkowa lektura.

Klasyka myśli liberalnej.
Pisma F. Bastiata to skuteczna szczepionka przeciwko socjalizmowi.

Wszyscy wiedzą, że socjalizm nie działa.
Więc może zamiast próbować wcielać tę utopię w życie i prowadzić do nieszczęść całych państw, warto przeczytać dzieła Bastiata i dać sobie spokój z socjalizmem?

Klasyka myśli liberalnej.
Pisma F. Bastiata to skuteczna szczepionka przeciwko socjalizmowi.

Wszyscy wiedzą, że socjalizm nie działa.

Książka, która pięknie obrazuje, że "mądry" obywatel potrafi o wiele lepiej zarządzać swoim majątkiem niż zrobi to za niego biurokrata czy rząd. W dobie czasu gdzie pakiety socjalne są stosowane powszechnie powinna stać się lektura obowiązkową.

Winna trafić na listę lektur obowiązkowych w Szkole Podstawowej.

Winna trafić na listę lektur obowiązkowych w Szkole Podstawowej.

Wartościowa ksiażka, dobra jako zachęta/ przystawka przed lekturą innych książek o podobnej tematyce.
Osobiście bardziej polecam "wielka depresja 2.0" petera schiffa

Osobiście bardziej polecam "wielka depresja 2.0" petera schiffa